Metoda e hollim ndarë ushqim


Në Perëndim, jo ​​shumë kohë më parë, një linjë e re e humbjes së peshës, të quajtur "hreyzynhom." Kjo është një fjalë qesharake si ruse "nduk", dhe për arsye të mirë. Fakti se ithtarët e kësaj marrëveshje metodë në lidhje me të. Në vendin tonë e di shumë në lidhje me të gjatë, vetëm nën një emër të ndryshëm - ngrënies ndarë.
Termi "hreyzinha" mund të gjenden në faqet e librave dietetike perëndimore. Ekspertët thonë se kjo metodë humbje peshe është shumë efektive fiziologjike dhe, përveç kësaj, ai nuk i jep ata që duan të humbin peshë, duke vuajtur. Në të kundërtën, ata kanë nevojë për të ngrënë sa më shpesh të jetë e mundur, çdo 2 orë.


Sigurisht, 6 herë në ditë për të marrë një vakt të plotë nuk mund të. Ushqim sekret i pjesshëm është i njohur për ne se vakt duhet të zëvendësohet nga rostiçeri të vogël. Shumë pyetje lindin: është e mundur për të humbur peshë me përtypet vazhdueshme?
Përgjigja nutritionists mbarë botën pozitive në këtë pyetje. Asgjë, por humbje peshe metodë e mirë ushqim pjesshëm sjell. Ne mund të themi se ajo ishte del tani dhe tani është përdorur nga shumë për të humbur peshë.

Secrets ushqimore pjesshëm

Efekti kryesor i ushqimit të pjesshëm dhe të fshehtë është se ajo ndihmon për të reduktuar futje e përditshme kalori. Fakti është se sa më shumë që ne hamë, edhe më pak kalori, ne duhet të jenë të kënaqur. Pse po ndodh kjo, shkencëtarët zbuluan kohët e fundit.
Në fund të fundit për gjithnjë, hulumtuesit në Japoni gjendet në hormon ghrelin njeriut prodhuar nga rreshtim stomak. Ai është përgjegjës për nxitjen qendra e urisë, të vendosura në tru, na inkurajon për të kërkuar ushqim. Sa më shumë kohë kalon që nga vakt fundit, ghrelin më shumë hormon është formuar dhe më shumë ka një oreks të fortë tek njerëzit. Dhe kështu, më shumë ushqim ne kemi nevojë për të ngrënë në mënyrë që të jenë të kënaqur.

Nëse ne vazhdimisht hani ghrelin është një hormon i prodhuar në asnjë kohë e nevojshme doza, kështu që ne gjithmonë mendoj se ne jemi të kënaqur. Pra, ne nayidayemosya dhe më të shpejtë, ne duam më pak ëmbëlsirat, më e lehtë të vëzhgojnë ushqimin e duhur.

Si ushqim të ndarë mund të zvogëlojë të drejtat e përmbajtjes përditshme kalori varet se si dhe më e rëndësishmja që ata kanë përdorur për të ngrënë. Megjithatë, këto mesataret: në qoftë se pushim e zakonshme e ditë një menu disa snacks, ju mund të në fund të hani 15% më pak.
Kjo metodë ndihmon hollim peshë të përkryer të shëndetshme, por në këtë rast efektet e saj të shquar nuk mbaroi këtu.

• Rritja e konsumit të energjisë. Sa shpesh keni vënë re ndonjëherë se pas një letargji të përzemërt dhe e shijshme përvojë darkë dhe sleepiness? Kjo është e kuptueshme, për shkak se një numër i madh i ushqimit të ngrënë kërkon rrjedhjen e gjakut në sistemin e tretjes. Kjo do të thotë se furnizimi me gjak në muskujt dhe truri zvogëlohet. Dhe që nga ushqimet e ndarë eliminon overeating, personi mund të mbajë palestër dhe ton të mirë gjatë gjithë ditës, duke rritur konsumin e energjisë.
• Normalizimi i gjumit. Shpesh shkaku i problemeve të gjumit është darkë përzemërt. Ata bëjnë sipërfaqe tonë gjumë. Kohët e fundit ekspertët e pamjaftueshme e gjumit e quajnë një nga arsyet e parashtruara mbipeshë. Nëse një person është duke fjetur naftës, ajo mungon melatonin hormon, i cili është prodhuar vetëm kur ai fle. Por kjo është hormon përgjegjës për proceset yndyrë ndarjen. Kështu, ekziston një zinxhir, mungesa e gjumit - Mungesa e melatonin - shtyrja e yndyrës në hips. Në anën tjetër, gjumë çlodhës - nivele normale të melatonin - lipolysis.


Përfitimet e ushqimeve gjobë
Përfitimet e ushqimit të mirë, apo hreyzinhu nuk kufizohen vetëm në efektin e humbjes së peshës. Është e dobishme për shëndetin e njeriut në mënyra të tjera.
• Kjo metodë humbje peshe është i dobishëm për traktit gastrointestinal. Me vakte të vogla mund të mbani barkun tuaj në shëndet të mirë dhe të heqin qafe e problemeve ekzistuese. Mjekët vetëdije përshkruar një dietë të ngjashëm në sëmundje të tilla si gastrit apo ulçerë.
• ushqim pjesshëm eshte parandalimi shkëlqyer e semundjeve te sistemit kardiovaskular. Fakti që ne jemi duke vazhduar për të marrë sasi të mëdha të ushqimeve yndyrore dhe e ëmbël me të kolesterolit dhe natriumi kripë, në mënyrë që trupi ynë fillon të punojë si kurdisje, presion normal, pengon zhvillimin e arteriosklerozës, ngadalëson procesin e plakjes.


Përveç kësaj, duke u shpëtoj peshë të tepërt është e dobishme për shëndetin e zemrës. Dhe në qoftë se një person nuk u përmbahet gjuajtje ushqim, por refuzon tepër yndyror ushqime, efekti është rritur në masë të madhe hreyzinhu. Pas ushqimeve yndyrore gjithmonë duket më pak i përzemërt se proteine ​​apo karbohidrate ushqime. Për shembull, në qoftë se ju krahasoni një lugë gjelle vaj perimesh dhe një tas me oriz i gatuar, në drejtim të naftës ngopje humbet RISU, edhe pse të dyja pjesë përmban 150 kalori.
Kjo dukuri shpjegohet me faktin se yndyra e trupit është ruajtur për përdorim në të ardhmen, ndërsa karbohidratet dhe proteinat janë të shpenzohen për nevojat aktuale. Eksperimente të shumta kanë treguar se ushqimi më ligët është, aq më pak ka nevojë për t'u ushqyer. Nëse reduktohet në një konsum minimal të yndyrave mund të zvogëlojë përmbajtjen kalori të racionin e tyre të përditshme prej 15-20%.

Hreyzinha ju mundëson për të transferuar ushqim malozhyrnoe është shumë më e lehtë për të kontrolluar, sepse rostiçeri dritë është më e lehtë se sa darka të përbëra nga tre kurse.