Dietat më qesharake dhe metodat humbje peshe


Hollim numër të madh të metodologjive dhe secili zgjedh në diskrecionin e saj. E vetmja keqardhje është se jo të gjithë prej tyre nuk mund të çojë vetëm në figurën isha i vogël të pakta, por gjithashtu mund të jenë të rrezikshme për shëndetin. Cilat janë metodat më absurde të humbjes së peshës dhe dietë të njohur për njerëzimin dhe nëse ata ndjekin?
Më interesante - kjo nuk është edhe fakti që dikush ishte në gjendje për të ofruar diçka nga kategoria shkon përtej sens të përbashkët, por që ka pasur gjithmonë njerëz të cilët vendosin për veten tuaj të kontrolloni vlefshmërinë e një metode për të humbur peshë. Ka raste kur ata arritën, por shpesh çmimi i shëndetit në lulëzim dhe nganjëherë vdekje.Dietat më qesharake dhe metodat humbje peshe
Nëse ju mendoni se ngjarjet e tilla ekzotike përdoren vetëm njerëzit e vjetër nuk kanë njohuri të mjaftueshme në lidhje me fiziologji dhe mendjen, ju jeni të gabuar. Dhe sot ka njerëz të aftë për të eksperimentojnë me mënyrat e ndryshme të humbjes së peshës, në bazë të ushqyerit jo të duhur dhe dietë dhe mënyrat më absurde për të humbur peshë.
Fajësojnë moçal
Në shekullin e 17 Thomas shkurtër vënë re një detaj interesant. Njerëzit e shëndoshë jetojnë pranë kënetave shumë më tepër se kudo tjetër. Përfundimi nuk ishte shumë të vijë. Nëse ju dëshironi të humbni peshë, pastaj menjëherë ndryshojnë vendbanimin. Të dhëna të besueshme mbi efikasitetin e kësaj metode për të humbur peshë është i panjohur, por për shkak se ajo i takon kategorisë së budallenjve.

Dietë acetik
Besohet se popullariteti i dietë acetik solli poeti i famshëm Lord Bajroni. Thinness tij ai gjoja i detyruar për të pirë vыpyvaemomu çdo ditë. Pastrimit të trupit ka qenë me ujë dhe uthull, të përziera në proporcione të barabarta. "Pursuit" ishte një filxhan çaj me vezë të papërpunuara. Kjo përzierje shkaktoi të vjella dhe stomak mërzitur, kështu e quajnë atë pastrimi i dobishëm nuk do të jetë e saktë.
Dhe në ditët e sotme shumë praktikues përdorni uthull për të humbur peshë, por ne duhet të kujtojmë se në sasi të mëdha dhe koncentrimeve nuk është e sigurt dhe mund të çojë në sëmundjet e stomakut dhe ezofagut.

Përtypet mbushur
Ideja e një dietë të tillë doli në banor fundit ndonjëherë e San Franciskos Horace Fletcher. Ai pasoi në përvojën e tyre për të provuar efektivitetin e saj, shudnuvshy 20 kg. Thelbi i dietë është se ushqimi nuk është kovtayetsya dhe masticated tërësisht dhe pastaj splovuyut. Është dashur të bëj të paktën 32 herë, kështu që Fletcher fitoi pseudonimin "Big Zhevak", dhe me shumë ndjekës, në mesin e të cilëve janë të listuara dhe shkrimtar Henry James manjati John D. Rockefeller. Ndoshta, në përgjithësi, mënyra për të humbur peshë dhe mund të kryhet në absurde, por e zakonshme mendohet se është i pranishëm - vakt të vërtetë duhet të bëj tërësisht.

