Në disa raste, alkooli është i mirë për shëndetin


Fakti se alkooli dëmton shëndetin - të gjithë e dinë. Në këtë rast, ai nuk mund të përfitojnë. Por kjo është një pikë e dyshimtë. Nëse ju nuk e marrin parasysh të jashtme zgjidhje të alkoolit, në disa raste, alkooli është e mirë për shëndetin?
Shkencëtarët kanë treguar se në qoftë se njerëzit do të marrë 1 në javë 50 oz. alkooli, rreziku i sëmundjeve të zemrës ulet me 7%, dhe në rast të përdorimit të përditshme - 40%. Sa për gratë, të njëjtën sasi e alkoolit, pavarësisht nga frekuenca e pranimit, redukton zhvillimin e sëmundjeve koronare të zemrës me 30%. Shifrat janë mbresëlënëse. Është me të vërtetë e dobishme dhe alkool për shëndetin apo jo? Le të përballen me atë.
Efektet e alkoolit në presionin e gjakut
Pije alkooli mund të rrisë presionin e gjakut. Në këtë rast, doza të vogla të alkoolit (1-2 tbsp raki), për të ndihmuar njerëzit me presionin e ulët të gjakut (hypotensive). Mjekët, megjithatë, janë në asnjë nxitim për të rekomanduar pije të tilla si një mjekim zëvendësues. Studimet tregojnë se hipertensionit, në 20 raste nga 100 njerëz të sëmurë që abuzojnë alkool. Në raste të rralla, hypotensive mund të përballojë një raki pak, por nuk duhet të abuzojë me atë. Ku është më e sigurt për të rritur presionin, duke pirë një filxhan kafe ose të hahet një copë çokollatë e errët. Tretësirë ​​e xhensen ose Eleutherococcus, gjithashtu mund të ndihmojë me hipotension.Verërat Natyrore thatë
Pse qëndrimi negativ të alkoolit, në parim, natyrore verë të thatë e kuqe, për të shmangur këtë fat? Kjo është pjesërisht e vërtetë. Në rrushi kuqe përmbajnë resveratrol - një fitoaleksyn natyrale, e cila ka anti-inflamator, efektin anti-tumor, të aftë për zvogëlimin e sheqerit në gjak. Në rrushit të bardhë, edhe ai, por në sasi të vogla. Pronat e tij dhe ai është ende në verë. Resveratrol normalizes sistemin kardiovaskular, parandalon zhvillimin e kancerit, zgjat të rinjtë, duke vonuar moshës lidhur me ndryshimet në trup.

Përdor në moderim, nuk shkëputet kolesterolit në muret e enëve të, përmirëson traktin gastrointestinal dhe tretje.
Alkooli në sasi të mëdha të çon në sëmundje të zemrës, mëlçisë, hipertension, çrregullime mendore dhe një numër të sëmundjeve të lidhura. Dhe vera e kuqe, në këtë rast, nuk është përjashtim. Pronat e saj të dobishme nuk peshoj më shumë se peshore. Përveç resveratrol gjenden në fruta të tjera, arra dhe kakao. Dhe ju mund të ulur kolesterolin përmes dietës dhe aktivitetit fizik.

Siç mund ta shikoni, në verë të thatë ka pro dhe kundra.


Doza e Sigurt e alkoolit
Nuk është një shifër në të cilat alkooli i dehur, është konsideruar si një dozë e sigurt? Ajo rezulton se ka. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) rekomandon shumat e mëposhtme të alkoolit: një ditë burri i saj do të mund të hani jo më shumë se 30 ml të alkoolit të pastër dhe vodka është 75 ml ose 15 shishe të birrës. Për gratë, kjo shifër është më e ulët - 20 ml të alkoolit të pastër (50 ml vodka ose 1 pintë).
Në këtë rast, mjekët nuk e rekomandojmë marrjen edhe dozë minimale ditore - japin trupit një pushim nga alkooli, të paktën 2 herë në javë.Alkooli heq stresin
Për të thonë se alkooli heq stresin - kjo do të ishte gabim, më alkooli ka një efekt zbutës. Pra, shumë në vozlyyanyy i gatshëm të derdh shpirtin vizitor parë. Narcologists thonë se me të njëjtin sukses mund të reduktojë stresin në palestër - ka edhe lirimin e energjisë, dhe kjo është shumë më e shëndetshme për trupin.


Nga vera e bardhë nuk kanë një dhimbje koke
E pra, kjo varet se sa për të pirë! Shumë shpesh, verë e kuqe me të vërtetë kreu i lënduar dhe një njeri mund të fort skuq fytyra. Kjo është për shkak të faktit se teknologjia e përgatitjes së verë të kuqe, për ruajtje më të gjatë, përbërja është shtuar dioksid squfuri. Lactose këtë çështje dhe disa njerëz mund të shkaktojnë reagime të tilla. Mundesuar nga gatim verëra të bardha, përfshirja e kësaj substance nuk është dhënë, dhe për këtë arsye dhimbje koke nuk mund të jetë.Pije të ulët alkooli janë të sigurta për shëndetin
Në përgjithësi, të pijeve alkoolike do të rinjtë, duke i konsideruar ato të padëmshme dhe të sigurt. Vizatoni një llogaritje të thjeshtë. Nëse ju merrni një kavanoz të vogël të kësaj pije (033 litra), shumica e të cilave përmban 8% alkool, rezulton rreth 27 ml të alkoolit të pastër. Siç u përmend më lart, për zonjat, kjo tejkalon ndihmë përditshme. Këtu janë vetëm kavanoza pak shpesh, dhe kjo është helmimi alkoolit. Dioksidi i karbonit, i cili shpesh e shoqëron këto pije kontribuon në thithjen e shpejtë të alkoolit në gjak. Dëmtimi nga pijet energjetike mund të dyfishtë apo trefishtë edhe. Kafeina, e cila është pjesë e Pirja e bën këtë pije një përzierje shpërthyes, i cili ndikon në mëlçisë, pankreasit dhe të gjithë sistemin nervor.Kushtet pije kompetent
Ka tre rregulla për të ndihmuar të qëndrojë në këmbët e tij dhe të mos bien fytyrën në sallatë.Bëjeni një rregull - mos pini alkoholsoderzhaschye pije me stomak bosh. Nuk ka thithjen e shpejtë të alkoolit në gjak, duke rezultuar në gjendje shumë të fortë dhe të pakontrolluar të dehjes. Ajo është e mirë në qoftë se ju vetëm të hani diçka para një tjetër xhami-dhe kjo "diçka" të guximshme - sanduiç me gjalpë i butë, një fetë e proshutë
Mos filloni ushqimin me pijet alkoolike, ajo është e mirë për të filluar me një aperitiv. Ky është shpjegimi i tij - zgjoheni oreksin dhe punon sistemi më i mirë enzimatik.

A nuk të zvogëlojë shkallën e dehur alkoolit (në qoftë se qëllimi juaj nuk është dehje të shpejtë dhe të fortë, i cili do të shoqërohet me dhimbje koke, të vjella dhe një dëshirë për të kujtuar asgjë ditën e ardhshme).Si në të vërtetë çdo ushqim, alkool mund të sjellë dobi dhe dëm. Një qasje e arsyeshme dhe masa - që rregullat të cilat duhet të udhëheqin përdorimin e çdo alkool.