Droga për humbje peshe njeriun


Droga për humbje peshe projektuar kryesisht për trajtimin e njerëzve që vuajnë nga obeziteti dhe zakonisht kombinohet me dietat projektuar posaçërisht për to. Por shumica e zonjat hollim vetëm dëshironi të humbni disa kilogramë shtesë, duke mos ushtrim veçanërisht dua apo dietat. Në këtë rast, ne duhet të kujtojmë se droga për të luftuar pjesën mbipeshë për ilaçe dhe plotësuese ushqimore, shtojcave dietike. Le të flasim për ilaçe humbje peshe për njerëzit.


Droga për humbje peshe mund të ndahet për të parandaluar thithjen e yndyrë dhe të mposhtur oreksin. Droga e para të bllokojë lipase enzimë në zorrë, që rezultojnë nga yndyrna ushqimore janë tretur për 30-50% më pak. Kjo është, në qoftë se ju hani mish, trupi asimilon përkryer proteina, dhe yndyrna kryesisht rrjedhin natyrshëm. Ne duhet të kujtojmë se në pacientët që marrin droga të tilla nuk mund të hani shumë ushqime të yndyrshëm, përndryshe ajo mund të shkaktojë probleme me traktin gastrointestinal (p.sh., stomak mërzitur).


Nga ana tjetër, thonë ekspertët, ky efekt anësor disiplinë të humbur peshë dhe forcat e tyre për të rishqyrtojë dietë për ushqim të shëndetshëm. Grupi i dytë i hape - barnave që shtypin oreksin vetë nuk kanë asnjë ndikim në peshën e trupit dhe metabolizmit. Ato përfshijnë reduktuar përbërës oreks - sibutramine, i cili punon në të ashtuquajturën "qendër ngopje" në trurin tonë dhe kontribuon për një ndjenjë të ngopje. Si rezultat i kësaj, personi merr shpëtoj e shprehive të dëmshme dhe të panevojshme të hahet. Ajo duhet të mbahet mend se disa lloje të drogës në këtë grup mund të merren vetëm pas konsultimit me një mjek për shkak se ata mund të rrisë presionin e gjakut.


Ndihmë e madhe në program humbje peshe - shtojcave dietike (shtojcave dietike), përqendrohet substanca biologjikisht aktive natyrore natyrore apo identike që plotësojnë komponente ushqimore të pakta. Ekspertët e quajnë ata Phytotherapy brezin e ri, për shkak se një kapsulë mund të përfshijnë 50 substanca minerale me origjinë natyrale: ekstraktet e frutave, pemëve, bimëve, kërpudhave dhe bimëve si dhe vitamina, minerale, substanca nga përpunimin e produkteve të kafshëve, ushqim deti, fije dietetike - pektin, krunde, fibër, mykrokrystallycheskuyu celulozë.


Plotësuese ushqimore nuk kanë statusin e drogës, që do të thotë se ata nuk kanë kaluar hulumtimet klinike dhe askush nuk mund të garantoj për efektivitetin e tyre. Ne do të duhet të mbështeten vetëm në mendimin e miqve të miqve, e cila e ndihmoi apo një tjetër shtesë. Por nëse ju jeni trajtuar "thuhet" që të mbledhin informacion të detajuar rreth një shtojcë të veçantë - duke i kërkuar shokët në lidhje me efektet anësore.

Për shembull, disa shtojcave dietike njeriut për humbje peshe mund të ketë një efekt laksativ dhe të irritojë mukozën e zorrëve. Aditivët e chitin reduktuar thithjen e yndyrës në zorrë, por duke penguar thithjen e ndonjë komponente yndyrë-shpjegueshëm, duke çuar në mungesën e vitaminave A, D, E dhe K. Kjo do të thotë se përdorimi i zgjatur i tillë "ilaçin" mund të çojë në osteoporozën.


Celulozë mikrokristaline (MCC) - një nga më të popullarizuar "mbushëse" të shtojcave ushqimore për humbje peshe. Merrni atë nga pambuku trajtuar posaçërisht. Përbërja dhe pronat në afërsi të indeve ICC e perimeve dhe frutave. Ënjtje në stomak, ajo krijon iluzionin e plotësi, nuk tretet dhe kalon nëpër traktin e tretjes, mekanikisht pastron atë. Si rezultat, MCC normalizes tretje dhe ju lejon të bëni më pak ushqim. Minerale dhe vitamina biodobavtsi sigurojë përgatiten shtesë dhe pronat tonik. Ajo duhet të jetë i kujdesshëm me dozen.


TEAS ndryshme hollim përmbajë njeriut bimeve zakonisht laksativ dhe diuretik. Produktet nga prodhuesit e njohur me përzierje të mirë-zgjedhur e bimëve janë të butë të vërtetë të zvogëlojë oreksin dhe normalizimin zorrët. Por TEAS me cilësi të ulët të shkaktojnë diarre dhe të heq ujët e trupit. Për më tepër, pasi stimulimi i tillë i vazhdueshëm i veshkat dhe zorrët mund të ndaluar duke punuar në mënyrë të pavarur - trupi do të ruajtur lagështi dhe kështu bymehet dhe zashlakovuvatysya mësuar për laxatives dhe diuretics.


Ekstrakte frutash, shtojcave dietike me ekstrakte frutash japin trupit me aminoacidet (lysine, phenylalanine), vitamina (B6, PP, C), makro - dhe mikronutriente (hekur, magnez, silic) dhe acide frutash që aktivizojnë metabolizmin. Por vetë këto ekstrakte nuk ndikojnë në peshë dhe mund të përdoret vetëm si një shtesë restauruese ushqimit biologjikisht aktive për humbjen e peshës.