Njolla të bardha në lëkurë, dhe si ta trajtojmë atëKjo ndodh në lëkurë për arsye të ndryshme shfaqen njolla të bardha. Shpesh vënë diagnozën e gabuar Vitiligo , çrregullimet pigmentim e lëkurës . Kjo jo kërcënuese për jetën, por e vështirë për të trajtuar. Kjo ndodh në të rriturit dhe fëmijët. Në çdo rast shfaqja e spote në trupin - defekt jo vetëm kozmetike, por një sinjal i ndonjë shkelje të organeve të brendshme në grup.

Çfarë sëmundje e lëkurës mund të ngatërrohet me vitiligo
Nëse vëreni njolla të bardha duhet të paraqitet mjekut. Sa më shpejt kjo është bërë, më i suksesshëm trajtimi do të vazhdojë:

Spote të shfaqet kur trupi herpes otrubevydnom . Kërpudhat prek sipërfaqen e trupit dhe flokët e kokës, enzimat e saj të parandaluar prodhimin e melaninës, përmes lëkurës është rozë në fillim, pastaj një liri tipike. Sëmundja trajtohet me ilaçe antifungal.
Ne rastin e qere ka kruarje, lëkurë formuar peshore parvaz. Sëmundja është edhe natyra e ndryshme fungale, manifestuar kërkime relevante.
Varieteteve privuar noncontagious ngatërruar shpesh me vitiligo. Në këtë rast mjekim të caktuar.

Defekt kozmetike leukoderma i ashtuquajtur Venus gjerdan , Simptomat e shkaktuara e sifilisit mesme. Ndonjëherë ai është në duart, sqetullave, në pjesën e prapme. Bright fushë diametër centimetër nuk shkaktojnë parehati fizike dhe mund të zgjasë disa vjet. Deri në këtë rast, antibiotikët duhet të jetë sëmundje mjek-veneriane.
Në disa raste sëmundje e dyshuar të lëkurës mund të shkaktojë gjurmë të gjata nga gërvishtjet, shkurtime, djegiet. Pigmentim në këtë rast restauruar gjatë, për muaj të tërë.

Çfarë është sëmundja vitiligoSpote formë të lëkurës të bardhë, forma e tyre mund të jetë i rrumbullakët ose ovale. Në këto vende për arsye të ndryshme formojnë nuk e pigmentit melanin. Si rezultat, lëkura nuk është e mbrojtur nga efektet e rrezatimit ultravjollcë diellor dhe në këtë vend të djegur mund të ndodhë.
Fushat bardhë rozë ose qumështi mund të shfaqet në të gjithë trupin, por më shpesh ato ndodhin në fytyrë, armëve, në ijë, në bërryl. Ata janë parë më të mirë në lëkurë të errët, sidomos në verë, kur lëkura është tanned rreth. Në thembra dhe me palma në njollë është vërejtur.

Njollat ​​e pigmentuara të vitiligo mund të formohet në një zonë të veçantë të trupit, ndërsa sëmundja është lokalizuar. Ose heneralyzovano kur ata bashkohen dhe depyhmentyzyrovannaya rajon kap një zonë të madhe.
Në rastin e shkallën më të rënda të sëmundjes së lëkurës krejtësisht i pangjyrë, si e Albino. Ndjeshmëri e lëkurës mbetet e njëjtë, nuk ka ndonjë dhimbje. Në qoftë se njolla e bardhë shfaqet në lëkurë e kokës, flokët në vendin e prekur dhe humbasin ngjyrën. Në disa raste, ky vend është i shqetësuar yndyrë - dhe djersitje, lëkura humbet ndjeshmërinë ndodh dermatit diellore.

Kjo sëmundje prek 1-2% e njerëzve. Kjo zakonisht zhvillohet në mes të moshës 10 deri në 30 vjet, në verë nuk është gjetur. Njëlloj shpesh burrat dhe gratë të sëmurë. Sëmundja mund të transmetohet me trashëgimi në një rast nga dhjetë.
Në disa raste, vitiligo që shoqëron sëmundje të ndryshme të lëkurës: privojnë kuqe banesë, alopecia fokale ose psoriasis.

