Recipes teas hollim shtëpi


Shumë prej nesh janë të ballafaquar me problemin e peshë të tepërt. Qasja në të duhet të jenë gjithëpërfshirëse dhe të mos përfshijë vetëm dietë, por edhe sportive. Shumë e njëjta njëjta dietë duhet të jetë i balancuar dhe korrekt, kështu që shpesh ajo përfshin çaj për humbje peshe. Ata mund të blihen në farmaci ose përdorim në shtëpi receta për teas humbje peshe. TEAS shtëpi janë mjaft të lehtë për t'u përgatitur.
Mos harroni se përdorimi i çajit ju do të bjerë në peshë për shkak të efektit të tyre diuretik dhe laksativ. Prandaj, përdorimi i këtyre teas mos harroni të pini shumë ujë dhe të hani e drejtë. Vetëm mos harroni se ky çaj nuk duhet të zëvendësojë ujin, ajo duhet të përdoret gjatë ditës në një numër të caktuar (në varësi të llojit të çajit). Nëse keni ndonjë sëmundje të traktit gastrointestinal, të konsultoheni me mjekun para se të marrë çaj.


Recetë №1.Chay e malit hirit, acaroj dhe u rrit hips.
Merrni 1 tbsp manaferrat Rowan thata, pastaj shtoni 1 lugë gjelle lë hithër dhe 1 tbsp hips dhe pour dy gota me ujë të valë. Dërgo marrë krijoj çaj për 30 minuta. Pastaj, pastaj tendosje dhe pini një gjysmë gotë e këtij tempulli çaji 3 herë në ditë në mes të ngrënies.

Recetë №2. Mbledhjen Tea herbs
Përgatitja e një përzierje e rrënjëve buckthorn, rrënjë luleradhiqe, fruta, majdanoz, kopër fruta, gjethe mente në pjesë të barabarta. Merrni 1 tbsp përzierje, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë të mbush për 20 minuta, cool, tendosje. Të marrë në shtëpi një lugë gjelle çaj 2 në mëngjes në një stomak bosh, kursi është 2 muaj.

Recetë №3. Çaj për humbje peshe shpejtë
Merrni bush thata, rigon, fara liri, lule dhe daisies përjetshme në sasi të barabarta. Përzierjet e tilla duhet 1 tbsp per filxhan me ujë të valë. Le të qëndrojë për 20 minuta, tendosje dhe pije gjatë gjithë ditës. Ju mund të shtoni një përzierje e luleradhiqe, majdanoz dhe mot, por në qoftë se ju keni probleme me traktin gastrointestinal. Ky çaj në shtëpi do të ndihmojë të hequr qafe e toksinave dhe shurdhim në stomak.

Recetë TEAS №4.Ymbyrnыe
Çaj xhenxhefil Receta është shumë. Konsideroni bazën e teas të tilla. Merrni xhenxhefil, lëvozhgë, hekura në rende. Next në 2 litra. Ju mund të shtoni lëng xhenxhefil i një të katërtat limon, 1 lugë mjaltë dhe pour 1 litër ujë të vluar, të lënë për rreth një orë. Ju gjithashtu mund të përzierje xhenxhefil 4 karafil të hudhër dhe derdh ujë të valë. Në këtë çaj mund të shtoni edhe kanellë. Të marrë në shtëpi një çaj mund të jetë për jo më shumë se dy litra në ditë.

Ju gjithashtu mund të përgatitur këtë çaj me xhenxhefil. Merrni 30 gram gjethe mente, rrënjë xhenxhefil gjysmë një majë e kardamom. Kjo përzierje duke përdorur blender dhe derdh ujë të valë. Pastaj supë të përgatitur, shtoni 50 gram lëng portokalli, 8 g lëng limoni dhe mjaltë. Le të ftohtë.

Recetë №5. Çaj me Ftua
Merrni 15 g ftua copëtuar, shtoni 12 g frutave murriz, të gjitha të shtoni deri në një tas smalt, derdh 600 ml ujë të vluar dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 3-5 minuta. Ky çaj insistojnë 12-15 minuta, filtri dhe pini me stomak bosh.

Recetë №6. Çaj mjedër
Merrni 1 lugë grimcuar lë butë dhe derdh një gotë me ujë, të vënë një zjarr të vogël, të sjellë në vlim dhe të lënë të mbush për 15-20 minuta. Pastaj tendosje dhe të ftohtë, shtoni butë pureed.

Recetë №7. Apple Tea
Për të përgatitur këtë çaj të marrë në shtëpi të vogla mollë kosi, llojin Antonovka etj Bëni çaj të rregullt të zi dhe të shtoni mollë feta. Le të qëndrojë për 7 minuta dhe pije. Ky çaj ndihmon kolesterol më të ulët.

Recetë №8. Çaj Layyazykay akull
Në tas pour 2 litra ujë, shtoni 1-2 lugë integruar xhenxhefil, prerë në feta hollë e limon, gëlqere dhe feta kastravec shumë e hollë, shtoni një çift të bunches e nenexhik. Çaj rezultuar akull të lënë gjatë natës në frigorifer. Ky çaj të pijshëm në shtëpi gjatë gjithë ditës.
Recetë №9. Çaj me kanellë
Merrni 1 tbsp kanellë dhe përzierje me 2 lugë mjaltë, pour përzierje në 1 litër e nxehtë, ujë të valë dhe të lejojë të freskët. Mbush një shtëpi çaji duhet gjatë natës në frigorifer. Përdorni një filxhan e gjysmë të çajit në një stomak bosh në mëngjes dhe gjysmë ore para gjumit.


Kur TEAS marra për humbje peshe mos harroni në lidhje me efektet e tyre anësore:
Po marrja e pakontrolluar e çajit për humbje peshe provokon problemet e mëposhtme:
- si pasojë efekt diuretik mund të ndodhë dehidratim;
- mund të shfaqet jo vetëm toksina, por edhe ushqyesve;
- trupi humbet kalium kur bën çaj, kështu që ju duhet të hani ushqime të pasura me kalium;
- shpeshta bërë çaj, trupi juaj mund të zvogëlojë kërkojnë tyre të pastroj (për këtë, ju duhet të pini çaj kurse për 10 ditë me pushime në 5 ditë);

Mos harroni se të pijshëm TEAS të tilla duhet të jenë të këndshme, trupi pakëndshme nuk do të dëmtojë ju për shije teas. Vetëm mos harroni se efekti i këtyre teas nuk do menjëherë, dhe jo shumë e madhe. Por ato janë mjaft miqësore dhe të dobishme.