Dhimbja se një person nuk duhet të qëndrojë


Ka dhimbje që një person nuk duhet të qëndrojë dhe ka një arsye për të parë një mjek menjëherë. Ne prek në dhimbje, të cilat nuk duhet të qëndrojë, dhe një dhimbje të tillë është dhimbja në këmbë dhe ata kërkojnë trajtim të menjëhershëm të mjekut, kjo është arsyeja pse.
Dhimbje në këmbë, sidomos në gju, i shoqëruar me ënjtje, skuqje, dhe kështu duhet të i kushtoj vëmendje të humbjes njëanshëm të këmbëve apo një këmbë është e prekur, si me paraqitjen e cianozë dhe skuqje, edemë, është rasti me trombozë akute të ekstremiteteve të ulëta.


Zhvillimi i kësaj sëmundjeje është shumë e rrezikshme, sepse ajo mund të shkaktojë emboli pulmonare, dhe në këtë gjendje, një mpiksje gjaku thyen larg nga muret e një venë të thellë këmbë është transferuar nga rrjedha e gjakut në Cava inferior vena hyn në atrium të drejtë së pari, dhe pastaj me të në arteries pulmonare, e cila çon në enët e gjakut bllokuar.
Këto efekte janë shortness papritur e frymëmarrje, dhimbje në gjoks dhe gjaku fillon të dalë nga goja, e cila mund të çojë në vdekje.
Ai futi thrombolytics të veçanta, një substancë që shpërndan mpiksje, dhe kjo procedurë është quajtur procedurë thrombolysis shpëton jetën, dhe nëse jo, dhe vuajnë dhimbje, atëherë gjithçka mund të përfundojë në lot.


Ne për këtë arsye mund të konkludojmë se dhimbja shfaqet në një këmbë, një njeri të vuajë në asnjë rast nuk duhet, si mund të ketë emboli pulmonare, sulm në zemër, dhe ju mund të humbni një këmbë, sepse e gangrenë, kështu që menjëherë kur dhimbja në këmbë kontaktoni mjekun tuaj.
Dhimbje të tjera që një person nuk duhet të qëndrojë, kjo dhimbje koke, ata janë në arsye të ndryshme, por ka shenja të një dhimbje që nuk mund të tolerohet dhe kjo mund të përfundojë vdekje.
Prandaj, të ngrirë, dhimbje koke të rënda, është një tregues se ju keni një aneurizëm dhe ajo është gati për të plasur, sidomos më mur të saj bëhet më e hollë me presion në rritje, pulsin dhe të gjakut, duke çuar në këputje të aneurysm, gjak i derdhur në zgavrën e trurit quhet hemorragji të trurit.

Aktualisht janë tomography, me të cilën diagnostikojnë goditje dhe hemorragji të trurit shumë shpejt, e cila ndihmon për të trajtuar shpejt, kështu që ne mund të konkludojmë se ka një tjetër dhimbje koke që nuk duhet të qëndrojë.

Gjithkush duhet të dini tiparet themelore të dhimbje koke që nuk mund të tolerohet, ajo është shumë e fortë, të ngrirë dhimbje koke, ndonjëherë me të përzier.
Një dhimbje të rënda, po ashtu nuk duhet të tolerojë atë dhimbje epigastrike, ose në stomak, dhe shpesh kjo është për shkak të stomakut dhe zorrët. Megjithatë, kjo është dhimbje që duhet të bëjë që ju të shkoni te mjeku menjëherë, kjo dhimbje epigastrike, duket, në pjesën tjetër, ose pas stërvitje intensive.

Kjo dhimbje mund të rrezatojë në nofulla dhe duart, dhe kjo do të jetë shenja e infarkt miokardi, dhe shpesh ky kusht ndodh në gratë.
Për shkak të faktit se zemra është e vendosur në afërsi të diafragmë, dhe është pranë dhe stomak, truri nganjëherë i ngatërrojnë sinjale të tilla si dhimbje stomaku, por në fakt ajo është një problem në zemër.
Prandaj, dhimbje epigastrike që rrjedhin në një sfond të aktivitetit fizik, ose të paturit e një tjetër, por i shoqëruar nga djersitje e harlisur dhe marramendje, dhe dhimbje në të njëjtën kohë të dhënë në krah, nofull, mbrapa. Në të njëjtën kohë ajo është e shoqëruar nga frika e vdekjes, kështu që kur stomaku i sëmurë në mënyrë që ju të frikësuar për të vdekur, atëherë ajo duhet të merrni për të shkuar te mjeku, dhe ne nuk duhet të tolerojë këtë dhimbje.


Kjo dhimbje ndodh në rastet kur një person është duke vuajtur nga atherosclerosis dhe pllaka formuar në enët, ata mund të bllokojnë atë kur pllakë thyen jashtë dhe formon një mpiksje që clogs anije, ndërsa një tjetër fillon vrull e enëve të gjakut, duke çuar në nykrozu indeve Anijet dhe madje edhe vdekja mund të ndodhë.
Në këtë rast, duhet të marrë drogë vasodilator, e cila mund të jetë nitroglicërinë, e cila vepron si skoropomoschnoy drogës, kjo është tableta, por si një llak, me mjaft të vënë 1 tabletë nën gjuhë, ose të bëjë dy injeksion që të lehtësojë spazma dhe dhimbja do të shkojnë larg. Droga e dytë që duhet të marrin 1 tabletë përditshme, aspirina është zemra, por, në qoftë se dhimbja do të zgjasë më shumë se 20 minuta, ju menjëherë duhet të telefononi një mjek

Pra, 3 dhimbje se një person nuk duhet të qëndrojë, kjo është një dhimbje në një këmbë, të shoqëruar nga skuqje, ënjtje, kaltërosh dhe dhimbje të forta.

Dhimbja e dytë është kryesor, kur ajo është lënë në hije nga vetëdija, dhe i shoqëruar nga dhimbje të mprehtë pulsating, vjellje, atëherë kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.
Dhimbje tretë epigastrike, e cila i jep në dorë dhe nofullën, dhe i shoqëruar nga frika e vdekjes, dhe djerse, gulçimë duket në këtë rast duhet të marrë nitroglycerin dhe të thërrasë një ambulancë, sepse ajo mund të jetë një sulm në zemër

Ka dhimbje të tjera që një person nuk duhet të qëndrojë, ajo dhimbje e angina e zemrës, sidomos dhimbje në pjesën tjetër, dhimbje mund të ndodhë hrudynnoy. Kjo mund të ndodhë si gjatë ushtrimit dhe në pjesën tjetër, dhimbje mund të zgjasë për disa minuta, në qoftë se nuk marrin nitroglycerin, ajo mund të jetë procese të pakthyeshme që shpesh përfundojnë në vdekje.

Në përgjithësi dhimbje është një reagim mbrojtës në përgjigje të ngjarjeve jonormale në një organ të veçantë në rastin kur një person vuan dhimbje dhe për të marrë masa për të eliminuar këtë sëmundje, ajo mund të ketë pasoja shumë të ndryshme patologjike.

Pa dyshim, disa dhimbje mund të durojë. Në kokë dhe zemër, dhe kjo është për shkak të faktit se në tru nuk ka receptorët dhimbje dhe dhimbje ndodh në kundërshtim me meninges dhe në rastin kur një person në zhvillim vasospasm.