Shkaqet e njolla të bardha në lëkurëShkaku i saktë i sëmundjes është aktualisht i panjohur. Pak a shumë e sigurt për të folur për faktorët që rrisin njollat ​​yyazytsirnist në trup. Ajo mund të jetë:

funksion jonormal të mëlçisë;
shëndetit të sëmurë e sistemit endokrin, gjëndrës tiroide;
devijimi i Hipofiza;
veshka dhe gjëndra veshkave;
sëmundje e stomakut ose zorrëve;
dështimi i imunitetit, kur trupi fillon të shkatërrojë melanocytes qelizat e veta që prodhojnë melaninës;
sëmundje infektive;
stres të vazhdueshëm;
shtatzënisë;
dëmtimi fizik;
çekuilibër i vitaminave dhe mineraleve;
kontakte të rregullta të lëkurës me lloje të caktuara të tekstileve sintetike, produkte te kujdesit personal, detergjenteve;

djegien nga dielli ku lëkura është e kuqe të ndritshme;
predispozicion gjenetik.

Boshllëqe Si të rrezikshme me vitiligoNë vlerësimin e rrezikut të sëmundjes duhet të kuptohet se zonat lehta të lëkurës - është, nga njëra anë, si rezultat i ndonjë shkelje të shëndetit të trupit.
Nga ana tjetër, rreziku i ndërprerjes përfaqëson prodhimin e melaninës, e cila mbron lëkurën nga djegien nga dielli. Përveç kësaj, mungesa e melaninës është shkaku i një defekti kozmetike.
Vitiligo nuk është ngjitëse, kjo nuk është një sëmundje infektive. Por për shkak të natyrës autoimune që mund të trashëgohet.

Si për të parandaluar shfaqjen e zonave të bardhë në trupNë qoftë se sëmundja ka ndodhur me dikë në familje është konsideruar për të parandaluar shfaqjen dhe zhvillimin e saj, është e nevojshme për të vëzhguar disa masa parandaluese, sidomos në pranverë dhe verë, kur ka më shumë faktorë.
A nuk:
sunbathing, nëse trupi është djersitje, ju duhet të jetë i sigurt pari rubbed larg djersën;
gjatë nënshtruar draftet kur trupi lulëzim intensivisht nga era;
kohë të gjatë që të jetë në lagështi të lartë;
përdorni tifozët apo ajër të kondicionuar, nëse lëkura e djersitur, ju së pari duhet një mënyrë për të hequr lagështi të tepërt nga lëkura.

Besohet se marrja e tepruar e vitaminës C mund të parandaluar formimin e një sasi të mjaftueshme të melaninës. Në fakt, mungesa e prodhimit të melaninës është rezultat i sëmundjes, jo shkaku i saj. Pra, nuk do të heqë dorë ushqime që përmbajnë vitaminë C, vitaminë komplekse ose të lidhura ofruar në farmaci. Edhe pse të rritur artificialisht të ardhurat e saj si të nevojshme.

Ushqimi për një heqjen e shpejtë të spoteve në lëkurëPër të parandaluar shfaqjen e një defekti kozmetike, dhe për një shërim të shpejtë duhet të vidyazykatysya përfshirjen në dietë e erëza të mprehta, qepë të papërpunuara, xhenxhefil, hudhër, piper.

Për prodhimin e melaninës në sasi të mjaftueshme duhet futje të mjaftueshme të micronutrients të tilla si bakër (Cu), zink (Zn) dhe hekuri (Fe).
Kur përdorni komplekset vitaminë farmaceutike duhet të mbahet mend se këto minerale janë kundërshtarët, futje e tepruar e një gjurmë element mangësi shkakton të tjerëve. Pra, të mirëpritur vitaminat sintetike nuk duhet të jenë të njëkohshme, më mirë për të marrë çdo kurs mjekësi, ruajtjen intervale mes tyre.
Produkte që përmbajnë bakër
Në rastin e mungesës së bakrit ndodh lodhje, sinteza më të shpejtë shqetësuar e hormoneve tiroide thyroxine mosfunksionim më shpesh gjakut, diabeti, kockave dobësuar dhe ind lidhës.

