Përdorimi i bollgur si një produkt kozmetik


Ne të gjithë jemi të njohur nga fëmijëria me bollgur. Disa prej nesh vetëm e urrejnë atë, ndërsa të tjerët hanë me kënaqësi. Bollgur është sigurisht e dobishme ushqim të përdorë gjithashtu edhe bollgur si një produkt kozmetike jep të njëjtat rezultate pozitive. Nga kjo është maska ​​e përgatitura, krem ​​dhe kozmetike të tjera në shtëpi.
Konsideroni kozmetike popullore me bollgur.
Maskë e bollgur:
1. Pastrimit maskë
Merrni 1 lugë bollgur, shtoni në 1 lugë pure mjaltë tërësisht, pastaj derdh 1 tbsp kos, Vendos pak kripë dhe përzierje tërësisht përzierje. Do të thotë gati aplikoni në fytyrë dhe qafë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë. Kjo do të thotë përdorim në lidhje me një herë në javë.2. Maskë për puçrra fytyre
Ka disa variacione të maska ​​bollgur për puçrra fytyre
- Klasike:
Përgatitja bollgur në ujë. Le të ftohtë. Aplikoni në fytyrë për 20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë;
- sode:
Merrni 2 tbsp bollgur dhe shtoni 1 tbsp sode, pastaj i hedh pak ujë të ngrohtë deri në një masë të trashë. Përzierje rezultuar është butësisht fshij në lëkurë dhe të lënë për 20 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë. Kjo do të thotë jo vetëm që do të ndihmojë të shpëtoj puçrra fytyre, por gjurmët e tyre.
- maskë domate:

Pritini 1 domate, shtoni 1 lugë lëng limoni, pastaj shtoni 1 lugë gjelle gatuar bollgur dhe lëvizje përzierje në një blender. Masë që rezulton aplikoni në fytyrë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Lëkura pas një produkt të tillë kozmetike është i butë dhe të qetë.
- Maskë Proteina:
Merrni 1 vezë e bardhë, shtoni gjysmë gotë e bollgur gatuar dhe 1 lugë gjelle vaj ulliri. Të gjitha përzierje tërësisht, të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

3. Hlubokoochyschayuschaya maskë
Një maskë e tillë duhet të bëhet një herë në muaj. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp fasule kafe dhe përzierje me 1 lugë gjelle bollgur derdh ujë të ngrohtë dhe le të qëndrojë 10 minuta. Mjet rezulton, aplikoni në fytyrë për 20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

Maskë 4. Tea
Merrni 1 tbsp bollgur dhe zaparte çaj e saj të nxehtë e zezë, të lënë për 10 minuta. Në pulpë rezulton shtoni 1 tbsp mjaltë, 1 tbsp Lëng i frutave agrume (e zgjedhjes suaj). Përzierje tërësisht, të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj për 15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Një përdorim i tillë kozmetike për forcimin e lëkurës, toning. Great për lëkurë të pjekur.

5. Maskë për lëkurës me vaj
Merrni 2 tbsp bollgur dhe derdh 4 lugë krem të ngrohtë, le të krijoj, pastaj shtoni 1 lugë gjelle lëng molle, 1 lugë Lëng portokalli. Të gjitha përzierje, aplikoni në fytyrë për 20 minuta, pije zierje e majdanoz. Përdorni një maskë dhe lëkura bëhet e butë dhe të qetë dhe do të shkëlqejë

6. Maskë për lëkurë të ndjeshme
Merrni 2 tbsp bollgur dhe pour 2 tbsp ujë të vluar, le të qëndrojë 10 minuta, pastaj shtoni 1 lugë vaj ulliri dhe 1/2 lugë mjaltë. Shto një rënie e pemë çaji vaj esencial. Përzierje rezultuar ishte vënë në fytyrë për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë.
7. Maskë freskuese
Merrni 2 tbsp bollgur dhe bluaj në një mulli kafeje, pour 2 lugë ujë të vluar, të lënë për 10 minuta pastaj shtoni 2 tbsp lëng aloe dhe 1 lugë vaj ulliri. Aplikoni pastrues në fytyrë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë.


Pastrim me bollgur:
1. Toning Scrub
Marr disa vile për të madhe dhe për të hequr fara, dhe pure ato tërësisht përzierje me 1 tbsp. l. bollgur. Pastaj shtoni atë një pak më të ngrohtë ujë të zier. Rezultuar mbuluar përzierje dhe të lënë për 5-10 minuta. Mjet rezultuar butësisht të aplikoni në fytyrë dhe masazh 2-3 minuta. Pastaj të lënë atë për një tjetër 20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.
2. Scrub Whitening
Merrni një kastravec dhe fshij atë në hekura. Nga masa rezulton të marrë 1/2 tbsp dhe shtoni 1/2 tbsp bollgur. Nëse keni lëkurë me vaj, shtoni 1 lugë çaji miell gruri dhe bollgur. Pastaj aplikoni përzierje të lagur një fytyrë dhe masazh të pastër lëkurën për 2-3 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.


3. Scrub për të lëkurës me vaj
Merrni 1 tbsp bollgur, shtoni 1 tbsp oriz, kujdes bluaj në një mulli kafeje. Në përzierje derdh një kos të vogël për të marrë masë butë. Mjet rezultuar butësisht rubbed në lëkurë, të lënë për 5 minuta. Pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.
4. Universale pastrim
Merrni një gjysmë gotë me sheqer, gjysmë filxhan sheqer kafe të errët, gjysmë filxhan bajame copëtuar 2 lugë ekstrakt vanilje, 1 lugë gjelle bollgur copëtuar, 1 lugë arrëmyshk grimcuar, një majë e petals Calendula thata. E gjithë kjo përzierje, aplikoni në lëvizjet masazh fytyrë dhe pije me ujë të ngrohtë.