Në situata nephrectomy është kryer dhe se si jeta është e organizuar pas heqjes së veshkave


Indeksi artikull

Faza përgatitoreOperacioniSjellja pas daljes nga spitaliRreziqe dhe komplikimeVëzhgimi i një mjekuNephrectomy është heqja kirurgjikale e veshkave. Nëse nephrectomy është kryer në zbulimin keqdashje në veshka, organi është larguar së bashku me përreth indit yndyror dhe të veshkave. Nëse largimi është kryer vetëm krye ose në fund të trupit, operacioni quhet nefrэktomyey pjesshme.
Megjithë kompleksitetin e operacionit, komplikacionet dhe rreziqet e zhvillimit të tyre pothuajse nuk ka ndodhur në pacientët pa lezione trup më të theksuar, dhe jeta u kthye në normale pas largimit të veshkave në një periudhë relativisht të shkurtër kohe.


Nephrectomy dypalëshe - heqja e të dy veshkat. Ky operacion është i organizuar si një transplantim të veshkave fazë të ndërmjetme për të hequr qafe të trupit nga burimet e mundshme të infeksionit urinar.
Holding nephrectomy mund të jenë të nevojshme për të veshkave ndryshme patologjive në një situatë ku operacioni i tyre ose integriteti anatomike nuk mund të rikthehet, ndërsa ka një rrezik të lartë të komplikimeve. Këto kushte përfshijnë:Plagë veshkat, indeve të veshkave razmozzhenyem shoqëruar.

Lëndimi i mbyllur i veshkave, duke shkaktuar parregullsi serioze në funksionimin.
Patologji kronike të mushkërive, shoqëruar nga elaborimin e plehut organik.
Proceset e kancerit në veshka.

Faza përgatitore


Para zbatimit të operacionit kërkon organizimin vënë urinë dhe gjak. Testeve të detyrueshme të gjakut përfshijnë:Analizat e gjakut të përbashkët.
Koagulimit të gjakut.
Analizat e gjakut për sheqer.
Analiza biokimike të gjakut.Menjëherë para operacionit pacienti shqyrton anestezist specialist. Nephrectomy kërkon anestezi të përgjithshme.Operacioni


Pacienti vë në tryezë operativ. Në varësi të faktit nëse mbahen ose hequr veshka e majtë veshkën e duhur, pacienti u kthye në anën e shëndetshme të mbjellë nën rul e tij të veçantë. Për të rregulluar këtë situatë të zbatohet pajisje të veçanta tryezë operativ.
Mjeku merr qasje në veshkë përmes prerje zhdrejtë zbatimi në rajonin e mesit. Pastaj, një autopsi shtresë e lëkurës, indin nënlëkuror, tabelë dhe muskujt. Tani kirurg merr qasje të drejtpërdrejtë në të veshkave, yndyrë mbyllur në një kapsulë të veçantë. Që tërhoqi kapsulë veshkave. Ndonjëherë manipulim i tillë është teknikisht e vështirë për të zbatuar, për shkak se trupi mund dhëmbëza MATYS dhe adhesions.

Pas zgjedhjes perev'yazuyetsya veshkave dhe kaloi këmbët e saj. Së pari, të përdorni dy ligatures perev'yazuyetsya uretër. Më pas anija jashtë veshkave - Vjenë dhe arterie - të cilat janë të lidhura gjithashtu dhe mbivendosje. Pas ndërprerje të plotë të trupit rrjedhin veshkave është hequr.
Në fund të operacionit mjeku shqyrton shtrat veshkave dhe shpenzon të ndaluar gjakderdhje nga enët e vogla të gjakut. Pastaj në shtratin e tubit të kullimit dhe gradualisht plagë qepen, dhe kjo imponon një fashë sterile.
Pas operacionit duke përdorur pikoj në pacientit merr painkillers dhe lëngjet e nevojshme. Nuk është monitorimi i kujdesshëm i presionit të gjakut, niveli i elektroliteve dhe bilancit lëngjeve. Shumë shpesh për një kohë të shkurtër menjëherë pas operacionit pacienti duhet organizuar kateter urinar. Pasi vullnetin e pacientit, ai do të kërkohet për të marrë gradualisht nga shtrati dhe të fillojnë në këmbë.

Në mënyrë tipike, qëndrimi mesatar në spital pas nephrectomy është 2-7 ditë, dhe koha e saktë e lidhen me peshën e operacionit. Në rast të komplikimeve mjekut zgjat qëndrim në spital.


Sjellja pas daljes nga spitali


Brenda tre muajve pas operacionit pacienti duhet të shmangin aktivitet serioz fizik, sportet, dhe në muajin e parë duhet të veshin një fashë të veçantë. Ju gjithashtu duhet të vidyazykatysya e heqjen e peshës peshë më shumë se 3 kg, për të shmangur pirë alkool dhe hipotermi.

Është e rekomanduar për të ecur më shumë dhe të ecin në ajër të pastër. Zakonisht 7-10 ditë kryer një ekstrakt nga njeriu spital uyazyka shëndetin normale. Nëse punësimi nuk është i lidhur me punë fizike, ju mund të filloni. Vetëm 4-6 javë lejuar për të rifilluar jetën seksuale.


Rreziqe dhe komplikime


Çdo kirurgji dhe madje anestezi është shoqëruar gjithmonë me një rrezik të komplikimeve që mund të jenë rrezik për jetën, nuk është vetëm një sëmundje të pranishëm, si dhe karakteristikat individuale të trupit, nganjëherë ata janë të pamundur për t'u parashikuar.

Rreziqet e mundshme të pacientit anestezi shpjegon anesteziolog.
Për ndërlikimet e menjëhershme të kirurgjisë përfshijnë dëmtimin e organeve ngjitur - zorrët, shpretkë, pleurë. Kanceri pankreatik. Kjo mund të kërkojë largimin e tyre apo heqje ose suturing defekte.
Komplikimet postoperative Periudha e menjëhershme mund të përfshijnë:Gjakderdhje të rënda që mund të shkaktojnë ri-organizimin e operacionit.
Thromboembolism.
Infektive Infeksioni - inflamacion purulent i zonës plagë.

Formimi i ulcerat akute duodenale ose stomak gjakderdhje venat e ezofagut.
Evakuimin e gabuar nga zorrët, duke çuar në pengimin e zorrëve.


Disa muaj pas operacionit mund të formohet pas komplikime:Formimi i deformimit dmth hernie - si mund të ndodhë pas çdo transaksion të hapura.
Ngjitet Arsimi në zgavrën e barkut.
Re-formimin e tumorit veshkave.Nëse ne e konsiderojmë një jetëgjatësi të njeriut pas largimit të veshkave, ajo është pothuajse nuk është e ndryshme nga një jetë të njerëzve të shëndetshëm.Vëzhgimi i një mjeku


Vëzhgimi kryesor Objektivi nga mjeku pas operacionit nephrectomy është për të vlerësuar cilësinë e veshkave mbetur, dhe zbatimi i kontrollit manifestimet e sëmundjes përsëritet në rast të një tumor malinj i veshkave.
Gjashtë muaj pas operacionit duhet të zbatohen për urolog për organizimin e testit të kontrollit që është në bisedë me mjekun që kryen një tomography kompjuter për peritoneum hapësirë. Më pas tomography llogaritur duhet të bëhet të paktën një herë në vit.

Përveç kësaj, pacienti duhet të marrë çdo vit biokimike analizat e gjakut dhe studime radiografike organizojnë gjoks. Në mënyrë tipike, koha e saktë e inspektimit kontrollit cakton mjeku.