Selen adekuat të ardhurave ka efekt anti-inflamator, ngadalëson procesin e plakjes. Bakri ndihmon në absorbimin e hekurit, e bën flokët dhe lëkurën tërheqëse, heq nga trupi nga njollat ​​e bardha e vitiligo, trupi merr lëvizshmëri dhe fleksibilitet.
Shumica prej trangujve bakrit, mëlçisë derri, lajthi, kakao, maja që bën birrë, djathë, u rrit hips.
Produktet që përmbajnë zink
Zink është i domosdoshëm për funksionimin optimal të çdo qelizë të trupit. Nëse uljen e deficitit të oreksit, humbje peshe, hyperactivity, dermatit, humbje e flokëve. Më shumë ftohjet dhe sëmundjet infektive të shpeshta, rrit rrezikun e diabetit. Ngadalshme shërimin e plagëve, duke rritur periudhën e shërimit pas lëndimit.

Shumë zinkut në oysters, brewers maja, mushrooms, fara kungull, farat e lulediellit, blueberries, thjerrëzat, arra.
Produktet që përmbajnë hekur
Adekuate elementët gjurmë të ardhurat e nevojshme për të ruajtur nivelin e duhur të frymëmarrjes qelizore, drejtori i të cilit janë qelizat e kuqe të gjakut eritrociteve , japë oksigjen dhe për të hequr dioksidin e karbonit nëpërmjet hemoglobinë , e cila përfshin ngjyra jon hekuri. Veç kësaj, gjurmë element limfocitet nevojshme, qelizat e gjakut të sistemit imunitar.

Ne rastin e anemisë mangësi hekuri (anemi) - një simptomë e një sëmundjeje në të cilën hemoglobina reduktohet në gjak. Në të rriturit, ajo tregon vonuar lodhje, rritjen e fëmijëve dhe zhvillimin mendor.
Lëkurës të prekur veçanërisht dhe mukozës së gojës, traktit respirator, traktin gastrointestinal. Atje ekzema, dermatitis dhe sëmundje të tjera të lëkurës.
Struktura e hemoglobinës është e ashtuquajtura hekuri heme është e zhytur plotësisht dhe të përfshira në mish, kryesisht në veshkat dhe mëlçinë. I ashtuquajturi hekuri nehemovoe gjenden në ushqime bimore, sidomos fasule e tij shumë, bishtajore, hikërror dhe të tjera të gjithë drithërat, bimët - majdanoz dhe nettles.

Trupi absorbon vetëm dvuhvalentnыy gjurmë element për konvertimin ferric nevojë për futje të mjaftueshme të vitaminës C. Në qoftë se një hekur gjelbër absorbohet mjaft mirë, pasi ajo të mjaftueshme vitaminë C, bathë më mirë për të ngrënë perime, në të cilat një shumë e vitaminës C.
Shumica hekuri në raspberries, mish derri dhe viçi mëlçisë, vezë, fasule, bizele, spinaq, hikërror, krunde gruri, bollgur, prunes, u rrit hips, maja që bën birrë, kakao.

Metodat e trajtimit të vitiligoËshtë e kuptueshme që një kurë të plotë është e mundur vetëm në qoftë se vazhdon comorbidities. Në mënyrë tipike, një dermatolog zgjedh trajtim regjim individuale në çdo rast. Forma lejimi i sëmundjes - lokalizuara, përgjithësuar apo universale, prania e melanocytes në spote, faktorë të tjerë që janë hulumtimet relevante.
Nëse në gjendje për të identifikuar arsyen se disa çrregullime shëndetësore të trupit, trajtimi i vitiligo fillon në këtë mënyrë. Ajo mund të jetë i ndërlikuar kur rifillimin e hershme të paraqitjes së lëkurës emëruar apo një tjetër terapi.

