Përdorimi i pineapple si një produkt kozmetik


Pineapple fruta mjaft ekzotike, por të merrni atë të gabuar dhe të vështirë. Në raftet e dyqaneve, supermarketet janë në dispozicion në sasi të mëdha. Nutritionists rekomandojmë duke e përdorur atë për humbje peshe dhe për të përmirësuar metabolizmin. Përdorimi i pineapple si një produkt kozmetik është gjithashtu shumë i dobishëm. Në shtëpi, ju mund të gatuaj këto pajisje të tilla si maska, scrubs, krem, etj
Maskat me pineapple:
1. Maskë ushqyese
Merrni 1 lugë mjaltë, shtoni 1 fetë pineapple dhe 1 tbsp tul banane. Të gjitha komponentët me kujdes fshij. Produkti rezultuar kozmetike vihet në lëkurë për 10 minuta. Pastaj hiqni me një shtupë pambuku të lagur me ujë të zier dhe të larë me ujë të ngrohtë. Përdorimi i produkteve të tilla rifreskoni lëkurën tuaj dhe të japë një shumë të ushqyesve.


2. maskë me heqjen efekt
Merrni një të bardhë dhe e rrahën, pastaj ngrohjes në një banjë me ujë 1 lugë çaji mjaltë dhe shtoni atë në proteina. Merrni një çerek pineapple dhe fshij atë në rende në përzierje. Rezulton lëvizje mikser slurry. Kjo do të thotë aplikoni në fytyrë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Pas përdorimit të lëkurës kozmetike të tillë bëhet i zhdërvjellët dhe i tendosur.
3. Maskë për puçrra fytyre
Merrni rreth 50 g tul e pineapple dhe pjepër njëjtë, shtoni 100 ml ujë dhe 1 lugë niseshte misri, të gjitha me kujdes bluaj në blender. Automjeti rezulton vënë në lëkurë për 15 minuta, pastaj pije me një leckë të lagur.

4. Maskë Whitening
Merrni 4 lugë lëng pineapple freskët dhe të shtoni 2 lugë mjaltë të lëngshme dhe 3 lugë kos. Rezultuar lënë përzierje të mbush për 5-10 minuta, pastaj të trashë, aplikoni një shtresë të trashë në fytyrë e një 15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë mjet, nëse ju keni njollat ​​e moshës apo Freckles.
5. Maskë për të përmirësuar ngjyra
Merrni 4 lugë pineapple grimcuar, shtoni 2 tbsp Qumësht 1 lugë gjelle bollgur. Bluaj gjithë me blender. Aplikoni mënyrë mori për 15 minuta në fytyrë, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Pas përdorimit, lëkura bëhet qetë dhe madje edhe ngjyra.

6. Maskë Locion
Merrni 2 tbsp pulpë pineapple, shtoni 1 tbsp vaj ulliri dhe disa pika vaj esencial e livando. Të gjitha me kujdes bluaj. Mjeti që rezulton të vënë në lëkurë për 15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Pas përdorimit të lëkurës kozmetike të tillë bëhet e butë dhe të qetë. Ajo është e përkryer për lëkurë të thatë dhe ka një efekt dritë lëkurë.
7. Pastrimit maskë
Shtrydh lëng i një limoni, një portokalli, shtoni 1 tbsp lëng pineapple, 1 lugë gjelle maja dhe 2-3 pika vaj esencial të pemë çaji. Automjeti rezulton vënë në fytyrën e disa shtresa, të lënë për 10 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe të aplikoni krem. Ju mund të përdorni një maskë për çdo lloj të lëkurës.

8. maskë e pikave të zeza
Merrni një e katërta e papaja fruta, pineapple tre qarqe, shtoni 1/2 lugë mjaltë, 1 tbsp fllad brewed çaj jeshil. Kjo lëvizje në një blender dhe të aplikoni në fytyrë për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.
Maskë 9. zbutje
Merrni 2 tbsp pineapple dhe përzierje me 2 lugë copëtuar në një mulli kafeje mbështjellë oats, pour 2 lugë parë krem të ngrohtë. Të gjithë përbërësit përzierje mirë dhe të aplikoni në fytyrë për 15 minuta. Lahen me ujë të ngrohtë, pastaj mineral pa gaz apo fshij kube akulli fytyrë.

10. Maskë për lëkurës me vaj
Merrni 2 tbsp salcë molle, 1 lugë lëng pineapple, 1 lugë pluhur alga deti. Të gjitha komponentët përzierje dhe të aplikoni në fytyrë për 15 minuta, pastaj pije me ujë në temperaturën e dhomës.
Maskë 11. Flokët
Merrni 1 banane pjekur, gjysmë tul pineapple dhe lëvizje në një blender. Vendos gjysmën e masë e flokët e thatë, butësisht fërkim në lëkurë e kokës, pastaj të shpërndani mbi flokë. Pastaj mblidhen flokët në një simite, kravatë të shtrënguar dhe të vënë poshtë një qese plastike, të lidhin fort. Lini për 30 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe pije mirë.


Scrubs me pineapple:
1. pastrim intensiv
Merrni 1 pineapple freskët, pastaj atë të pastër nga lëkura dhe prerë vertikalisht në copa të mëdha. Këto pjesë masazh intensiv trupi juaj pak minuta, pastaj pije me ujë me një xhel pak hidratues.
2. Anti-celulitin pastrim
Merrni 50 gram ndonjë moisturizer, shtoni 1 tbsp pineapple grimcuar në një blender, 4 tbsp vaj farë rrushi, 1 lugë kafe terren dhe 50 gram sheqer kallam. Të gjitha të lëvizin me kujdes dhe në mënyrë intensive fshij zonat e problemit. Pas përdorimit të lëkurës kozmetike të tillë bëhet e qetë.

3. revitalizues Scrub
Merrni pineapple pulpë gjysmë, shtoni një tul portokalli dhe bluaj në blender. Pastaj shtoni 1 lugë tul i aloe dhe 2 lugë kafe terren. Tërësisht fshij përzierje dhe fshij trupin.