Përdorni avokado si një produkt kozmetik


Avokado - fruta mjaft kohët e fundit gjeti aplikim në vendin tonë. Avokado rritet në vende të ngrohta jugore. Historia e përdorimit të saj ka filluar kohë më parë. Kjo në mënyrë efektive ul nivelin e sheqerit në gjak, si dhe promovon humbje peshe. Përdorni avokado si dhe kozmetike jep rezultate të mira. Në shtëpi me avokado mund të përgatisë kozmetike të ndryshme.
Konsideroni ato më të njohura.
Avokado maskë:
1. maskë për lëkurë kombinim
Merrni 1 tbsp tul avokado, 1 lugë gjelle vaj jojoba dhe 3 pika vaj esencial e limon. Të gjitha pure dhe përzierje tërësisht, aplikoni një shtresë e hollë në fytyrën tuaj për 10-15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Kozmetike të tilla ushqen lëkurën, duke e bërë atë më të edhe ngjyra.


2. Lifting Mask
Merrni 1 tbsp tul avokado, 1 lugë Grate karrota, shtoni verdhë veze 1 veze, 1 lugë gjelle krem dhe 1 lugë mjaltë. Të gjitha pure dhe përzierje tërësisht. Apliko për t'u përballur dhe të qafës, të lënë në për 15-20 minuta, pije me ujë të ftohtë. Kur përdorni këtë mjet të hyjë në elasticitetin e lëkurës dhe ton.

3. Pastrimit maskë
Merrni 1 lugë shkrirë mjaltë dhe lëvizje atë me veze dhe 1 lugë gjelle tul avokado. Në mjetet e gatshme të shtoni 1 lugë Majonezë shtëpi dhe 1/2 tbsp miell. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të aplikoni në fytyrën tuaj për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

4. Maskë ushqyese
Merrni 3 tbsp. lugë tul e pineapple dhe gjysmë avokado dhe rëndë me kujdes në një blender, shtoni 1/2 lugë mjaltë dhe 1 tbsp vaj ulliri. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të aplikoni në fytyrë për 10 minuta. Pastaj butësisht hiqni shtresa e lartë e maskë me gishtat tuaj, masazh lëkurën tuaj me pjesën tjetër të rrugës. Pastaj pije me ujë të ngrohtë. Përdorimi i pronarëve të tilla kozmetike treguar të gjitha llojet e lëkurës.

5. Maskë për lëkurës me vaj
Merrni 1 tbsp copëtuar mishin avokado dhe përzierje me 2 lugë kefir. Mjet rezultuar aplikoni në fytyrë për 15-20 minuta dhe pije me ujë të ftohtë. Përdorimi i tillë ndihmë kozmetike hequr shkëlqejë nga lëkura.

6. Maskë për lëkurë të ndjeshme
Merrni 1 tbsp tul avokado dhe 1 tbsp ngrohtë patate pure pakripur, të gjitha përzierje dhe shtoni 1 lugë vaj ulliri dhe 1/2 tbsp salcë kosi. Përzierje rezultuar është vënë në lëkurë për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Ndihma të tilla kozmetike moisturize lëkurës.
7. Maskë për lëkurë të thatë
Merrni 1 pjekur mishin avokado dhe pure atë, shtoni 1 tbsp. l. ndezur në një banjë me ujë mjaltë, lëng nga gjysmë portokalli dhe 1 lugë lëng limoni dhe 1 lugë vaj ulliri. Masë që rezulton të aplikoni në lëkurën për 20-25 minuta, pije me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë. Pastaj aplikoni një moisturizer. Duke përdorur këtë mjet ju ndihmon të ngushta poret, përmirësuar çehre dhe për të shmangur lëkurë.


8. Flokët maskë avokado
Merrni 1 tbsp tul avokado, 1 lugë gjelle lëng Aloe, 1 lugë gjelle lëng limoni dhe 1 ch. l. bollgur. Të gjitha përzierje tërësisht. Mos harroni të merrni lëng aloe, twigs aloe duhet të merren, të mbështjella me letër sulfurizuar dhe të lënë në frigorifer për 10 ditë, atëherë pres dhe shtrydh lëng. Rezulton Maska vënë në flokë të pastër për 15 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë. Përdorimi i flokëve të tillë kozmetike do të jetë i butë dhe i butë.
9. hidratues maskë

Merrni 1 tbsp tul avokado grimcuar dhe shtoni 1 tbsp bollgur. Një përzierje e përzierje dhe shtoni 3 tbsp zierje e kamomil. Për të përgatitur këtë zierje të marrë 1 tbsp lule kamomil dhe derdh një gotë me ujë të vluar, le të qëndrojë për rreth një orë, tendosje. Të gjitha komponentët përzierje dhe të aplikoni në lëkurën të lagur, lëvizjet masazh. Lini maskë në për 15 minuta dhe pije me të ngrohtë zier ujë.
10. Maskë me energji elektrike për flokët
Merrni një gjysmë avokado, një banane, kujdes bluaj në një blender, pastaj shtoni 3 lugë salcë kosi, 1 lugë mjaltë dhe 1 tbsp vaj ulliri. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të aplikoni në flokë për 30-40 minuta. Mblidhni flokët në një simite dhe të mbuluar me një qese plastike. Pas përdorimit të flokëve larë maskë me shampo dhe kondicioner. Pas duke përdorur këtë produkt flokët do të jetë e ndritur dhe i butë.


Scrubs Avokado:
1. butë Lëvozhgë
Merrni 1 tbsp tul avokado, 1 lugë gjelle vaj gruri, 1 lugë gjelle mjaltë, shtoni 1 lugë Poppy dhe 2-3 pika vaj esencial të pemë çaji. Të gjitha përzierje tërësisht. Kjo kozmetike mund të përdoret çdo ditë pas një dush, larja larg ujin e tij të ftohtë.
2. Scrub për lëkurë të thatë
Merrni një fara të freskëta pak, avokado, ikjen e tyre për 2-3 ditë, me mulli bluarje ata në një gjendje miell, shtoni një filxhan qumësht dhe përzierje tërësisht. Pastrim mori butësisht do të pastruar lëkurën pa shkaktuar shqetësime.