Imuniteti i trupit gjatë humbje peshe


Shpjegoni pse zonja ulur në një dietë shpesh sëmuren lehtë. Ruajtja sistemi imun shëndetin tonë është i përbërë nga organe dhe qeliza mund të zbuluar armikut - viruseve që shkaktojnë sëmundje dhe bakteret. Për më tepër, komponenti kryesor i qelizave të dërguar për të mbrojtur trupin nga infeksionet - një proteine ​​më saktë, jo veten e tij, dhe përbërësit e tij - aminoacidet. - Çfarë ju nuk keni një qelizë - makrofagët (ata gëlltitje mikroorganizmave të huaj dhe grimcat), antitrupa, Interferons - për arsimin e nevojshme proteinat e tyre. Le të flasim për imunitetin gjatë humbje peshe.


Çfarë ndodh në dietë gjatë hollim zonjat të cilët vendosën për të humbur peshë? Kjo është, mbi të gjitha, duke kufizuar kalorive nga ushqimi. Dhe me ta, dhe redukton sasinë e proteinave. Fakti se proteina trupi merr kryesisht nga produktet e kafshëve. Por në një pjesë të mishit ose sallamit përveç përmban më shumë proteina dhe yndyrë, energjia është 2 herë më e lartë se ajo e ushqyesve të tjera (1 g yndyrë marrim 9 kalori dhe 1 gram karbohidrate apo proteina - 4 kalorive). Kjo nuk është për t'u habitur që duke reduktuar kalori reduktuar në mënyrë drastike dhe përqindja e produkteve që përmbajnë proteina. Ndërkohë, në mënyrë që trupi mund të funksionojë normalisht, dhe qelizat - përditësuar grua mesatare, nëse ajo nuk qëndron në shtrat gjatë gjithë ditës, ju keni nevojë për të paktën 70 gram proteina në ditë, njeriu - më shumë. Dhe ky është një vlerësim, çdo person mund të llogarisë proteinat e tij shumë normale.


Proteinat janë përdorur për të ndërtuar qelizat gjatë humbje peshe, të quajtur strukturore; atyre rruga, dhe përfshijnë fibrave kolagjenit. Brenda gjashtë muajve, të gjitha proteinat strukturore në trup refreshed. Nëse ju të ushtruar një shumë ose veprim, konsumin e proteinave rritet edhe më shumë: trupin e aminoacidet e nevojshme për të udhëhequr restaurimin dhe ndërtimin e muskujve gjatë ushtrimit sepse fibrave të muskujve janë të dëmtuara. Në qoftë se për shkak të erës filloi të zhvishem off lëkurë dhe të thatë, rigjenerimin e epidermë gjithashtu t'i dërgohet e proteinave.


Në të gjitha këto situata duhet proteina në rritje të trupit.
Kur proteinat brenda mungon gjatë humbje peshe, kuotat e caktuara për të gjitha proceset do të reduktohet gradualisht, dhe sistemi imunitar i trupit nuk është pozdorovytsya: prodhimi i antitrupave, interferonet bie. Dhe viruset dhe bakteriet që kanë nevojë. Një tjetër faktor i rëndësishëm që ndikon shëndetin - psikologjike. Mungesa e ngjyra të ndritshme, dielli, Hije të vazhdueshëm dhe të netëve të gjata të ndikojë negativisht në sistemin nervor. Shtoji kësaj edhe mbingarkesë të ndryshme në punë, konfliktet në familje, përvoja e vazhdueshme me ose pa pakënaqësinë në pamjen e tyre, e cila ndjek donuts - dhe tani theksojnë imperceptibly të bëhet pjesë e jetës tuaj të përditshme. Nga rruga, nëse verës ju nuk jeni duke menduar në lidhje me dietë apo ushtrim të rregullt, pamja e tyre papritur - të njëjtin justifikim për shqetësim të brendshëm, si të gjitha të mësipërme. Më e keqja është kur risitë janë bërë në masë - kufizime herë dhe palestër, dhe dietë. Në verë, ndoshta ata do të kishin kaluar pa u vënë re. Por në dimër, kur të gjitha sistemet punojnë në kufi, duke mbrojtur trupin nga hipotermi dhe viruset, është pothuajse e pamundur.


Është më mirë për të ndryshuar stilin e jetës gradualisht. Filloni me një rritje të aktivitetit fizik, edhe në qoftë se nuk do të ndryshojë pasionet e ushqimit, dhe thjesht shtoni në rutinë 30-40 minuta në këmbë tuaj, java do të digjen rreth 1100 kalori, që do të thotë se viti do të humbasin 5-6 kg yndyrë! Në planet tuaja nuk janë aq shumë kohë për të pritur? Pastaj reduktuar futje kalori - por jo menjëherë, por gradualisht. Çdo javë, të ulë vlerën e energjisë së produkteve në 200 kalori (rreth një filxhan kafe me qumësht dhe sheqer dhe një pechenyts çift). Mendoj tani dietën tuaj përmban 2200 kalori. Për 2-3 javë kjo shifër reduktohet në fiziologjik 1600-1650 kcal. Nuk duhet të bien më poshtë, ose të ngadalësojë normën metabolizmin dhe përgjigje imune ndaj sulmit viral. Natyrisht, një normë e tillë e 5 kg në javë nuk do të humbasin, por ju nuk doni të lënduar?


Dhe mos nënvlerësojnë ndikimin në sistemin imunitar dhe trupin e vitaminave. Ata marrin pjesë në të gjitha proceset, duke përfshirë formimin e interferoneve dhe imunoglobulinave. Ndër më thelbësore - vitamina A, B, C, D, F dhe PP + A (ose pararendës i saj beta-carotene) është përgjegjëse për reagimin imun ndaj viruseve. Ai përfshira në fruta dhe perime të ndritshme të verdhë dhe portokalli. Por ajo ka një pengesë: vitamina A është i zhytur vetëm në praninë e yndyrë, madje edhe në emrin e saj është një sqimë të vogël - "yndyrë shpjegueshëm". Pra, nëse ju doni të merrni një pjesë të vitaminës, kanë sallatë karrota salcë kosi, jo të ulët yndyrë ose vegjetale, vajra komplekse ose të marrë drogë.


B5 (acid Pantothenic)

Ashtu si vitamina të tjera B, ky acid mund të gjenden në fara neshlyfovannom grurit. Në mungesë të vitaminës B5 ulur rezistencën ndaj infeksioneve, shpesh ndeshje imuniteti fillon të akute sëmundje të frymëmarrjes.

C (acid askorbik)

Kush nuk e di! Nga rruga, askorbinki ende çon në mesin e vitaminave në drejtim të mbështetjes që i jep imunitet. Megjithatë, ekspertët thonë se duke marrë të gjitha doza shoku nuk është e vlefshme.