5 mënyra për të luftuar hemorroide


Simptomë kryesor i hemorroide janë venat me variçe të anusit. Kanalit anal është i mbushur me enëve të gjakut të gjakut pleksus, duke formuar një Mukoza fryrje. Hemorroide fryrë dhe i përflakur shkaktojnë sëmundje kronike që pengon jetën efektiv të shumë njerëzve. Sipas statistikave nga hemorroide vuan çdo i treti person i rritur në botë.


Simptomë më e zakonshme e hemorroide dhe kapsllëk dhe karrige vështirësi. Kjo mund të jetë një dietë të varfër, të ulët në yndyrë, konsum i ulët i rezultateve fibra dietetike në faktin se kryetari është e vështirë dhe e dendur, dhe forcë të tepruar gjatë jashtëqitjes shkaktojnë iritim dhe ënjtje e hemorroide.


Shkaqe të tjera të hemorroide është stools të parregullta, mënyrë jetese i ulur (numri i pamjaftueshëm i lëvizjes), konsum të ulët të lëngjeve, erëza akute, alkooli dhe droga. Shtatzënisë dhe lindjes, predispozicion gjenetik gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje. Për më tepër, shkaqet mund të jenë sëmundje të tilla si dështim të zemrës, cerozë dhe hipertensionit.


Simptomat tipike të fazës së vonë të sëmundjes mund të kruhet dhe djegur rreth anusit, ënjtje dhe dhimbje të vazhdueshme. Gjakderdhje në sëmundje e hershme në përgjithësi është pa dhimbje dhe ndodhin gjatë dhe pas jashtëqitje. Nëse keni një sëmundje, ajo mund të çojë në thrombophlebitis variçe, venat me variçe dhe formimin e nodules dhimbshme pazakonshme dhe paroproktytu, inflamacion, gjatë të cilave bakteret infektive marrë brenda rektum. Ndërsa sëmundja është shpesh dhimbje kur ecin dhe ulur.

Hemorroide janë jo vetëm sëmundje shumë e dhimbshme, por edhe shumë e turpshme. Si të merren me të? Nëse jeni të rrënuar nga dhimbje të forta, të jetë i sigurt për të parë mjekun tuaj për parandaluese të arsyeshme 5 mënyra të thjeshta:
1. Shmangni ulur zgjatur
Nëse puna juaj kërkon ulur pozicionin e çdo disa minuta për të bërë një pushim, në qoftë se ju mund të shkoni jashtë në rrugë, pure muskujt tuaj.
2. Ushqimi i duhur
Është e rëndësishme për të shmangur kapsllëk, kjo hani sa më shumë fruta të freskëta, perime, bukë të errët, drithëra, fara, dhe të pini të paktën 15 litra ujë në ditë.

3. A nuk e lexoni në tualet
Heqin tualet në afatin në minimum. Pozita e trupit, ulur në tualet, duke rritur presionin e enëve të gjakut rreth anusit.
4. Të kujdeset për higjienën


Përdorni letër të butë higjienike pas një lëvizje zorrë, të larë me sapun dhe ujë dhe të fshijë anus peshqir të thatë. Është e rëndësishme për të parandaluar formimin në këtë fushë abrasions (ra fjala, seksi anal mund të shkaktojë hemorroide).
5. Kontrolli peshën tuaj
Nëse jeni mbipeshë, ju keni nevojë për të përmirësuar në masë të madhe sistemin e tretjes. Duke zvogëluar sasinë e ushqimit që ju hani, të kujdeset për shumëllojshmërinë e saj, dhe në mënyrë sistematike ndiqni stërvitje për të parandaluar kapsllëk.