Metodat e trajtimit të shumë vitiligo, dhe gjithmonë duket. Në disa raste, njollat ​​e bardha në lëkurë janë vetëm ose në trajtimin e sëmundjeve oportuniste.
Trajtimi Melahenynom Plus
Në disa raste është e mundur që të ketë sukses kur përdorni këtë drogë me ekstrakt alkoolit e placentë e njeriut dhe klorur kalciumi. Veprimi bëhet e dukshme pas një jave të trajtimit, gjashtë muaj mund të shpresojmë për përparim të konsiderueshëm.
Produkti është aplikuar topically për spote depigmented, fshij është e nevojshme, ju duhet të prisni derisa ajo është zhytur. Ajo mund të përdoret në lidhje me pajisje.

Hiq njolla të bardha në photochemotherapy trupit (terapi PUVA)
Kjo metodë e trajtimit akoma është përdorur. Pacienti merr një agjent të veçantë photosensitizing, rrit ndjeshmërinë ndaj dritës, dhe pastaj trupin e tij në një rrezitje të veçantë të ekspozuar ndaj dritës UV. Për të rritur ndjeshmërinë e përdorur Psoralen , Puvalen , Metoksalen , Oksoralen , Melahenyn , Psoberan .
Në mënyrë tipike, photochemotherapy efektive për pacientët me lëkurë të errët. Suksesi në trajtimin e njolla të bardha mund të arrijë gjysmën e kohës. Kanë trajtuar çdo ditë të tjera për dy muaj. Nëse përmirësim i dukshëm, pas tre muajve të terapisë përsëritura. Për të arritur kërkuar kurs rezultat 3-4.

Përkundër faktit se phototherapy nuk është problematike, se ajo mund të përdoret në mënyrë të përsëritur, duke marrë fonde fotosensybylyzyruyuschyh jep një numër të efekteve anësore.
Prandaj, për trajtimin e vitiligo përdorur gamë ultravjollcë të ngushtë, në të cilin administrata e drogës për të rritur ndjeshmërinë për dritë është fakultative. Kusht i detyrueshëm i kësaj metode është ndalesë të plotë formimin e spote të reja të bardhë në sipërfaqe të lëkurës së trupit. Ju gjithashtu duhet të zgjidhni saktësisht rrezatimi dozë.

Vitiligo Laser Trajtimi
Kur përdorni lazer helium-neoni reduktuar ndjeshëm kushtet e trajtimit të vitiligo. Parimi i përdorur është e ngjashme me terapi PUVA, por lëkura është rrezatimi më të fortë dhe më të dosed saktë. Në pamundësi për të përballuar me spote të vjetëruara në trup që ekzistojnë për shumë vite.
Disavantazhi i kësaj metode është rreziku i djegiet dhe kostos së lartë të trajtimit.
Ne trajtimin e shtresës vitiligo mbajtës treguar terapi melanocytic lazer excimer .
Grafts Skin

Metoda e trajtimit është një defekt kozmetike transplantimit të shëndetshme të lëkurës në zonat fushore depigmented. Kjo metodë është përdorur për të hequr qafe njolla të vogla të bardha.
Metoda lejon për të arritur rezultate të shpejta, nëse trajtimi tjetër e vitiligo nuk ka dhënë rezultat. Shpesh indeve transplantuar humbet pigment saj, kështu që indet e donatorëve është nënshtruar terapisë veçantë PUVA që përmirëson pryzhyvlost dhe stimulon prodhimin e pigment.
Sigurisht caktuar nga përgatitjet e bakri, zinku, vitamina C, B9 B12 E, si zakonisht në pacientit kthehet deficitin e tyre. Për shërim më të mirë të melanocytes emëruar adjuvants.

Healthy Skin Whitening
Në qoftë se metodat e tjera të trajtimit nuk rezulton, dhe lëkura ishte dritë në 70% trupin e ka për të shkuar në zbardhues lëkurës është shkatërruar qelizat e shëndetshme pigment. Ts përdorura droga ytotoksycheskye , nisjen e një program të vetë-shkatërrimit të melanocytes.
Në mënyrë tipike, kjo është bërë për të rivendosur edhe tonin e lëkurës si kozmetike për të fshehur të metat e tua shumë të vështirë.