Pesha humbje pas femrave peshë shtatzënisë


Shtim në peshë optimale për gratë shtatzëna - 10-12 kg. Ju shënoi një pak më shumë dhe tani janë duke gji? Që të filloni të korrigjim është e mundur pas vendosjes së laktacionit në mungesë të contraindications. Gjatë kësaj periudhe dietë duhet të përbëhet nga 35% (të totalit të kalorive) nga proteina, 25% nga yndyra dhe 40% karbohidrate. Hani pjesë të vogla të 200-250 g. Në natën, kur ju duhet të merrni deri dhe ushqeni fëmijën, le të pijë një gotë qumësht të ulët yndyrë ose kos. Mëngjesi është produkte të përshtatshme të qumështit apo drithëra me drithëra të ndryshme, të ziera në qumësht, duke përfshirë soje. Si të filloni të humbur peshë pas gratë peshë shtatzënisë?


Për të filluar një snacks të vogla darkë me arra, fruta, fruta të thata, manaferrat apo kokteje me baze qumeshti. Gratë e lejuara pas filxhan shtatzëni të qumësht të ngrohtë apo kuti çokollatë kakao, nëse nuk nënën alergjike diatez dhe fëmijës. Për drekë hani supë, plus mish dhe perime të ligët. Në çaj pasdite - bukë gruri me një fetë djathë ose gjalpë. Në tryezë darkë ose peshk me perime. Mos harroni pije qumësht dhe kos pa sheqer dhe niseshte. Cook pa kripë. Pije çdo ditë 2-25 litra ujë të pastër të pijshëm si një opsion - me limon i shtrydhur fllad ose lëng kokrra të kuqe.


Plani i të ushqyerit
1 ditë
Mëngjesi: 150 g djathë yndyrë 5%, një gotë qumësht i skremuar, 30 g yndyrë djathë 17-22%. Dreka: 100 gram karrota integruar me 1 tbsp krem yndyrë të ulët, 10 bajame ose arra Brazil 4. Dreka:. 150 ml pure supë lulelakër ose brokoli me 1 ch L. vaj vegjetal, 150 gram qofte pule steamed. Tea: bukë 2 (50 g) e bukë misri me 10 gram gjalpë, 100 g të ulët-yndyrë gjizë. Darka: 150 g quenelles peshk, 150 g brokoli steamed, 200 g sallatë perimesh. Në natën, një gotë të ulët-yndyrë kos.


Dita 2
Mëngjesi: 6 tbsp Hercules " derdh ujë të valë, të ftohet pak, shtoni 2 kernelit arre, 1 lugë mjaltë dhe 1 gjelbër pijeve mollë. Dreka: gojëmjaltë banane me% 200 g të ulët-yndyrë kos dhe një pjesë të vogël ndonjë manaferrat. Dreka: 200 ml borscht freskëta lakër në supë mishi mesme, 150 g pres me viçi pjekur ligët, 150 gram sallatë perimesh, i ndrequr me 1 lugë vaj vegjetal. Dreka: 200 g djathë 5% yndyrë, 50 g të manave të freskëta ose të ngrira, 10 bajame. Darka: 150g mbushur me oriz dhe perime, pjekur me përmbajtje krem ​​yndyrë 15%. Në natën, një gotë të ulët-yndyrë kos.


Dita 3
Mëngjesi: omëletë me 2 vezë me spinaq dhe bimëve, një gotë me lëng të freskët molle. Gratë drekë pas shtatzënisë: 150 ml kos yndyrë të ulët me fruta të thata (rrush 10, 3 kajsi të thata, kumbulla të thara 3). Dreka:. Supë 200 ml në supë të pasigurt, 150 gram gjirit të zier pule, 150 gram sallatë perimesh, i kalitur me 1 ch L. vaj vegjetal. Tea: 150 g djathë, casseroles filxhan pelte e manave të freskëta ose të ngrira. Darka: 100g hikërror zier, 250 g sallatë perimesh pa salcë. Në natën, një gotë të ulët-yndyrë kos.


