Shkaqet e shënon shtrirje gjatë humbje peshe


Stretch Marks, ose, siç thonë mjekët, striae mund të shfaqen në lëkurë në çdo moshë. Me rritjen e shpejtë të volumit të trupit - rritjes së shpejtë në moshën e pjekurisë, shtim në peshë papritur e shtatzanisë, dhe nganjëherë për shkak të çrregullimeve hormonale apo gjenetike lëkurës në bark, kofshë, prapanicë, shpatullat, gjoksi bëhet më e hollë dhe humbet elasticitetin. Si rezultat, nën tension të fortë në inde të ndodhë mykrorazrыvы. Thur papritur "vrimë" nëpër trup ka mjaft indeve fijor lidhës. Brenda dermis formuar mbresë në pasqyrë dhe në këtë pikë ne shohim një kuqërremtë rrip-scars. Nëse ju doni të gjeni të gjitha shkaqet e shënon shtrirje gjatë humbje peshe?


Siç e dini, trajtimin më të mirë shkakton - parandalimin. Për të parandaluar pamjen e shënon shtrirje - një detyrë e vështirë. Që shënon shtrirje janë formuar, zakonisht me shtrihen të epidermë, e masat që duhet marrë parasysh gratë për disa arsye duke fituar ndjeshëm në peshë, dhe nënat e ardhshme. Si një masë paraprake që ju mund të përdorni krem ​​të veçanta dhe vajra masazh (shumë prej tyre të dizajnuara për gratë shtatzëna). E pra, në qoftë se një pjesë e fondeve të përfshijnë vitamina A, C dhe E, kolagjenit, elastin dhe vajra esenciale. Shënim: gjatë esters shtatzënisë mund të përdoret vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj!


Nëse kozmetike të veçanta dhe shkakton humbje peshe, ndërsa në anën atje për një kohë ata mund të zëvendësohet krem ​​hidratues dhe gels (ideale - me përbërësit aktiv si aloe vera, chitosan, acid Hyaluronic, etj). Madhe janë gjithashtu vajra esenciale e nenexhik, rozmarinë dhe livando. Vetëm mos të aplikoni direkt në lëkurë! Për të marrë një të djegur kimike, vajra esenciale duhet të jetë i holluar bazë (vajra kakao, avokado, jojoba, bajame, i përshtatshëm edhe ulliri): 4-5 pika 1-2 tbsp bazë.


Këto mjete paralajmërojnë hyperextension të lëkurës, duke e bërë atë më të zhdërvjellët. Megjithatë, për efekt u bë e dukshme, përdorni vajra dhe krem ​​të ketë çdo ditë për një kohë të gjatë - nga gjashtë muaj deri në një vit. Por, çfarë nëse dikush nuk është ditë e bukur që ju të vini re vijën e kuqe në trup, dhe madje edhe më shumë se një? Mbi të gjitha, mos panik kur humbjen e peshës: svezhepoyavivsheysya e striae mund dhe duhet të luftojë. Për fat të keq, shumica e grave në kërkim në një bar me ngjyrë në trupin e perceptojnë atë si e para: se do të jetë e njëjtë. Megjithatë, ajo nuk është. Shtrirje rozë ose ngjyrë vjollcë të sigurojë anije të reja të gjakut në hendekun e zonës. Disa muaj më vonë, kur "vrimë" tërheq ind lidhës dhe shtrihen pobiliye (ind mbresë në asnjë modifikuar pigment, kështu striae mbetet e bardhë edhe me tan), shpëtoj e shëmtuar "vijën e jetës" do të jetë shumë, shumë e vështirë.


Metodat dhe arsyet për të luftuar shënon shtrirje gjatë Pesha Humbje shumë. Në kozmetikë (të cilat mund të përdoren jo vetëm për parandalimin e formimit, por në fazat e hershme të arsimit të tyre) shërimin e lëkurës pa dhëmbëza të lehtësuar procedurat aktivizuar qarkullimin e gjakut në zonat e problemit. Scrubs ju lejojnë për të filluar procesin e rinovimit të qelizave dhe për të zvogëluar pamjen e plagët. Mundësisht përdorin lëkura nuk të izoluara, por si një të parë trajtim spa hap që përfshin masazh, përfundon trupit dhe duke aplikuar kozmetike të veçanta. Brenda ju mund të përdorë dermabrasion - lëkurës mekanike po rishfaqet.


Masazh: kullimit limfatik, celuliti, mjaltë dhe vakum (hardware ose jar). Në veçanti, masazh vakum ndikon në metabolizmin në indin nënlëkuror dhjamor, rrit qarkullimin e gjakut dhe të kullimit limfatik, në mënyrë që rrjedha e oksigjenit dhe ushqyesve në qelizat rritet dhe indeve në vend të përditësuar. Efekti i procedurës do të jetë më i dukshëm nëse lëkura aplikojë veçantë "antyrastyazhechnыe" vaj.

Ozoni - Zona obkalyvanie shtrihen përzierje ozon-oksigjen. Ozoni rrit limfatike - dhe e qarkullimit të gjakut, stimulon proceset Redox dhe promovon rezorbimit e indeve lidhës, duke reduktuar shënon shtrirje. Ra fjala, ozoni ka një ndikim pozitiv jo vetëm në rajonin e shënon shtrirje, por edhe në gjithë trupin: Procedura përmirëson imunitetin, rrit efikasitetin fizik dhe mendor, përmirëson metabolizmin. Vetëm mbani në mend, sepse këtë injeksion metodë, procedura do të jetë e dhimbshme, por jo shumë: injeksione janë bërë hala hollë të shkurtër. Ozonit nuk është e rekomanduar për njerëzit me sëmundje tiroide të cilët janë të prirur për të kapur dhe problemet me të koagulimit të gjakut (duke përfshirë edhe ata që vuajnë nga gjakderdhje apo që të marrë anticoagulants - drogë që hedh lëng gjakut).


Për trajtimin e shenjave të shtrihet në zonën e administruar prekura barnave që rrisin metabolizmin bazë, të normalizuar rrjedhjen e gjakut dhe nivelet e lipideve, shkatërrojnë indet fijor dhe stimuluar rigjenerimin e epidermë. Kursi i trajtimit - 10-15 seanca (një herë në javë, procedura mundësisht plotësohet kozmetike dhe masazh). Kundërindikimet për Mezoterapia janë lëkurës dhe sëmundjet akute febrile, hipertension, sëmundje koronare të zemrës, nefropati, cholelithiasis, koagulimit të gjakut dhe shtatzënisë dhe laktacionit.