Dietë të dobishme njerëzore për humbje peshe


Pasi trupi është i privuar nga vitamina esenciale dhe minerale, ajo ndikon në pamjen. Prekur kryesisht të lëkurës, flokët dhe thonjtë. Lëkura bëhet përulur dhe i vdekur flokët - i hollë; Thonjtë mund të fillojnë të bie dhe të thyer. Për të shmangur të gjitha këto hassles, Para së gjithash, nuk do të heqë dorë mish, peshk, pule - ushqime që përmbajnë shumë proteina. Për flokë të shëndetshëm, thonjve dhe lëkurës varet nga përmbajtja e kolagjenit dhe keratin - derivateve proteinave. Përveç kësaj, është e nevojshme për të siguruar të ardhurat sasi të mjaftueshme të lëngshme - jo çaj dhe kafe, si dhe ujë të pastër jo-gazuara. Pa atë, ne sytë e fjalë për fjalë e thatë, edhe në qoftë se ne përdorim një shumëllojshmëri të Moisturizers të jashtme. Le të flasim në dietë për humbje peshe person të dobishme.Dhe sigurisht, mos harroni në lidhje me vitamina dhe minerale, pa të cilat e pamundur nuk ka bukuri. Për këtë është e nevojshme që të përfshijë në dietë e frutave të freskëta dhe perime - të paktën 300-400 gram në ditë.

Dietë të rreptë mund të jenë të dobishme dhe vetëm disa javë për të minuar në trupin e njeriut, duke siguruar një "ngordhje" zhvillimit dramatik të osteoporozën. A nuk mendoni se e osteoporozës - një shumë të njerëzve të vjetër të thellë. Për fat të keq, sëmundja është (nivelet e zvogëluar e kalciumit në eshtra, e cila i paraprin osteoporozën) aktive të rinj, dhe osteopynyyu mund të gjenden në vetvete në 30 vjet. Për të monitoruar shëndetin e kockave, është e nevojshme të paktën një herë në vit kalon densitometry - Studimi i sigurt dhe pa dhimbje densiteti i kockave. Sa për menu, për të ruajtur shëndetin e kockave duhet të merret së paku 1 g kalciumit të pastër në ditë. Ky 100 g djathë (të cilat shumë yndyrë, dhe ai nuk ka të vërtetë të përshtaten në dietën e dobishme për humbje peshe) ose 800 ml qumësht. Nëse ju nuk merrni kalcium, atëherë bisedoni me mjekun tuaj në lidhje me zgjedhjen e një shtojce dietetike që përmbajnë kalcium. Dhe mbani mend: kalciumit nuk është zhytur pa vitaminës D, e cila sintetizohet në trupin e njeriut nën ndikimin e diellit. Në dimër kemi një problem me diell, kështu që për të marrë D dëshiruar do të shtojë në dietën tuaj peshkun dhe prodhimet e detit.


Muskujve në masë
Siç e dimë të gjithë, për të humbur peshë, ju duhet të bëni të paktën disa stërvitje. A nuk e prish veten për humbje peshe në palestër (trajnim forcë dhe durim drejtimin dietë të keqe të kombinuara me të dobishme - kështu që ju mund të vdesin, fjalë për fjalë). Ngarkesës më organike, të përshtatshme edhe për ata që janë shumë larg nga sportet - një këmbë dhe not. Gjatë shëtitje zyyazytsi, nëse është e mundur - hiking, ski, udhëtim me sajë (gjithashtu tërheq lart, mbani mend?) - Të gjitha këto aktivitete kërkojnë energji. Dhe në qoftë se ju nuk e hedhin trupin për të mbështetur proteina muskujve, "një furra" (dmth, konsumi i energjisë) nuk do yndyrë, por këto të njëjtat muskuj. Para një shëtitje në park, pyll, pishinë plotësuar ushqime karbohidrate (perime, fruta), dhe pas një shëtitje domosdoshmërisht Dine ushqime të lartë në proteina, Ejani mish, peshk, pule, djathë ose produkte të tjera të qumështit. Gjëja kryesore që ata kishin një përqindje të ulët të yndyrës.


Përfundimi që mund të nxirret në bazë të kushtesh të mësipërme, të thjeshtë: ne duhet të konsumojnë kalcium të mjaftueshme dhe proteina, duke preferuar ushqime të lehta të ulët në yndyrë. Ushqime të ulët yndyrë janë tretur më e keqe në mënyrë krejtësisht të braktisur yndyrë nuk është i rekomanduar. Një produkt i gjithanshëm që ju lejon për të mbështetur fibrave muskulore (kalcium dhe vitaminë D për ndërtimin e eshtrave, si dhe vitamina dhe minerale për lëkurë të shëndetshme) - është një gjizë butë djathë. Ai është i përshtatshëm edhe për gatim enët e ndryshme (rrotullon japoneze, supave, casseroles) dhe për konsum të drejtpërdrejtë.


Në 50 g djathë djathë përmban 40% Vlera ditore për kalcium - një total prej dy sanduiçe shijshme me bukë gruri tërë, dhe ju mund të jeni i sigurt që ju të bëni parandalimin osteoproza. 100 g gjizë përmban 30% Vlera ditore për proteina. Për më tepër, kjo proteine ​​kryen trajtim të ngrohjes pa humbur pronat e saj të dobishme. Ne duhet të vërtetë të përpiqet dhe të lodh tavë në furrë për të ndarë të bardhë në peptides dhe aminoacidet dhe ka humbur funksionin e tyre "ndërtimit".