Mënyrat për të përdorur kanellë për humbje peshe


Nëse ju dëshironi të humbni peshë, ne shpesh duhet të heqin dorë nga disa ushqime. Por mos harroni se nuk janë produkte në të kundërtën, të kontribuojë për humbje peshe. Rast jo i tyre nuk duhet të injorohen. Këto produkte përfshijnë dhe kanellë - erëz është shtuar shpesh në ëmbëltore, ka një erë të këndshme dhe kafe. Grow kanellë në Birmani, Sri Lanka, Amerikën e Jugut, West Indies dhe bregdetin jugor të Indisë. Le të shohim se si të përdorin kanellë për humbje peshe.


Cilat janë përfitimet e kanellë në humbje peshe?
Çfarë është kaq e dobishme kjo erëz? Së pari, në përbërjen e tij përmban fije dietetike që butësisht të stimulojë zorrë dhe për të parandaluar kapsllëk. Së dyti, kanellë ndihmon në zvogëlimin e oreksit, dhe në sajë të aromën e saj të mrekullueshme ka një efekt pozitiv në sistemin nervor. Së treti, kjo erëz normalizes traktin gastrointestinal dhe ndihmon të përshpejtojë ndarjen e sheqerit në gjak.

Përbërja e kanellë
Si pjesë kanellë përmban sasi të mëdha të ushqyesve si fibra dietike, monosaccharides, vaj kafe thelbësore, acidet yndyrore të ngopura, proteinat. Ajo gjithashtu e pasur në vitamina A, B, C, E, PP dhe të ndryshme mikro - dhe microelements.


Përdorimi i kanellë për humbje peshe
Ka shumë mënyra për të humbur peshë duke përdorur kanellë, dhe secili prej tyre janë shumë të efektshme. Me përdorimin e masazh dhe përfundon trupit (duke përfshirë në mënyrë efektive celulitin), që përdoret si zëvendësim për kripë dhe sheqer, shtoni kos, kafe, çaj, të përzier me xhenxhefil dhe mjaltë. Sigurisht, kanellë është kryesisht erëza, kështu që mund të shtohet në pothuajse çdo pjatë. Në mënyrë që të zvogëlojë nivelin e sheqerit në trup dhe për të përshpejtuar lipolysis, vetëm derdh në një tas një lugë çaji kanellë çerek.


Zgjedhja e saktë e kanellë
Away rol të rëndësishëm për të mirën e kanellë është cilësia e saj dhe freski. Një aromë e bukur e ëmbël do të thonë se freskët erëz. Nëse nuk ka aromë, ose ajo është shumë e dobët, kjo do të thotë produkti është tashmë ndenjur. Ky aroma është gjetur në formën e tubave dhe në formë pluhuri. Pesha humbje do të jetë e mirë për të dy. Mbani gjurmët kanellë në një vend të thatë dhe të errët, mundësisht në një gotë. Spezia në pluhur mbetet rreth gjashte muaj, në formën e tubave - dy vjet.

Recipes për humbje peshe duke përdorur kanellë

Në kanellë lindore veçanërisht e vlefshme kur është e bashkangjitur në një pasuri të pjatave. Ne përdorim atë për gatim dhe pjekje desserts. Kafe shumë e nxehtë me kanellë. Ata të cilët dëshirojnë për të humbur peshë është e rekomanduar për të shtuar kanellë në çaj, kafe, kos. Nuk janë të recetave të veçanta.

Kanellë me kos për humbje peshe
Kjo metodë e kanellë aplikimit mund të përdoret në mënyrë të vazhdueshme në vend të darkë ose si një meze të lehtë, ose për të bërë këtë pije agjërimit ditë. Recetë është e thjeshtë, por shumë të efektshme. Për përgatitjen e tij duhet të shtoni majë e kanellë në një gotë e një për qind e kos dhe përzierje mirë.


Për shkak të kos shumë të ulët kalori, por në të njëjtën kohë të pasur dhe shumë të pasur, ai vetë promovon humbje peshe. Në lidhje me kanellë ajo do të djegë dhjamin më të shpejtë. Ajo është e mirë për të marrë një pije para ngrënies, si dhe kanellë ul oreksin. Kështu, sasia e ushqimit të ngrënë do të jetë më pak. Nutritionists nuk rekomandojmë të hani për darkë ose të bëjë atë shumë të lehtë. Por shpesh situata është kjo: ne nuk jemi të hahet mëngjes, hani atë që keni gjatë ditës dhe pasdite vonë janë shumë nayidayemosya. Në raste të tilla, mirë mëngjes pi kos me kanellë, mund, sigurisht, dhe në pasdite. Kjo do t'ju japë një ndjenjë të ngopje për mbrëmje dhe për darkë ju nuk do të duan të hanë sa më shumë.

Agjërimi ditë me pije jo më pak efektive se ditët e zakonshme të agjërimit me kefir. Plus, kanellë shton shije të këndshme aromë e kos dhe ndihmojë në luftën kundër urisë. Në ditën duhet të pini një gjysmë litër kefir me shtimin e një lugë çaji erëz.

Çaji kanellë hollim
Ka metoda të ndryshme të çajit me kanellë. Ju mund të shtoni rreth pesë gram kanellë në një pirja qese të zezë ose çaj jeshil. Pini një pije në çdo kohë - kjo nuk është vetëm në mënyrë të përkryer shuan etjen, por edhe për shkak të aromë uplifting dhe shije të këndshme që do të shtojë kanellë dhe redukton urinë. Nëse ju merrni një pije rregullisht mund të reduktojnë ndjeshëm dëshirat për të ëmbël dhe miell.

Çaj me kanellë për humbje peshe mund të jetë i gatuar në mënyra të ndryshme. Plotësoni rreth 2/3 filxhan brewed në çaj zakonshme rrugës. Top deri në filxhan të plotë të qumësht i skremuar, pastaj shtoni lugë çaji një e treta e kanellë dhe përzierje tërësisht. Merrni një pije në çdo kohë. Që nga ajo është shumë e dobishme dhe e shijshme, ju mund ta përdorni atë jo vetëm për të humbur peshë, por të gjithë.

Kafe me kanellë për humbje peshe
Dashuruar kafe mund të përgatisë një pije të erëz vetëm dhe të gëzojë atë, dhe humbje peshe. Ne kemi nevojë për të derdh një filxhan kafe tuaj të preferuar dhe ka vetëm të shtoni një majë e kanellë. Efekti kryesor është për të reduktuar konsumin e kanellë e ëmbël, kështu që mos shtoni sheqer. Mos shtoni sweeteners dhe për shkak se, përkundër mungesës pothuajse të plotë të kalorive në to, ata provokojnë lirimin papritur e insulinës dhe të kontribuojë në uri.

Tani farmaci mund të blej një kafe të veçantë për humbje peshe. Shpesh, ai përmban kanellë. Kjo është gjithashtu një mënyrë e madhe për të luftojnë me peshë të tepërt. Vetëm një nevojë lugë pluhur i hedh ujë të valë, llokoçis dhe hollim kafe gati.

Por mos harroni se kanellë është përdorur në humbje peshe jo si zgjidhja, por si një mënyrë shtesë.