Metodat e rrezikshme dhe të dëmshme humbje peshe


Pyetje në lidhje me dietë dhe humbje peshe mënyra të ndryshme jo vetëm gratë më të rëndësishme në të gjitha faqet dhe forumet, por shumë e diskutueshme. Dikush beson në efikasitetin e dieta proteina, dhe dikush tha se nuk ka asgjë më të mirë se ushqime. Duke marrë parasysh veten absolutisht të drejtë në fjalë nën dietë diskutim, shumë të tjerë rekomandojmë metodat e tyre. Por, ndërsa disa nga karakteristikat individuale të organizmit nga të cilat varet pamjen tërheqëse, figura të pakta dhe, e rëndësishmja, shëndetin shkëlqyer.


Nëse ju jeni një tifoz i sportit jetesës dhe një dietë të ekuilibruar, ju nuk mund të shqetësuar në lidhje me atë që janë të dobishme dhe të cilat janë mënyra të rrezikshme dhe të dëmshme të humbjes së peshës. Kështu, në vitet e fundit tashmë kanë vlerësim të dietat cila përdorimi nuk është i rekomanduar në të gjitha. Ata jo vetëm që nuk ka sjellë rezultatet e pritura, por edhe të shkaktojë dëm të pariparueshëm. Më pas duhet të mos mendojnë për një figurë të bukur, dhe se si të qëndrojnë në shëndet të përsosur.

Lartë nderi i listës së, e cila përfshin të gjitha metodat e padëshiruar humbje peshe, renditet mono-dietë. Ju mund të hani vetëm një produkt. Zgjedhur shpesh për mono-dietë kos, hikërror ose oriz, mollë dhe banane. Panevojshme të thuhet se trupi me këtë metodë po përjeton një mungesë akute të ushqimit në të gjitha ushqyesve dhe vitaminat. Fat është sigurisht nuk vjen, por proteinat dhe karbohidratet, dhe mineralet janë gjithashtu në dispozicion. Si rezultat - humbjen e flokëve, dhëmbë yellowing, lodhje, stres, por kjo nuk është më e keqja. Ndërprerë të gjithë sistemin e tretjes, të cilat mund të shkaktojnë gastrit, ulcerat stomak dhe probleme të tjera. Shtrirë në një krevat në spital, ju padyshim do të berate veten për të treguar neglizhencë në trupin tuaj.


Në vendin e dytë erdhi dietë ushqimore të papërpunuara si dietë më të dëmshme dhe të padobishme. Përkrahësit e ngrënë ushqime të papërpunuara kufizojnë veten në shumë ushqyesve që trupi ka nevojë. Për shembull, refuzimi i mishit që bën ushqimet e papërpunuara nuk është përdorur, duke rezultuar në zhvillimin e ngadaltë e trupit dhe shkeljen e punës së tij. Nga ana tjetër, konsum kalori, e cila kaloi trajtimi i ngrohjes nuk ndryshon nga kalori ushqime të papërpunuara, dhe nganjëherë kjo është më pak. Kjo është, të gjitha dietat janë të bazuara në përdorimin e ushqimit të papërpunuar - është metoda rrezikshme dhe joefektive të luftës për formën, efikasiteti është reduktuar në zero.


Vendin e tretë në listën e dietat joefikase dhe të dëmshme dhënë dietë proteina. Refuzim pothuajse e plotë e konsumit të karbohidrateve të sasive të mëdha bilkovmisni produkteve është rezultat i rritjes së nivelit të gjakut të kolesterolit të rrezikshme. Një proteinë që i jep energji dhe energji, për dallim nga karbohidratet do të shkaktojë lodhje të vazhdueshme dhe humor të keq. Vetëm ndërveprimin e proteinave me karbohidratet mund të japin të mirën e trupit, një kombinim që e bën yndyrë djegur. Prandaj, në mungesë të karbohidrateve yndyrna grumbulluar vetëm në ato vende ku është e përshtatshme - në kofshë, bark, mollaqe. Nëse, ndërsa ju jeni një tifoz i aktivitet të rregullt fizik, ju mund të jeni i sigurt se vuajtjet tuaja vetëm do të dëmtojë ju.


Edhe dietat më të rrezikshme dhe të dëmshme - ato në të cilat lejohen vetëm për të ngrënë çokollatë. Ajo do të duket se mund të jetë dietë të mirë me çokollatë? LASOON ishin në ekstazë derisa gjeti se çokollata mund të hani jo një ditë aq shumë për të marrë kënaqësi nga ajo. Nutritionists thonë se pesë ditë dietë të tillë ju mund të humbni deri në pesë kilogram. Por kjo është vetëm në teori. Këto metoda mundësojnë hollim humbasin edhe kujdesin, shëndetin shkëlqyer dhe të fuqishme dhe madje edhe vetëdijen. Çokollata përmban karbohidratet të mjaftueshme dhe yndyrna për të mbështetur ju në një humor të gëzuar vetëm një ditë. Të gjitha ditët e tjera vetëm do të dëmtojë, dhe dietë mund të rezultojë në lodhje. Pesha humbur kthehet përsëri në 2-3 ditë, në mënyrë dietë është e shënuar si një nga më të paefektshëm. Ekziston rreziku i problemeve me stomak, mëlçisë, zorrët, kështu dietë është konsideruar më e rrezikshme.


Kohët e fundit shpesh ngriti pyetjen nëse apo lloj i dëmshëm hormonal i dietë? Përgjigja është po. Edhe mjeku më shumë të aftë nuk mund të jetë personi absolutisht i shëndetshëm pas një injeksion të hormonit, i cili është absolutisht i pafajshëm dhe nuk provokojnë pasoja të tmerrshme. Me hormonet shaka nuk janë më të suksesshëm, në qoftë se nuk arriti, për të rivendosur ekuilibrin në trup është shpesh e pamundur. Rezultati - një manifestim i kancerit, sëmundje kronike, procese të pakthyeshme në një sërë pesha. Dietë Pra hormonal - më të rrezikshme dhe të padobishme.


Ne nuk mund të përfshijë në listën e më të dëmshme dhe të panevojshme për figurën e dietat - një grevë popullor. Kohët e fundit, ajo i ngjan ditëve të gjata të agjërimit. Agjërimi ndikon në shëndetin shumë shpejt, ajo kryhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore për shkak se forcat e larta yyazytsirnist humbjen dhe dehidratim. Çdo sëmundje akute, ka disa të reja. Ato një ose dy kilogramë, janë të humbur, të kthehen përsëri, dhe madje edhe në vlerë të dyfishtë. Humbja e kohës dhe të shëndetit janë të garantuara!


Pas leximit ju mund të bëni konkluzionet tuaja. Povikmy Megjithatë, fakti është provuar: Dietë vetëm të plotë dhe të balancuar mund të jetë figura baza e bukur dhe mirëqenien! Ngarkesa sportive që janë të pranishme në jetën e shëndoshë e njeriut - është mjeti më efektiv për humbje peshe. Gjeni një trajner të mirë, të vendosur vetë një mënyrë pozitive dhe të kërkohet sukses dhe përpara luftën për një formë të re! Verës është shumë shpejt, mos e humbni kohë të çmuar!