Antibiotikët me pezmatim i fytit që zgjedhin antibiotikë


Pezmatim i fytit antibiotik gjithmonë pyetja e rëndësishme në këtë sëmundje të vuajnë shumë, pezmatim i fytit shpesh ndodh pas hipotermi pas njeri frymë ajër të ndotur, kur një person flet atij zëri më inatosur fillon, hundë të vështirë të marrë frymë. Sepse sëmundja shfaqet fytin e thatë, sepse ka një kollë e thatë. Kjo ngjirur zëri, mjaft shpesh personi humbet votën. Pezmatim i fytit i sëmurë për një javë. Trajtimi më shpesh në shtëpi.Shkaqet e pezmatim i fytit janë irritues fizike dhe kimike e natyrës - ajrit të ftohtë, gazeve toksike dhe të dëmshme, e ajrit të nxehtë. Gjithashtu pezmatim i fytit mund të jetë për shkak të viruseve dhe baktereve. Kjo mund të jetë për shkak të sifilisit, tuberkulozi, difteria. Në këtë rast, të jetë i sigurt për të përdorur antibiotikët, ato janë në këtë rast një nga trajtimet kryesore.


Si te zgjidhni antibiotikë për pezmatim i fytit?

Mos harroni se asnjë rast nuk mund të përdorin antibiotikët pa recetë, ajo është shumë e rrezikshme për shëndetin. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të përdorur antibiotikët mbytje fizprotsedury. Përse antibiotikët luajnë një rol të rëndësishëm në trajtimin e pezmatim i fytit? Sepse ato ndihmojnë të luftojnë infeksionin dhe të synojë për të mbrojtur kundër komplikimeve, por antibiotikët duhet të zgjidhni me kujdes dhe me kujdes. Shumë shpesh keni reaksione alergjike ndaj antibiotikëve, të cilat vetëm përkeqësojnë sëmundjen.


Pezmatim i fytit akute virale ka këto simptome - rrit temperaturën e trupit, ka një dhimbje të fytit, ethe, pezmatim i fytit ndodh edhe në ngjirur, kollë e thatë, e cila mund të shoqërohet me frymarrje dhe një gudulis në fyt.


Sëmundja mund të jetë një komplikim e ftohjes, semundja akute të rrugëve të frymëmarrjes. Fëmijët shpesh pezmatim i fytit mund të jetë i komplikuar nga laryngotracheitis akute stenosing.


Pezmatim i fytit antibiotik pranohet vetëm nëse ka një natyrë bakteriale. Laringjit kronik ndodh për shkak të abuzimit të alkoolit dhe duhanit, me pezmatim i fytit duket kollë e thatë, i ngjeshur dhe i përflakur mur fyt, edhe polyps fyt mund të bëhet i mbuluar.


Tani antibiotik popullor - Bioparox, ajo është shumë e lehtë për t'u përdorur, kërkon katër herë Spritz, vetëm një frymë çdo katër orë. Trajtimi duhet të zgjasë dhjetë ditë. Është e rekomanduar për të shpërndarë "Imudin", ata shpejt do të shërohen. Gargarë mirë "Heksoralom", ajo ndihmon të hequr qafe dhimbje.


Llojet e antibiotikëve në pezmatim i fytit

1. Antibiotikët e grupit penicilinë e pezmatim i fytit - amoxiclav, ampicilin, amokitsillin, augmentin.


2. Antibiotikët e cefalosporinet grupit pezmatim i fytit - cefixime, ceftriakson, zynatsef, aksetin, cefotaxime.


3. Antibiotikët macrolide e pezmatim i fytit - sumamed, clarithromycin, etj
Një infuzion bërë me një zgjidhje të hydrocortisone. Një mjek duhet të verifikojë që ju antibiotikët më të mirë të përshtatshme për të shmangur reaksione alergjike. Gjithashtu, antibiotikët janë të përshkruara në varësi formën në të cilën ndodh sëmundja, e cila është agjenti shkaktar i sëmundjes dhe kompleksitetit të sëmundjes. Në rastet e konvertimit pezmatim i fytit kronike, antibiotikët janë zgjedhur në varësi të llojit të sëmundjes.


Qëllimi i antibiotikëve me pezmatim i fytit - eleminuar shkakun kryesor të pezmatim i fytit, kështu që nuk do të komplikojë sëmundjen.


Antibiotekoterapiya me pezmatim i fytit - të mirat dhe të këqijat?

Nëse infeksioni viral nuk është bashkuar bakteriale, antibiotikët nuk mund të pranohet, ata vetëm vrasin imunitet. Infeksion bakterial është shumë e lehtë për të llogaritur - ethe, të dridhura, qëndron purulent pështymë. Në këtë rast, do të jetë grupi më i mirë i antibiotikëve - penicilinat. Në rastet e fatkeqësive natyrore efikasitetit të penicilinës, penicilinat gjysmë-sintetike mund të jetë karakteri - oxacillin, augmentin, ampicilin.


Është e rëndësishme që të përdorin dhe mjetet që ndihmojnë të shpejt të hequr qafe gëlbazë t - Mukaltyn, tussin, Stoptusyn, pertussin. Liquefying pështymë ndihmë - Amroksol, SOLVIN, ACC, etj Për të hequr qafe thatësi mund të jetë ujë mineral alkaline, ajo duhet të jetë i holluar në gjysmë me qumësht.


Ndihmë shumë e mirë për të përballuar me mbytje inflamacion avull, R3r3r397. inhalimi i antibiotikëve aerosol, të ngrohtë fasha të vendosë në qafë. Është e rëndësishme të gjitha këto procedura dhe pije kollë e kombinuar me antibiotikë për të shmangur ndërlikimet u ngrit - bronkit ose pneumoni.


Ajo duhet të mbahet mend, dhe mbrojtja e të traktit gastrointestinal, pas aplikimit të antibiotikëve është e rëndësishme për të normalizuar microflora zorrëve, kështu që ju duhet të marrë drogë të veçanta për të ndihmuar në rivendosjen e baktereve të dobishme.


Pezmatim i fytit me antibiotikë në fëmijët

Për shkak se fëmija ka ndjeshmëri të mjeteve virale dhe antibacterial, ato nuk janë të rekomanduara për përdorim. Ajo është e mirë për të marrë barnave antivirale, por mos harroni që edhe ata kanë shumë efekte anësore. Vazhdimisht të vëzhgojnë se si fëmija reagon ndaj një droge të caktuar.


Në rast se pezmatim i fytit është shkaktuar nga një bakter. Designed anteseptik llak. Shumë rrallë mund të jetë antibiotikët, por vetëm pasi të testeve, e cila konfirmoi se infeksioni bakterial fëmijë, i shoqëruar nga të dridhura, temperaturë të lartë, qelb. Më të mirë të përshtatshme antibiotikët penicillin.


Pra, antibiotikët për pezmatim i fytit duhet të marrë vetëm pas konsultimit me një mjek dhe rekomandimet e tij. Mos harroni, pezmatim i fytit trajtohet me antibiotikë vetëm kur është absolutisht e nevojshme. Në asnjë rast nuk mund të angazhohen në vetë të emërojë veten dhe antibiotikët, ajo vetëm mund të përkeqësojnë situatën. Është e rëndësishme për të filluar në kohën e trajtuar në mënyrë efektive për pezmatim i fytit shndërruar në një kronike apo lëvizur në bronkit, pneumoni. Ajo duhet të trajtohen me butësi ndaj antibiotikëve nga pezmatim i fytit tek fëmijët, ata mund të shkaktojnë shumë efekte anësore, përveç reaksioneve alergjike. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme të ndodhë në një shumë profesional.