11 shkaqet e fryma e keqeShfaqja e halitosis vështirë se mund të papritur askujt. Ky satelit është në gjendje të krijojë probleme në punë dhe në komunikim. Dhe sidomos jo si frymë qelbur të seksit të kundërt. Dhe sigurisht, halitosis (e ashtuquajtura mjekësia një erë të keqe nga goja) janë shpesh një shenjë e problemeve në trup.
Sipas statistikave, më shumë se një e katërta e rusëve janë të ballafaquar çdo ditë me këtë problem, por për disa arsye vetëm disa duan për të zgjidhur atë. Pasi të keni lexuar këtë artikull, ju mund të supozojmë që ju të vendosur me vendosmëri të shpëtoj të keqe "parfum". Dhe hapi i parë gjatë rrugës - për të gjetur se pse.
Fryma e keqe - shkaqet


Për të filluar, unë dua të siguroj njerëzit tepër të ndjeshme që janë duke përjetuar për shkak të erë të pakëndshme në mëngjes. Nëse ajo pushon të shqetësojë ju një herë të përdorni një furçë dhëmbësh, ju mos u bëni merak - kjo është një fenomen natyror. Vetëm më poshtë do të përshkruaj pse kjo ndodh.
Tani fillojnë të numëruar arsyet:
1. Higjiena orale. Nëse jo me kujdes lahen dhëmbët tuaj (ose më mirë gojën), shkaku i fryma e keqe bëhet grimcave të ushqimit, pllakë, ose përhapur miliona baktereve. Duhet të theksohet se nuk brushing dhëmbët tuaj është e detyrueshme që të i kushtoj vëmendje të gjuhës (sidomos baza e saj).

Ata që qëndrojnë formatimin e teksteve ose protezat duhet t'i drejtohen higjienës orale me kujdes të veçantë!

2. Sëmundjet e dhëmbëve dhe mishrat. Kariesi dentar, periodontitis dhe periodontitis, stomatit - këto sëmundje shpesh shkaktojnë frymën e keqe.
Mbushjet instaluar dobët, gurit dhe vetëm dhëmb hequr gjithashtu mund të provokojë shije të keqe.
3. Produkte. Ne të gjithë e dimë se hudhër dhe qepë në gjendje të prishin frymën. Por përveç tyre ka ushqime të tjera: vezë, djathë, sallam i tymosur. Keqe që shfaqet në bashkëveprimin e këtyre produkteve me enzimat në stomak, ju mund të shoqërojë më shumë se 2 ditë.

4. Pirja e duhanit dhe alkoolit. Cigaret dhe alkooli nuk kontribuojnë freskinë e frymëmarrje - një fakt i njohur për të gjithë.
5. dehidratim. Në gojë një numër i madh i baktereve të gjalla - dhe jo shumë i dobishëm. Bakteret i kalbur në rrjedhën e jetës prodhimin e komponimeve të squfurit e tyre që kanë një erë të pakëndshme. Kur trupi është normale, zgavrën me gojë pastrohen me pështymë.
Por kur rrjedha e pështymë është thyer, ajo mbeturinave baktereve putrefactive duke u ndjerë. Shkelja fluksi i pështymës ndodh kur trupi nuk ka ujë. Për shembull, për këtë arsye mund të shkaktojnë frymën e keqe në njerëz të profesionit të cilëve kërkon negociata të vazhdueshme (sidomos nëse ata janë të shoqëruar nga stresi).

Dhe kjo është për shkak të fluksit të ngadaltë të pështymës gjatë natës, fryma në mëngjes nuk është i freskët.

6. Agjërimi. Nëse ju jeni një tifoz i shkarkimit dietat, ju mund të vëreni një erë karakteristike ëmbël-kosi fryma e tij gjatë agjërimit. Në procesin e yndyrë djegie ndarë aceton, ka një erë të pakëndshme - dhe kjo është për shkak të mungesës së përkohshme të freski në frymëmarrje agjërimi ditë.
7. Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes. Inflamacion të ndryshme të rrugëve të frymëmarrjes (rinitit, bajame, bronkit, tuberkulozi, kancerit të mushkërive), janë shoqëruar me shkatërrimin e indeve. Në lidhje me këtë ajri që ju të marrë frymë jashtë do të ketë erën e dekompozimit.

8. sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Kur gastrit ose ulçerë stomakut është dispepsi që nuk kontribuojnë në shije frymë.
9. Dysbacteriosis. Zorrë - një vend i akumulimit të miliona baktereve. Kur bakteret e mira nuk është e mjaftueshme, zorrët përmirësuar proceset e prishjes dhe fermentimi - burimi i gazrave me erë të keq. Gazeve janë të zhytur në gjak dhe gjaku mbart ato në mushkëri, ku ata vydyhayutsya jashtë.
10. sëmundjet e mëlçisë ose pankreasit. Proceset inflamatore në këto organe mund të shkaktojnë frymën ndenjur.


Përdorimi 11. afatgjatë të drogës. Kurse zgjatur e ilaqet kundër depresionit, decongestants droga apo pilula për hipertensionit mund të shkelë jargëzim. Procesi më tej ju tashmë e dini.
Getting shpëtoj e shije të pakëndshme?
Bad fryma - shkaku i shumë problemeve, dhe dëshira juaj për të hequr qafe të tij shumë të qarta. Pra artikull tjetër në blog "Hipokratit Own" do të quhet "11 mënyra të efektshme për të hequr qafe fryma e keqe." Emri flet për veten. Prisni!