Dita 4
Mëngjesi: dolli 2 (50 g) bukë misri me 10 gram gjalpë 30 gram djathë, 100 gram sallatë jeshile. Dreka: 150 g djathë yndyrë 5% me një pjesë të vogël të manave, një filxhan kakao me qumësht. Dreka: pjekur pres 150g e Turqisë, 150 g brokoli me bizele steamed gjelbër, 200 gram sallatë perimesh, i kalitur me 1 lugë vaj vegjetal. Rostiçeri: 1 mollë të freskëta apo të pjekur, bajame 10. Darka: 200g oriz pilaf me lëng pule dhe perime, 150 gram sallatë perimesh pa salcë. Në natën, një gotë të ulët-yndyrë kos.


Dita 5
Mëngjesi: 150 g djathë 5% yndyrë me herbs, një filxhan çaj jeshil me qumësht. Dreka: 1 mollë, 10 bajame. Dreka: supë patate, 200 ml, 150 gram peshk disa bërxolla, 200 gram brokoli steamed. Tea: 150 g djathë tavë me rrush të thatë, filxhan qumësht të ulët yndyrë. Darka: 200 g gjoks pule të ziera, sallatë 250g perime, i kalitur me 1 lugë vaj vegjetal. Në natën, një gotë të ulët-yndyrë kos.

Shkalla e humbjes së peshës në peshë gjatë laktacionit nuk duhet të kalojë 2 kg në muaj. Për humbje peshe të sigurt është e rëndësishme që të konsultohen rregullisht me një mjek diete profesional. A përqëndrohet në burimet e proteinave të plotë - mish, pule, peshk, djathë, produktet e qumështit. Mos harroni yndyrna polyunsaturated, ata e dominuar në peshk, avokado, vaj ulliri. Jetë i sigurt për të ngrënë fruta dhe perime. Filloni peshën ditë hollim e drithërave të plotësoj rezervat e energjisë. A nuk merrni kryer larg me produktet të cilat përmbajnë karbohidratet të thjeshta, torta, kek, çokollatë. Sa për regjimin e udhëhequr nga sasia e qumështit të gjirit të pijshëm. Ju pak? Pini lëng shumë të ngrohtë unsweetened - çaj, supë kamomil, tarifë laktacionit. Qumështi është shumë? Atëherë vëllimi i lëngjeve mund të jetë pak i kufizuar.


Dita 6
Rostiçeri të ushqyerit 1: filxhan yndyrë kos 1%. Mëngjesi: 120 gram bollgur, të ziera në qumësht yndyrë përmbajtje prej 15%, 100 g papërpunuar përmbajtje yndyrë prej 2%. Dreka: 1 mollë e pjekur. Dreka: 90 g të gjirit steamed pule, 150 gram patate të ziera me herbs, sallatë 200g perime, i kalitur me 2 lugë vaj ulliri. Tea: 125 g kos natyror 2% yndyrë, 3 copë. prunes ngjyhet. Darka: 120 g peshk steamed, 300 g zier merak perime 2 lugë vaj ulliri. Rostiçeri: 50 gram yndyrë djathë 2%, një gotë kefir përmbajtje yndyrë e 1%.


Dita 7
Rostiçeri të ushqyerit 1: filxhan yndyrë kos 1%. Mëngjesi: 120 g hikërror qull me 200 ml qumësht yndyrë përmbajtje prej 15%, 1 bukuroshe. Dreka: 100 g casseroles djathë. Dreka: 90 g patties viçi steamed, 120 g oriz i gatuar kafe, 200 gram fasule zier gjelbër me 2 lugë vaj ulliri. Tea 125 ml kos natyral 2% yndyrë, 100 gram pure molle pa sheqer. Darka: 90 g cod fileto steamed, të ziera 300 g brokoli 2 tsp vaj ulliri. Rostiçeri në humbje peshe peshe: 100 g papërpunuar përmbajtje yndyrë e 2%, një gotë kefir përmbajtje yndyrë e 1%.