Pirja e duhanit-dietë
Në 20 të fundit ndonjëherë, kur shkencëtarët nuk kanë qenë provuar efektet e dëmshme të pirjes së duhanit, prodhuesit e duhanit mbrojtura mallra e tyre të majtë dhe të djathtë. Ndër përparësitë e tjera vuri në dukje se cigareve mjet i domosdoshëm në luftën kundër peshë të tepërt, dhe të gjitha për shkak se ata nuk kanë kalorive, ata ndihmojnë të reduktuar oreksin dhe nikotina është një activator e shkëlqyer e metabolizmit.
Dietë Arktik
Kjo metodë e humbje peshe studiues me dije se tokat Arktik, kur koha e zhvillimit të veriut. Ideja e dietë, e themeluar për të refuzuar të gjitha ushqimet përveç mishit dhe yndyra, frymëzuar nga fiset që jetojnë në ato vende. Ata hanin vetëm mish, peshk dhe balenë yndyrë, duke mbetur mjaft të pakta. Sipas studiuesit, refuzimi i evropianëve nga ushqime konvencionale, veçanërisht frutat dhe perimet duhet të çojë në humbje peshe dhe duke u shpëtoj prej sëmundjeve të ndryshme.

Të gjitha të dush
Përsëri mosha fundit (30 vjet). Në modë dietë milje, themelues i të cilit ka pohuar se me një sapun të thjeshtë lehtë mund të shpëtoj yndyrë. Nuk ishte një gjë edhe pse - përbërja duhet të përfshijë algave dhe aloe vera. Efektiviteti i këtyre përbërësve është caktuar, gjoja mbytur në sytë e yndyrë dhe në mënyrë të konsiderueshme modifikuar konturet e trupit. Duhet të theksohet se ky sapun është me të vërtetë efekt të mirë në lëkurë, duke e lënë atë kadifeje dhe e tenderit, por jo më shumë.

"Alien"
Kjo dietë qesharake kujton film horror, kur në mesin e 20 të bëhet gjithnjë e në modë të ha parazitet. Ata me të vërtetë kanë kontribuar në humbje peshe, por në sfondin e sëmundjeve të rënda, ndër të cilat janë meningjiti dhe çmenduri. Duke reflektuar oreksin, shumohen dhe devouring gjithçka që kishte për qëllim për të mbajtur organizmin, ata natyrisht privuar atë të kalorive, por me atë minerale esenciale dhe vitamina.
Dietë Injection
Në 50 vitet e Symeons mjek sugjeruar një dietë që ishte për të siguruar që një ditë kishte marrë jo më shumë se 500 kalori dhe kështu të hyjë horyohonadotropyna injeksione hormoneve. Me një sasi të tillë minimale të kalorive hyrëse nuk është e mundur thjesht nuk për të humbur peshë. Sa për hormon, nuk ka asnjë provë se ajo promovon humbje peshe, por ka një numër të efekteve anësore, duke përfshirë të përzier, të vjella, dhimbje barku, ndjeshmëri të gjirit, dhimbje koke, lodhje dhe madje edhe depresioni.

Pije çudi
Kështu, në 70 vjet të quajtur "Prolynn" - një zgjidhje e krijuar nga Dr Robert Lynn. Ajo përbëhej nga thertore copëtuar mbeturinave (hooves, bishtin, kockat, etj). Natyrisht, kjo pije është mjaft e vështirë, kështu që shtohet substanca të veçanta të përmirësuar shijen dhe erë. Është e vështirë për të thënë në lidhje me efektivitetin e saj në aspektin e humbjes së peshës, por është i vetëdijshëm për 58 raste të provuara kur një dietë e tillë provohet njerëz për një sulm në zemër.
Hani leshi
Thithjen ide e pakuptimtë dhe absurde mund të quhet leshi thjeshtë. Dhe dietë ofron zgjedhjen e duhur - për të ngrënë ushqim të ftohtë ose të ngjyhet në xhelatinë.


Kjo nuk është një listë të plotë të dietat dhe metodat e humbje peshe qesharake. Ata nuk janë një relike e së kaluarës dhe nuk janë gjithmonë ata që janë duke eksperimentuar me shëndetin e tyre.