Planifikoni dietën tuaj të përditshme për humbje peshe efektive


Për të ndryshuar stilin e jetës, dietë dhe bëhet më e pakta, dinjitoz dhe të shëndetshme, ju duhet të dini se si planifikimi racion ditor për humbje peshe efektive.
Këtu është një shembull i shqetësimeve tipike të mbingarkuara në fillim dhe çështjet e ditës: një njeri merr deri vonë, nuk ka kohë për të ngrënë mëngjes, harroni të rrëmbyer drekë në punë, akuza as nuk e përmend. Planet ushtrojnë rregullisht dhe kanë ushqim të vetëm të shëndetshme për humbje peshe efektive çdo ditë shtyhet për më vonë.

Ky është realiteti për shumicën prej nesh. Dhe kjo ideal? Ngrihen herët, jo më vonë se 06:30 akuzuar për 20 minuta, të shëndetshëm, mëngjes ende të përzemërt e frutave të freskëta, drithëra të pasura me fibra, bollgur, djathi dhe vezët, qumështi të ulët-yndyrë. Pastaj - darkë, të cilat ju merrni me vete për të punuar, perime apo fruta, kos yndyrë të ulët dhe djathë, supë perimesh, disa feta bukë gruri gatim.


Planifikimi i saktë dietë e përditshme do të ju ndihmojë për të bërë këtë ideal një realitet i përditshëm, dhe përpjekjet efektive humbje peshe të mos jetë e kotë.
Zgjohen në mëngjes, ju duhet të dini se si dita juaj do të shkojë. Mos lejoni ushqim të shëndetshëm në dorë të fatit dhe gjithmonë janë përgjegjës për veten e tyre. Ju mund të bëni shënime organizator për ta kujtuar gjithmonë se çfarë është koha dhe çfarë do të hani ose darkë, për shkak se ushqimi - kjo është diçka si punë. Një planifikim ndihmon për të bërë të disiplinuar. Shumica e njerëzve të cilët menaxhohen për të arritur humbje peshe efektive, e dini se si efektive instrument është përpiluar plane. Humbni peshë dhe pastaj nuk të fituar peshë të humbur përsëri - jo një detyrë e lehtë, kështu që nëse ju dëshironi që të ketë sukses në trajtimin me të, gjithmonë mos harroni në lidhje me disiplinën.


Planifikoni dietën tuaj të përditshme
Filloni të nevojshme për kryerjen e ditarit, i cili do t'ju sjellë emrat e të gjitha produkteve, të cilat hanë gjatë ditës, si dhe numrin dhe kohën e përdorimit. Vlen për të regjistruar dhe arsyes. Për shembull, ju keni qenë të uritur ose të ngrënë nga kompania, ose kur një pjesë e shijshme dhe nuk mund të përballojë vidyazykaty.
Të bësh këtë ditar të ushqimit, ose siç quhet nutritionists, revista e ushqimit - një zakon shumë të dobishme që do t'ju ndihmojë të kuptoni më mirë se çfarë dhe pse ju hani, dhe të bëjnë ndryshime në rutinën e përditshme dhe dietë.


Bëni një ditar të lehtë
Plotësimi në ditarin nuk e marr me vete një shumë kohë dhe përpjekje, dhe kështu duhet të jetë i përhershëm. Është më mirë për të blerë një fletore të vogël që ai gjithmonë kishte në dorë. Marrja e shënimeve, i kushtoj vëmendje të veçantë për ato momente gjatë ditës kur ju keni qenë afër në mënyrë që të devijojnë nga plani për të humbur peshë. Thuaj doni të hani gjatë natës ose meze të lehtë në mes drekë dhe darkë kohë. Marrja parasysh e këtyre periudhave, ju do të shpejt të shihni se zakone të këqija të pengojë që ju të humbni peshë.


Vendos vetë objektivat specifike
Jepini vetes detyrën e marrë më pak vakt të rëndë dhe të kryejnë shumë të vështirë. Mundohuni të jetë më specifik. Tregoni veten: "Unë do të hani karrota shkopinj në vend të patate të skuqura patate." Pra, planifikimin dietën e përditshme do të më të saktë.

Përdorni fundjavë tuaj me mençuri
Weekend - një kohë kur ju mund të mendoni për javët e ardhshme. Bëni menu, shkoni në supermarket ose treg, gatuaj disa ushqime dhe ngrirja e tyre për rinxeh për shtatë ditët e ardhshme.


Mendoni atë mbi opsionet
Bëni një listë të produkteve për të shëndetshme të hahet ato ushqime që ju duan. Nutritionists këshillojnë për të planifikuar për pesë breakfasts të ndryshme, darka dhe dreka për ju për të bërë një zgjedhje të ushqimeve tuaja të preferuara dhe që ushqimi ishte i rregullt.

Një qasje e arsyeshme për blerjet e produkteve
Siç duhet mbushur frigoriferin - çelësi për përzgjedhjen e duhur të meze të lehtë të shëndetshëm apo gatim delikatesë që do të të dy të dobishme dhe e shijshme. Ju duhet të dorë gjithmonë duhet të jenë produktet kryesore: djathë të ulët yndyrë, kos, qumësht, vezë, perime të freskëta, fruta, manaferrat, thjerrëzat, hudhër, hikërror, drithëra, bukë gruri, peshk.


Korrekt zgjidhni dhe të planifikoni snacks
Një zgjedhje e shkëlqyer për një meze të lehtë është kos yndyrë të ulët dhe djathë, hummus, fruta. Ato mund të ruhen në shtëpi dhe të merrni me vete në punë. Ajo i ndihmon që të ketë ushqime të shëndetshme, sidomos kur ju jeni veçanërisht të uritur, në gjysmën e dytë të ditës, gjatë një shtëpi udhëtim ose në mbrëmje vonë.

Blejnë produkte të dobishme ngrira
Ndryshuar kohët e fundit dhe këto produkte ishin të shijshme. Ato zakonisht përmbajnë kokrra dhe perime të mjaftueshme.

Mos e vendosni në frontin e shumë kufizimeve

Për drekë, darkë ose snacks, ndërsa ju mund të hani ato enët përgatitur për mëngjes, për shembull, vezë të ziera fort apo kos.

Përgatisë veten
Ka disa ushqime të shëndetshme që ju mund të përgatisë paraprakisht dhe pastaj të shuaj urinë e tyre, ndërsa kontrollin e peshën e tyre.Një përzierje e frutave dhe arra të thata për snacking. Dal nga çanta e tyre në pjesë të vogla. Kjo është e dobishme në qoftë se keni nevojë për të shpejt të kënaqë urinë tuaj në transport ose në punë.
Supë perimesh. Ju mund të gatuaj një tenxhere të madhe dhe ngrirja atë të mjaftueshme për disa ushqim.

Smoothies. Kjo është një përzierje e frutave dhe kos. Ajo mund të merret me ju dhe hani në lëvizje.
Enët nga gruri tërë ose makarona hikërror me perime. Ju mund të sigurojë në sasi të mëdha dhe pastaj rinxeh për darkë disa ditë.