Droga për humbje peshe yndyrë njeri


Termi "fibra" është disi e vjetëruar. Saktë për të thënë - fibra dietetike, pjesa më brutale e bimëve, e cila ndahet sistemin tonë të tretjes nuk është. Përgatitjet qelizë, e cila u shfaq në shumë barnatore - këto burime të njëjta e fije dietetike. Ata që gjenden në ushqime bimore, të quajtur dietetike. Dhe si shtesë e shtuar për ushqimet e përgatitura ose shtojcave ushqimore janë pjesë - funksionale. Fibra të tilla sintetizuar apo nxjerrë nga vetë bimët. Kështu, përgatitja e çamçakëz guar dhe karahynana janë algat kafe. Në industrinë ushqimore ato janë përdorur si trashëse dhe stabilizues (për shembull, në prodhimin e kos) dhe blerësi janë të njohur si E412 E407. Sot ne e konsiderojmë çështjen - drogë për humbje peshe njeri yndyrë.


Për shkak të fibra saj strukturës mbajtur në stomak, dhe pastaj vjen efektin e ngopjes imagjinare. Si rezultat, më pak njerëz kanë nevojë për ushqim, ajo është më e lehtë për të ndjekur një dietë të ulët kalori. Për shkak të faktit se vështirë që të tretet fibër vjen në 12-duodenum pjesë të vogla, zbutur reagimin glycemic pa hedhje përqendrimit të glukozës në gjak, jo të mprehtë dhe jo në sasi të tilla të lëshuar insulinë. Prandaj, nuk është aq akute pohuar vetë urinë. Përveç kësaj, fije dietetike janë burim energjie për mikroorganizmave të zorrës së trashë. Stimulimin e zhvillimit të microflora të zorrës së trashë, fije dietetike prebiotic bëjë veprime.

Megjithatë, përgatitjet fibër vetëm nuk do të ndihmojë për të humbur peshë. Ata duhet të përdoret vetëm si një shtojcë në një shumëllojshmëri të ushqimit për të cilën një person lëviz, merr shpëtoj kilogram panevojshme.

Ne mund të themi se këto barna janë një lloj nxitje psikologjike, "Unë e pranoj atë -. Atëherë unë jam vetëm humbur peshë" Por në qoftë se ju të shtoni në ushqim dietë dhe thekër krunde, ngjyhet në qumësht, kefir, kos ose lëng me tul, përfitimet për humbje peshe është e qartë. Kjo gjellë mund të zëvendësojë një darkë të lehta për të mos ngarkesës deri natën. Ju gjithashtu mund të mëngjes krunde. Ata që duan të humbin peshë, kjo ka kuptim për të marrë një shtesë 20 g krunde përditshme.


Mund të jeni duke u përpjekur për të humbur peshë, të bëjë pa futje shtesë të fibra nga shtojcave ushqimore, dhe kufizohet vetëm me atë që erdhi me ushqimin tuaj? Ju mundeni. Por si për të mos rritur volumin e pllaka? Ne do të duhet për të minimizuar pjesën trajtohet e produkteve të rafinuar, duke preferuar ushqime të pasura me fibra bimore. Bukë e bardhë zëvendësohet bukë misri (miell i pasitur). Spageti hollë - makarona me tselnomolotoho grurë. Ushqimet e çastit nga një qese - drithëra në shtëpi me një drithëra të tërë. Ëmbëlsirat - fruta të freskëta dhe manaferrat, fruta të thata.


Mos u moho ndihmën bishtajore, arra dhe kërpudha. Frutat dhe perimet Shmangni snacking në mes të ngrënies, por gjatë vakt. Është më mirë për të ngrënë perime të papërpunuara: gatim kohë ata humbasin gjysmën e yndyrë të përfshira në to. Opsioni më i pakët ind - shuarjen apo pjekje të lehta. Mos kini frikë për të pastruar nga fruta dhe perime (fibra nuk është shkatërruar) e lëkurës, por më mirë për të pirë lëng me tul. Me fibra duhet të jenë të kujdesshëm vetëm për ata që janë bloating, fryrje e tepruar, rumbling në zorrë, stools të parregullta. Kështu që njerëzit të marrin krunde jashtëzakonisht të dëshirueshme gruri.


Fiber është një nder i veçantë në proctologist, si ajo copes me problemin e kapsllëk. Paraardhësit tanë hëngrën kryesisht ushqime bimore të pasura me fibra dhe ka kalori minimale. Prandaj, procesi i hahet paraardhësit - si majmunët e tyre shokët - shtyhet për një ditë. Por si njeriu ka evoluar, ai kishte nevojë për të liruar kohë për të ngrënë, për të përdorur atë për pursuits më serioze. Prandaj, paraardhësit tanë filluan të përfshijnë në dietën tuaj të ushqimeve të lartë të kafshëve. Më shumë - më shumë. Në evropianët e sotëm të cilët lëvizur në dietë rafinuar që përmban një sasi të konsiderueshme të proteinave dendur dhe yndyra, kapsllëk bë një torturë e përditshme. Por në afrikanë ende preferojnë menu vegjetarian i pasur në fibra, e vonuar stol nuk do të ndodhë. Rastësisht, kapsllëk shpesh - problemi femër. Kjo është për shkak se hormoneve.


Kapsllëk është e rrezikshme për zorrës së trashë që të vonojë përmbajtja e tij jo vetëm që promovon polyps dhe fissures anal, por gjithashtu çon në dehje. Produktet që duhet të izolohet nga ajo, zhytur muret e zorrës së trashë, respektivisht shqetësuar metabolizmin në trup. Një fibër punon si "lëvizje" dhe "sfungjer": duke vepruar si adsorbent, ajo tërheq në çdo gjë që është subjekt i largimit nga trupi, duke kontribuar në vetë-pastrimin e saj.

Shumë pacientë janë të mësuarit në lidhje me përfitimet e fibër për krijimin e karrige, të lejojë të njëjtin gabim - shtoi gruri menu ose krunde thekër në formë të thatë. Por në këtë formë të kapsllëk vetëm rritet. Shkurtimet e thatë duhet të rasparenы. Përndryshe, një herë në zorrët, ata marrin përsipër të gjitha ujë dhe vetëm përkeqësojnë problemin. Unë do të rekomandojë proporcionin e mëposhtme: 2 lugë krunde derdh 200 g ujë të valë. Insistojnë 20 minuta dhe për të marrë 2 herë në ditë. Një tjetër gabim shpesh lejojnë gratë të cilët janë duke u përpjekur për të humbur peshë. Ne e dimë se laxatives janë pjesë e të ashtuquajturit çaj për humbje peshe. Në të vërtetë, përshpejtimin e tranzitin e përmbajtjes zorrëve dhe të reduktuar thithjen e ushqyesve (yndyrave) - bazën për humbje peshe. Kapsllëk dalin përsëri dhe intensifikuar pas heqjes së "çaj". Por në qoftë se ju merrni fije të mjaftueshme çdo ditë, ritmi i zorrëve bëhet fiziologjike dhe të rregullt.