Kombucha për shëndetin dhe humbje peshe


Disa dekada më parë një mënyrë shumë popullor për të trajtuar njerëzit u bë Kombucha. Në shumë familje zonjë holluar Kombucha në tre-litër jar, dhe ai u konsiderua një zgjidhje e shkëlqyer e natyrshme për një numër të madh të sëmundjeve të ndryshme. Me kalimin e kohës, kjo do të thotë një trajtim jo më e rëndësishme ishte, shumë të harrojmë se mjete të tilla popullore, si kërpudhat çaj, del asgjë. Kombucha vërtetë jashtëzakonisht të mira për shëndetin dhe kjo është provuar shkencërisht. Por, përveç kësaj, që ky mjet mund të kuruar disa sëmundje të rënda, të përdorura kërpudhat çaj dhe një tjetër, shumë të rëndësishëm për shumë qëllime, përkatësisht në mënyrë që të humbasin peshë.


Ndërsa në qoftë se nuk ishte, por në vitet e fundit Kombucha për shëndetin dhe humbje peshe përsëri të bëhet shumë e famshme. Recipes produktet medicinale të bazuara në ndërtesë çaj përsëri shfaqen në faqet e revistave të modës, sepse ajo lehtë mund të ndihmojë në detyrën e vështirë të humbjes së peshës, e cila është e rëndësishme dhe relevante për shumë gra të bukura. Kjo është, ndoshta, për t'u njohur me këtë mjet i mrekullueshëm dhe për të gjetur se çfarë saktësisht janë kërpudhat çaj, dhe nëse janë apo jo ai është peshë të shëndetshme dhe të humbur.

Për ata njerëz që predikojnë trajtimin e natyrore, natyrore, mjetet juridike natyrore që Kombucha - një mjet i domosdoshëm për shëndetin dhe humbje peshe. Ajo ka shumë emra, të tilla si japoneze, indiane, detare, Lions, etj Ajo rritet dhe zhvillohet në Kombucha pirja çaj, kështu që është quajtur. Dhe pije të marra nga kërpudhat çaj ka thelbësore, të dobishme për pronat e shëndetit të njeriut. Ky ilaç popullore përmban një sasi të konsiderueshme të acideve organike, vitamina, këtu nuk ka mbështetjen e anijeve dhe toning caffeine. Kjo pije të shëndetshme nuk mund të shumohen në trupin e baktereve të dëmshme, duke krijuar uyazyka të favorshme për zhvillimin e microflora dobishme.


Nga rruga, njerëzit të cilët kanë provuar të paktën një herë pije të bëra me çaj-kërpudha, theksohet shijen e saj të këndshme, sepse ajo përmban një sasi të caktuar të dioksidit të karbonit, ai bëhet gazuara pak, shumë si fëmijë. Në disa raste Kombucha mund të përdoret si një laksativ, dritë të butë, e cila është veçanërisht e rëndësishme në problemet e tretjes. Me kërpudhat çaj sëmundjeve të trajtuara siç tuberkulozin, infeksionet e syrit, djegiet, dizenteria, ai përdoret edhe në trajtimin e kancerit. Shumë pikë dhe kjo është një pronë e rëndësishme si ndihmë për heqjen hangover. Kombucha është përdorur për pije për inflamacion të mishrat, ftohjet. Ky infuzion mund të pastër lëkurën, lani me puçrra fytyre.


Megjithatë, siç u përmend më lart, Kombucha është jashtëzakonisht e dobishme jo vetëm për shëndetin, por edhe i domosdoshëm për humbje peshe. Në ekstraktet e këtij produkti janë identifikuar enzimat si amylase, lipase dhe proteazës, të cilat janë të përfshirë në mënyrë aktive në proceset metabolike, të kontribuojnë në ndarjen e karbohidratet dhe proteinat. Për më tepër, lipases përfshirë në djegien e yndyrës në trup. Kjo lejon përdorimin e Kombucha për të humbur peshë, humbasin peshë.

Siç përgatit infuzion e kërpudhat çaj dhe recetë humbje peshe me të? Infuzion përgatitur si më poshtë: marrë tradicionalisht një kavanoz tre-litra, pije me ujë të zier me sode buke. Brewed çaj direkt në bankë, të cilën ajo derdhi 200 gram gjethe çaji, i holluar me ujë të ngrohtë zier (2 litra) i shtohet sheqer (3 lugë në 1 litër çaj). Sam Kombucha nevojshme për pije me ujë të zier, shtoni çaj gatuar, një të ngrohtë për të identifikuar shtrirjen e rrezet e diellit direkte. Po do të thotë duhet të qëndrojë një javë, dhe banka nuk duhet të mbyllni kapakun për të marrë frymë kërpudha, vetëm të mbuluar me gazë. Në fund të javës do të thotë bashkon dhe të vënë një zgjidhje të re.


Një nga kushtet më të rëndësishme për infuzion të duhur të kërpudhat çaj është se sheqeri nuk mund të derdh në kërpudha vetë, sepse ajo mund të vdesë. Në vendin tonë, e përdorur tradicionalisht për infuzion e kërpudhat çaj çaj të zakonshëm të zi, por jo e ndaluar për këto qëllime dhe të përdorni çaj jeshil, i bardhë. Ndonjëherë infuzion i kërpudhat çaj të përgatitur me aditivëve të tjera barishte. Jo keq provuar këtë ilaç si një përzierje e infuzionit të kërpudhat çaj dhe:
A) lë hithër, u rrit hips.

B) zierje e lë të currants zi, Kastrati dhe raspberries.
B) acaroj dhe yarrow.

Në mënyrë që të përgatisë këto TEAS, ju duhet të marrë 1 litër ujë 2 lugë një përzierje e bimëve të mësipërme. Ju mund të eksperimentojnë me komponentët e tjerë, por ajo duhet të mbahet mend se shumë bimë me Kombucha jo të kombinuara. Për të humbur peshë me çaj kërpudhat duhet të ndjekin disa rregulla të thjeshta:
1. Pini 3 gota e kërpudhat çaj në mëngjes infuzion, agjërimi gjatë ditës dhe 1 gotë para çdo vakt.

2. dietë duhet të jetë më shumë fruta dhe perime që kanë nevojë për të ngrënë për disa minuta para një vakt.
3. Mos hani shumë ëmbëlsira gjatë kësaj periudhe.
4. Të paktën 2 herë në muaj duhet të bëhet agjërimi ditë.
5. Mos hani para se të shkojnë në shtrat, në qoftë se ju keni një darkë shumë vonë, numri i infuzione që janë të dehur gjatë natës, duhet të rritet deri në 2 gota.

Kurset e trajtimit hollim duke infuzion e kërpudhat çaj zgjat 3 muaj, jo më pak. Në procesin e infusions marrin gjithashtu mund të marrin vitamina të ndryshme. Këto veprime duhet të ndërmerren metabolizmin dhe në qoftë se ju dëshironi të keni të mirëmbahen në gjendje të mirë gjatë gjithë jetës, rregullisht përshkruar përdorur mjet që është bërë një zakon, një normë e jetës.