Desserts ëmbël në humbje peshe dhe trupin


Një ditë ju vendosni për të filluar humbjes së peshës dhe të hiqen nga dietë është e dëmshme, sidomos yndyror dhe të ëmbël. Pse, atëherë, pas disa ditë të kufizimit të ushqimit ju vletaete në supermarket dhe për të blerë çdo gjë që erë e vanilje dhe çokollatë? Dhe pastaj ndryshon mana kalori numërimit të ftohtë dhe duket pyetje e dhimbshme: pse unë e bëri atë? Pse nuk mund të rezistojë përsëri? Flisni për desserts ëmbël dhe humbje peshe në trup.
Si mund ta gjej nutritionists, vidyazykatysya e salcice, burgers dhe të skuqura grua shumë më e lehtë se sa për ëmbëlsirë. Po, nuk është seksi i bukur, që pretendojnë se ata janë indiferentë ndaj të ëmbël (edhe pse këto gra zakonisht kanë pasion tjetër sekret - për shembull, patate të skuqura të njëjta ose sallam). Pse ne dashuri e ëmbël, pse kaq i kënaqur vendosjen këmishë sharudlyvi çokollatë? Ajo rezulton se për shkak se ka dy arsye: psikologjike dhe fiziologjike. Ne të gjithë vijnë nga fëmijëria: shije të ëmbël të kujton ato ditë lumtur kur ne ishim të rinj dhe prindër të dashur të na ushqyer shijshme të ndryshme. Përveç kësaj, ëmbëlsirat - një përzierje e karbohidratet dhe yndyrna të shpejtë, e cila ndihmon për të prodhuar hormonet në serotonin kënaqësinë e trupit dhe endorphins. Ajo rezulton se vidyazykatysya e ëmbëlsirë gjithsesi, se lumturia vidyazykatysyaDobia e ëmbëlsirat - një pikë e dyshimtë. Nutritionists kanë kohë trupin hollim kruarje kokat e tyre rreth asaj se si të pajtojë shijshme dhe ushqyese. Sot konsiderohet e dobishme për marshmallows, karamele dhe jellies ata gatuar me shurup sheqeri, mollë (ose fruta të tjera) pure dhe pektin ose agar-agar. Pektin dhe agar-agar - një fibër shpjegueshëm, e cila promovon tretje të mirë, ul kolesterolin dhe është një lloj i sfungjer, thith toksina. Këto shijshme nuk përmbajnë yndyrë dhe kalori janë rreth 300 kalori ndryshe çokollatë, vlera e energjisë tejkalon 500 kalori. Por kini kujdes: indeksi glycemic në të gjitha këto produkte të lartë!


S'më pëlqen "të buta" ëmbëlsirat? Hani një çokollatë të vogël, më të mirë Gorki - ajo është shumë më e dobishme dhe më shumë qumësht të bardhë, sepse ai përmban më shumë fasule kakao dhe gjalpë kakao. Fasule kakao janë të çmuar për kontributin e tyre në përbërjen e flavonoids - komponime që kontribuojnë në zhvillimin e oksidit nitrik në trup të nevojshme për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Përveç kësaj, flavonoids efekt pozitiv në sistemin nervor, kanë pronat antioxidant të ndihmojë normalizimin e presionit të gjakut. Rezultatet treguan se të hahet sasi të vogla të çokollatë e errët për të stabilizuar nivelin e kolesterolit "të keq", të përshpejtojë qarkullimin e gjakut në tru dhe për të përmirësuar ndjeshmërinë e insulinës, duke zvogëluar rrezikun e diabetit. Çokollata përmban phenylethylamine dhe serotonin që përmirësojnë gjendjen shpirtërore. Ne të ndjehen kënaqësi fizike nga shije dhe aromë trajtojnë, si ajo shkrihet në gojën tuaj.


Të gatshëm të heqin dorë pavarësisht nga pllaka e çokollatë e errët mbi një pjesë të qumështit ëmbël e arra? Të ndryshojë! Në fund të fundit, detyra jonë kryesore - për të shijuar ëmbëlsinë (për të parandaluar një dështim serioz që do të sjellë të gjitha përpjekjet tona dietetike për asgjë), jo në stomak për të dërguar një tjetër ushqime të lartë kalori. Vetëm mos harroni të ndjekin vlerën tuaj të preferuar të energjisë ëmbëlsirë dhe nëse është e nevojshme të zvogëlojë pjesën e saj. Një mundësi e mrekullueshme delikatesë - fruta të thata (kajsi, kumbulla të thara, rrush të thatë, datat, fiq, etj) dhe arra. Në të gjitha këto dhurata të natyrës shumë vitamina dhe minerale të dobishme, por edhe shumë e kalorive, kështu që ata nuk merrni kryer shumë larg.


Sa për pjekje, me maja ose choux pastë, tortë ndikim shumë më të vogël në shifra se sa galetë rozsypchaste apo duhmë, prodhimi i cili përdor një sasi të madhe të naftës. Por mënyra më e mirë - për të përgatitur ëmbëlsirat për veten tuaj: në këtë rast, të zvogëlojë vakte kalori ndonjëherë menaxhon më shumë se dyfishuar. Për shembull, djathi mund të vihet desserts të ulët-yndyrë, qumështit krem ​​kosi zëvendësues kos natyral, sheqer - fruktozë (deri në 15 herë ëmbël se sheqeri në të njëjtën vlerë kalorifike), vaj gjalpë - pure molle. Në vend të grurit falënderimit miell vakt me shtimin e drithërave grimcuar dhe krunde, nëse jo të zëvendësojë thekër - por kjo është një amator. Shto vanilje, kanellë apo erëza të tjera, dhe të gatuar duart e tyre do të duket neyyazytsirno delikatesë shijshme.