5 mënyra efektive për të hequr qafe fryma e keqe


Fryma e keqe - një problem që nuk është vetëm mjekësore, por edhe, mbi të gjitha, sociale. Aromë e keqe mund të krijojë probleme në punë dhe të komplikojë jetën tuaj personale.
Për fat të mirë, shumica e rasteve janë njerëz të përcaktuara mund të shpejt të të shpëtoj nga fryma e keqe edhe në shtëpi pa përdorur për trajtim të veçantë. Çfarë ju duhet të bëni është që ju mësoni.

Kujdes Për artikuj të mëtejshme leximit ju duhet të lexoni artikullin "11 arsye erë."

Getting shpëtoj i fryma e keqe - 5 këshilla


1. Kujdesi i duhur i zgavrën me gojë.
Kujdes me gojë paaftë është një nga arsyet më banale e shije të keqe. Nëse ju lajnë dhëmbët tuaj dy herë në ditë - kjo është e mirë, por kjo nuk është gjithmonë e mjaftueshme. Ju nuk mund të i kushtoj vëmendje të gjuhës, dhe ai gjithashtu mund të grumbulluar bakteret. Për t'u kujdesur për gjuhën është e dëshirueshme që të përdorni një furçë të veçantë.

Momenti tjetër - është eliminimi i mbetjeve ushqimore pasi të hahet. Jo domosdoshmërisht çdo herë pasi të hahet për të marrë një furçë dhëmbësh, ju mund të bëni shpëlarje dhe flossing. Goja Opoliskuvaty pas një vakt dhe mund të jetë ujë të thjeshtë, por është më mirë për të përdorur mjete të posaçme ose zierje e leh lisi, kamomil ose Wort Shën Gjonit.

2. Mos lejoni veten të thahen!
Thatë gojë - një katalizator për rritjen bakteriale. Nëse ju kap veten duke menduar se trupi juaj nuk ka ujë, të rregulluar atë!
3. përtyp çamçakëz pas një vakt.
Ajo ishte pas vakt! Dhe nuk do të përpiqet - kjo është e mjaftueshme vetëm disa minuta për të hequr qafe mbeturinat e ushqimit dhe të stimulojnë jargëzim. Dhe i kushtoj vëmendje të "çamçakëz" do të jetë pa sheqer, sepse sheqeri krijon një mjedis të favorshëm për rritjen bakteriale.
4. Vizitoni dentistin tuaj.

Mos u shqetësoni, ky udhëtim tek dentisti është krejtësisht pa dhimbje. Me metodat moderne të dentistëve trajtimit mos kini frikë, frika është vetëm për çantë
Mos karies shërimit apo gurit mund të shkaktojnë erë të keqe. Dr shpejt të përballen me këto probleme të vogla. Në qoftë se problemin në mishrat, mjeku do t'ju përshkruajnë një trajtim.
Duke vizituar mjeku nuk duhet të fshihen nga ajo e një simptomë (mënyrën se si ajo është problematike). Nëse ju doni të heqin qafe e fryma e keqe, dhe pastaj tregoni mjekut.

5. Regjistrohu për terapist.
Nëse keni ndjekur 4 bordit mëparshme, por efekti nuk është ndjerë, atëherë problemi nuk është në sipërfaqe. Shkaku erë mund të jenë të ndryshme sëmundjet respiratore apo traktit digjestiv. Por pa një këshillë kompetent specialist do të jetë e vështirë për të bërë.


Trajtimi mjete popullore frymë


Përveç këshilla më lart ju mund të përdorni disa mjete testuar popullore. Ata janë për qëllim kryesisht në marrjen e shpëtoj erë, por jo shkaku i saj. Për shembull, ju mund të përdorni ato në lidhje me aktivitete të tjera, ose si një mjet të përkohshëm deri në kërkim për çështjen e shije të tij të keq.

Lani:
Vajra perimesh. Një recetë interesante fillimisht nga Azia përfshin shpëlarje vajra vegjetale për 15 minuta dy herë në ditë. Oil absorbon të gjitha ndyrësi të, duke hapur Mukoza në gojë.

E rëndësishme! Në asnjë rast nuk do të gëlltisë naftës pas procedurës. Ajo duhet të nxjerr nga goja dhe shpëlarje gojën me ujë.
Barishte. Këto barëra si karamele mente, pelin, tansy ndihmë në trajtimin e halitosis. Kullosa Brew duhet sipas udhëzimeve (zakonisht 1-2 tbsp. L. Per filxhan me ujë të valë) dhe pije 4-6 herë në ditë.

Nuk është një mënyrë tjetër - zgjidhje shpëlarje e peroksid hidrogjeni. Por unë nuk do të rekomandojë atë, sepse në këtë mënyrë një fëmijë djegur në vetvete të gjitha mucous. Unë kisha një plagë të vogël në mishrat, dhe një nga të rriturit këshillohen për shpëlarje gojën me peroksid. Si rezultat i kësaj, i gjithë Mukoza në gojë u plagos. Më shumë gjasa humba dozimin
Çamçakëz kundër aromë të pakëndshme:
Për përgatitje do të duhet:100 gram dylli natyrore;
3 pika vaj esencial të nenexhik;
15 in. l. mjaltë;

lëng limoni.Shkrihet dylli dhe alternuar shtoni 3 pika vaj, mjaltë dhe një lëng limoni pak. Kur ju të shtoni përbërësit e nevojshme që vazhdimisht të ndezur masat.
Si rezultat i kësaj, ju merrni një masë të trashë, e cila duhet të ndahet në pjesë. Gjatë ditës, përdorni këtë 3-4 ripërtypet. Kjo jo vetëm që ndihmon në erë, por edhe të mira për dhëmbët.


Getting shpëtoj nga fryma e keqe, përfundon


Për të eliminuar erë të pakëndshme shpesh të mjaftueshme për të filluar për të trajtuar me gojë dhe për të vizituar dentistin. Në qoftë se metodat e thjeshta nuk punojnë, ju keni nevojë për ndërhyrjen e një profesionist kompetent.

Fresh fryma ju!