Përfitimet e kafe dhe parimi i dietat për humbje peshe


Nutritionists çdo ditë duke menduar rreth asaj se si për të ndihmuar njerëzit të heqin qafe e urryer kilogram shtesë lehta maksimale dhe metodave të sigurta. Megjithatë, ka mënyra mjaft të rrepta, por efektive. Për shembull, dietë kafe. Fakti që përfitimet e kafe - një pikë e dyshimtë, të gjithë e dinë. Nga njëra anë një konsum të moderuar të pijeve ndihmon me presion të reduktuar dhe ka një ndikim pozitiv në trup si një e tërë. Përveç futje të rregullt të kafesë është e ngarkesës mjaft e fortë në zemër. Përveç kësaj, kafe - stimulues artificiale për të gjithë trupin. Në fakt, një filxhan kafe invigorates njeri e ndihmon atë të përqendrohen. Por përdorimi i vazhdueshëm i kësaj metode të stimulimit të trupit mund të çojë në varësinë. Megjithatë, dietë kafe - me të vërtetë efektiv, dhe për të ndihmuar shpejt humbjen kilogramë shtesë. Le të shohim se çfarë kafe të mirë dhe parimin e dietat humbje peshe.


Parimi i dietës së kafe
Gjithkush e di se kafeja ka veti diuretik. Prandaj, kryesore dietë kafe parim - është sekretim i lëngjeve të tepërta.

Parimi tjetër këto dietë - djegia e një numri të madh të kalorive. Deri kohët e fundit u mendua se kafe rrit futje e kalorive. Por këto studime kanë hedhur poshtë! Ajo rezulton se dehur kafe në mëngjes përshpejton metabolizmin. Pra, pini një filxhan kafe për mëngjes do të ndihmojë të shpëtoj prej rreth 300 kcal. Kafe gjithashtu ul oreksin dhe trupi mbush aksioneve të B vitaminave P me rreth 20%.


Përfitimet e dietat kafe
Ne nuk mund të themi në lidhje me përfitimet e dieta të tilla. Ne e dimë se kafeja përmban disa antioksidantë dhe acide organike. Kështu, në sajë të kafesë nga trupi janë nxjerrë radikalet e lira, duke parandaluar plakjen dhe disa sëmundjeve. Një kafe ulët kalori - 100 ml pije e gatshme vetëm rreth 9 kcal.

Cilat janë dietë kafe?
Dietë tre-ditor
Kjo dietë - më e ngurtë, e bazuar në përdorimin e vetëm kafe. Gjueti në këtë dietë rekomandohet jo më shumë se 3 ditë. Gjatë dietë ju mund të pini vetëm kafe pa shtuar atë në një sheqer as qumësht. Le marrjen e ujit të pastër ende mineral ose të zakonshëm. Në procesin e humbjes së peshës për çdo ditë do të jetë 1 kg.Shtatë dietë
Një dietë e tillë është më fal, lejon të humbni deri në 7 kg në përfundimin e tij. Gjatë dietë nuk mund të hani sheqer, përdorimi kripë është i lejuar, por një sasi minimale. Kushti kryesor Dietë - sa më shumë të lëngshme: minerale jo-gazuara apo ujë të zakonshëm të pastër. Në ditë duhet të pini të paktën 15 litra.

Menuja mostër dietë shtatë-ditore
Unë ditë
Për mëngjes ju mund të pini vetëm një filxhan kafe. Darka - 2 vezë të ziera dhe pule sallatë me lakër dhe domate, një filxhan kafe. Darka - peshk pjekur në petë (200 g), sallatë me lakër. Në mbrëmje të lejuar për të pirë vetëm ujë.


Dita II
Mëngjesi do të jetë një filxhan kafe me dolli ose i krisur. Dreka - peshk pjekur në petë (200 g), sallatë me lakër dhe kafe. Në mbrëmje, e lejuar rreth 200 gram mish të zier dhe një gotë dhallë me përmbajtje të ulët yndyrë.

Dita III
Mëngjesi - përsëri vetëm një filxhan kafe. Në drekë - sallatë e karrota gatuar, për të karburantit - vaj perimesh (mundësisht ulliri), 1 vezë të zier dhe një filxhan kafe. Darka do të jetë një çift i mollë.

Dita IV
Mëngjesi është i njëjtë. Në drekë lejohet sallatë nga perimet për të zgjedhur nga, por përveç patate e nevojshme që të ketë rrënjë majdanoz. Ju ende mund të hani disa mollë dhe, si gjithmonë, një filxhan kafe. Gjatë darkës, ju mund të trajtoni veten viçi i zier (200 g), sallatë e lakër dhe dy vezë të ziera e pulave. Të jetë i sigurt për të pirë ujë.


Dita e V
Në ditën e pestë dietë mëngjes do të jetë e ndryshme. Ju mund të gatuaj sallatë karrota, i ndrequr me perime (mundësisht ulliri), vaj me lëng limoni dhe një filxhan kafe. Në darkë - pjekur në petë ose peshk i pjekur në skarë (jo më shumë se 400 g), dhe në vend të një filxhan kafe - një gotë me lëng domate. Në darkë pjekur përsëri në peshk petë (200 g), sallatë me lakër dhe ujë.

Dita VI
Mëngjesi - përsëri vetëm kafe. Në drekë - zier gjoks pule, sallatë lakër-karotë dhe një filxhan kafe. Para darkë ju mund të gatuaj një çift të vezëve dhe të përgatisë një sallatë e karrota. Përsëri, mos harroni futje ujit.


Dita VII
Gjatë mëngjes ju mund të pini një filxhan kafe ose çaj të fortë. Në drekë - viçi i zier (200 g), 2 mollë jeshile dhe një filxhan kafe. Për darkë lejohet asnjë rënie nga e kaluara 6 ditë.

Dietë dy javë
Nuk është një tjetër dietë kafe opsion për 2 javë. Si rezultat i respektimit të të tillë një dietë mund të them lamtumirë 8 kilogram. Ushqime të ndaluara gjatë këtyre 14 ditëve, - alkooli dhe sheqer. Mos hani dhe ushqimet yndyrore.

Menuja e këtij dietë është mjaft e thjeshtë dhe çdo ditë do të jetë e njëjtë. Gjatë mëngjes duhet të pini një filxhan kafe me qumësht me përmbajtje të ulët yndyrë. Në drekë mund të hani rreth 250 gram mish i gatuar ligët (kjo është pulë e madhe), dhe një bukë të vogël misri, një mollë e gjelbër dhe të pini një filxhan kafe me shtimin e feta limoni. Për darkë ju mund të gatuaj pulë të zier, e cila është e lejuar për të ngrënë me disa feta buke misri, dhe një mollë jeshile. Në fund të darkës, kupa tradicionale e kafe.


Dietë Kundërindikimet kafe
Siç u përmend më lart, konsumi abuzimi kafe nuk është i rekomanduar. Mjekët janë të këshilluar që të mos pini më shumë se tri gota e kësaj pije në ditë, përndryshe ajo mund të dëmtojë sistemin nervor, shkakton dhimbje koke dhe marrje mendsh.

Pas çdo kafe vakt është e rekomanduar për të pastruar gojën, për të shmangur pllakë errët mbi smalt dhëmbit.

Dietë të ngjashme kafe kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular, sëmundje ulçerë dhe hipertensionit. Njerëzit me nervozizëm nervor ose çrregullime të gjumit të butë nuk është e nevojshme të përdorë dietat kafe.