Veshkave adenoma si për të diagnostikuar dhe trajtuar patologji


Veshkave adenoma është tumori më i zakonshëm beninje të veshkave. Shkaku i saj mbetet e panjohur, por rreziku vërejtur lartë e sëmundjes në duhanpirësit. Nga simptomat e saj morfologjike lidhen me disa forma të kancerit qelizave renale. Mjekët besojnë se ajo mund të jetë një formë e hershme e adenocarcinoma të veshkave.
Adenoma në madhësinë e veshkave mund të jetë nga disa milimetra deri 3 cm ose më shumë. Ky tumor rritet shumë ngadalë dhe ka një strukturë të dendur.
Simptomat


Adenoma më të veshkave në fazat e hershme të zhvillimit të ardhurave pa treguar shenja të lezioneve dhe diagnostikuar rastësisht. Kur tumori fillon të rritet manifestohen shenjat e mëposhtme klinike: gjak në urinë, rritjen e tensionit të gjakut, dhimbje në shpinë të ulët të ngjashëm me dhimbje barku i veshkave. Përfaqësuesit e meshkujve shpesh zhvillojnë zgjerimeve lumen Vjenë në kordonin sperme.
Nëse tumori fillon të ushtrojë presion mbi uretër dhe enët e gjakut të, ajo mund të tregojë shenja të kancerit, por kjo ndodh rrallë. Me një sasi të madhe të lehtë të diagnostikuar adenomas gjatë prekje.

Ekzaminimi mikroskopik i adenoma veshkave duket si një veshkë nyzkodyfferentsyrovannuyu onkologjisë. Përkundër faktit se tumori adenoma konsiderohet e mirë, mjekësia moderne nuk imponon një kufizim. Kjo do të lejojë që ajo të klasifikojë kancerin e veshkave.
Shumë mjekë ia atribuojnë sëmundje të predrakovomu si në fazën e parë. Procesi terapeutik është i organizuar në përputhje me standardet e trajtimit të tumoreve malinje në veshka.


Diagnoza e sëmundjesDiagnoza e mëparshme është për të kryer ekzaminimin me ultratinguj dhe analiza e rezultateve pas. Një tjetër metodë e diagnostikimit që i mundëson të përcaktuar përmasat e tumorit, vendndodhjen e saj dhe sistemin e vlerave të gota dhe lojë me birila buds, një tomography kompjuter.

Kjo është e rëndësishme!
Kjo workaround nuk mund të lejojë që të identifikohen me tumoret adenoma saktësi në veshka e natyrës malinje. Përveç kësaj, si rezultat i një biopsi, ekzaminim histologjik që shpesh nuk janë në gjendje të qartë të dalluar mirë nga tumore malinje karakter.
Trajtimi i sëmundjeve


Nëse adenoma veshkave në asimptomatike dhe të vetme, ka një diametër prej më pak se 5 cm, kirurgji është e nevojshme, dhe të kryer monitorimin dinamike të pacientit - domethënë, me ultratinguj dhe tomography llogaritur vjetor.
Me një sasi të madhe të tumorit dhe në manifestime të ndryshme klinike të tilla si dhimbje, gjak në urinë, gjakderdhje në zonën me peritoneum - operoj veshkave superselektyvnaya ose renale embolization arterie segmental
Pavarësisht pastërtinë e tumorit procesit të trajtimit rritje kryesisht i organizuar në përputhje me standardet e trajtimit të neoplasms malinje.
Taktika terapi diskutohet vazhdimisht, por pothuajse të gjitha urologists e mendimit se madhësia tumor prej më pak se 3 cm në rritjen e tij të ngadaltë parashikon zakonshëm follow-up.

Kjo është e rëndësishme!
Tumoret, madhësia e të cilit është 3 cm dhe më shumë perceptohet si një organizatë malinje dhe siguron operacioni - heqje ose nephrectomy veshkat në varësi të marra pas informacioneve histologjik provim.

Pas diagnostikimit të adenoma patologjisë veshkave, nuk do të vonojë trajtim. Për shkak se tumori është në gjendje për të transformuar në onkologji në përhapjen e saj. Në këtë situatë, operacioni është e vetmja mënyrë për të hequr qafe e tumorit. Operacioni është kryer në dy mënyra:
Adenoma heqjen klasik i veshkave. Ky operacion është kryer duke përdorur një prerje të madhe në rajonin e mesit.
Laparoscopy - një mundësi për të marrë qasje në tumoret mini. Ky operacion është realizuar pas përfundimit të ekspertit parasysh fazën e sëmundjes dhe shëndetin e pacientit.Në përgjithësi, moti në trajtimin e adenomas veshkave mbetet e favorshme, në qoftë se ne të përjashtojë diagnozën e rasteve për drejtimin e tumoreve të mëdha dhe transformimin e tumorit në kancer.