Tea trup Dietë hollim


Metabolizmi Vjeshtë ngadalëson, trupi fillon të përgatiten për dimër, duke hedhur yndyrë. A nuk i japin depozitat e reja të formuara, dhe në të njëjtën kohë të ndihmojë në eliminimin dietë ekzistuese çaj. Pas ulur atje për disa muaj, ju mund të humbni 6 deri në 10 kg. Kur rezultati i dëshiruar është arritur, ju duhet të shkoni për të mbështetur regjimin - për të zgjeruar një dietë të arsyeshme. Është më mirë për të bërë atë në kurriz të pjatave japoneze: ato kanë yndyrë pak, sheqer dhe kalori, dhe pjesë të vogla. Por më e rëndësishmja, çdo ditë duhet të pini të paktën 1 litër çaj jeshil. Sot dietë Tema trupi ynë hollim çaj.


Pse të mos i marrë gratë yndyrë japoneze pas lindjes së fëmijës, madje edhe në moshën e vjetër janë të mirë si figurines? Dhe për shkak se ata janë në të vërtetë ulur në të rritur dietë çaj jetës. Për të kuptuar mekanizmin e veprimit zhyroszhyhayuscheho lë çaj, shkencëtarët vënë në eksperiment në minj. Së pari për të hale tyre mirën kokërr ushqyer për kafshët fituar peshë, dhe filloi të përzierje në ushqim ngrënë gjethe çaji. Minjtë të cilët ishin të dhënë çaj, së shpejti filloi të peshojnë gjysma si homologët në grupin e kontrollit.

Por ajo që e shpjegon këtë humbje peshe efekt? Përmban kafeinë në çaj jeshil ul oreksin, normalizes glukozës dhe nivelin e kolesterolit, përshpejton metabolizmin dhe aktivizon mobilizimin yndyrë. Nuk është çudi ekstrakt çaji jeshil përfshijnë produkte celulitit! Edhe fakti se efektet negative të konsumit kafeinë (presion në rritje, palpitations zemrës, pagjumësi) në çaj jeshil neutralizohet nga polyphenols dhe taninet, dhe gama-aminobutyric acid (GABA). Mjekët e fundit emëruar posaçërisht viktimat nervor dhe nervoz të stresit. Kjo është arsyeja pse çaji jeshil që të mos pini e tij, jo vetëm që shkakton tensionin e lartë, dhe anasjelltas, normalizes presionin e gjakut dhe qetëson sistemin nervor.


Nëpërmjet antystressovomu veprimit pini ju nuk doni të gëzojnë çokollatë dhe të organizojmë një festë gjatë natës. Dietë të ngritur, të hahet tortë ose disa donuts? Rec gota ëmbël çift të çajit të gjelbër. Mos u bëni merak - sakrifikuar shifër nuk do të jetë! Jo çdo çaj mund të humbni peshë. Në zezë, për shembull, për të reduktuar pesha është problematike: ka gjethe çaji janë nënshtruar trajtimit të ngrohjes - me fjalë të tjera, obsmazhyly, privuar shumica e vitaminave, antioksidantë dhe substancave të tjera biologjikisht aktive që çojnë për të djegur yndyrë.


Por në çaj jeshil varietete të ndryshme lipotropic (zhyroszhyhayuschye) Efekti ndryshon. Mbi të gjitha ai llojet prodhuar më i ri i gjethe të vogla të marra nga maja e një ferrishtjeje në fillim të pranverës. Për shembull, të dobishme për humbje peshe llojet e ndeshjes (pluhur saldim smolotaya, e përdorur për ceremoninë e çaj), dhe Sencha - ato ndryshojnë ngjyrën madhështore smeraldi, duke treguar se çaji vërtetë "live". Sencha, që ra fjala, është i pari (pranverë) dhe të dytë (vjetore) tarifë.

Çaj pranverë (Sencha ychyban) është më efikase, ai akumulon më shumë GABA dhe substanca të tjera të dobishme. Të veprojë si një sobë me yndyrë çaj, jo vetëm tamuvav krijoj etur atë të saktë. Pije ka perestoyaty! Hollësitë pirja varet nga shumëllojshmëri.


Ndeshje
Vënë 1 lugë çaji në një filxhan në-terren saldim pluhur; Nëse përdorni lugë bambu, një japonez të marrë 15 lugë (rreth 2 metra). Shënim: kjo shumëllojshmëri nuk është brewed në një ibrik çaji, dhe një filxhan të gjerë pa trajtuar lloji lojë me birila. Plotësoni atë rreth një e treta (60 ml) ujë të ngrohtë (80-90 ° C, me ujë të valë nuk është marrja e vlefshme: ai shkatërron pronat me vlerë të çajit). Lëvizje në të trasha pluhur shkumë çaj lëvizje (në fund ju mund të shtoni pak qumësht të ngrohtë për të pirë jo hidhur) dhe menjëherë pini. Në fund të filxhan mbetur xhungël? Hani atë: ka shumë fibra të dobishme dhe të tjera substanca që veprojnë si bllokuesve kalorive dhe promovojnë detoxification. Në qoftë se trupi nuk është në kohë për të hequr qafe e toksinave të formuara gjatë zgjeruara djegur dhjamin, proces humbje peshe fillon probuksovuvaty.


Sencha
Vendos një pak ibrik çaji 1 tbsp saldim (5 g), i hedh ujë të ngrohtë (80 ° C), prisni 45 sekonda, derdh çdo pikë e fundit në kupë dhe pini menjëherë. Nëse ju lënë të lëngshme në tenxhere, ai do të fillojë për shije të hidhur. Ndryshe nga çaji i zi mund të krijoj Sencha përsëri - deri në 5 herë. Megjithatë, efekti pohudatelnoy për trupin, ndërsa ulet në 2-10 herë.