Duke përdorur këna pangjyrë si maska


Kjo këna pangjyrë, e përdorur kryesisht si një mjet efektiv për flokët, e di shumë gra. Ajo mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut të kokës, të forcojë follicles flokët dhe për të përmirësuar rritjen e flokëve. Por jo të gjithë e di një anë tjetër e këtij burimeve natyrore. Le të flasim për përdorimin e këna pangjyrë si maska ​​dhe pronat e saj kozmetike.
Këna pangjyrë ka antibacterial, antifungal dhe veprim anti-inflamator. Beauticians rekomandojnë përdorimin e këna si maska, për të eliminuar inflamacion, të heqin qafe e puçrra fytyre, pimples dhe blackheads. Ajo nuk mund vetëm të pastër, por edhe të ushqyer lëkurën, rivendosur strukturën e saj, t'i jepte elasticitet dhe qëndrueshmëri.


Shpesh përdoret si një pangjyrë trajtimet e trupit këna, sepse ajo përmban një acid të veçantë, është në gjendje të lidh kolagjenit në qeliza të lëkurës. Me pronat e saj astringent, ajo është përdorur për të trajtuar bruises, vlon dhe herpes. Si maska ​​për fytyrë dhe trup, këna pa ngjyrë është përdorur në kombinim me agjentë të tjerë terapeutik që rrisin punën e saj. Për shembull, shtoni disa pika të maska ​​pemë çaji vaj redukton inflamacion, dries lëkurës dhe normalizes sekretimin e gjëndra dhjamor. Për të lidhur të përballet me tonin dhe duke i dhënë asaj një hije me krem, si dhe për Freckles lehta, rekomandohet këna ekstrakt pangjyrë me acid borik.


Duke përdorur këna pangjyrë si maska ​​e fytyrës
Para se të përdorni këna rëndësishme të mbani mend se ju nuk mund të rriten në hekur ose enë plastike. Përdorimi për qëllim të porcelani, qelqi ose filxhan Enameled. Gjatë gatimit, llokoçis përzierje me një lugë druri ose shpatull.
Për penetrim më të mirë të ushqyesve të lëkurës dhe trajtojnë më parë pastër tonik.

Maskë për të gjitha llojet e lëkurës
Kjo maskë ndihmon pastruar lëkurën dhe t'i jepte elasticitet. 1-2 tbsp Përhapja pangjyrë këna e ujit të nxehtë në mënyrë që ajo i ngjante konsistencën e krem ​​të trashë. Ftohtë në gjendje të ngrohtë dhe të vënë në fytyrë të pastër për 20 minuta. Pas procedurës, lani fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë. Në kërkesën tuaj mund të aplikoni krem ​​ushqyes që i përshtatet llojin e lëkurës tuaj.

Maskë për lëkurë të thatë
Për të përgatitur këtë maskë ushqyese që ju nevojitet yndyrë krem ​​kosi dhe vitaminë A. Përgatitja recetë maskë përshkruar, shtoni 1 tbsp salcë kosi dhe disa pika të vitaminës A përzierje mirë dhe të zbatohet në lëkurë. Ora Zhvillim 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë dhe moisturize krem.
Maskë për normale të lëkurës me vaj
Pluhur të thatë këna ngjyrë përhapur ngrohur mirë kos në një masë të trashë homogjen dhe të aplikoni në fytyrë për 15-20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.

Maskë kundër pika e zezë
Ky problem kryesisht ndodh në adoleshentët. Për të arritur lëkurë të qartë, ju duhet të bëni një maskë 2-3 herë në javë. 2 tbsp këna përzierje me ujë të nxehtë dhe le të qëndrojë, e mbuluar për 5 minuta. Aplikoni për të lëkurës shtresë mjaft të trashë dhe të lënë deri deri këna thatë. Maskë thata lehtë thith një sfungjer të lagur dhe butësisht hiqni fytyrën. Nëse moisturize lëkurës dhe butësisht masazh mbetjet e fytyrës maskë, ky lloj lëkurë më tej të pastruar lëkurën e blackheads.

Ton maskë dhe përtëritje të lëkurës
Përgatitja e një maskë me një recetë bazë dhe të shtoni disa pika vaj esencial të Sandalwood ose palisandër. Apliko për t'u përballur dhe le të thatë. Pastroni dhe njomet krem ​​duhur.
Pastrimi maskë për çdo lloj të lëkurës
Mix 1 lugë gjelle këna pangjyrë dhe balte të bardhë. Shkrihet infuzion e tyre të para-përgatitur nxehtë e kamomil. Aplikoni maskë në për 15-20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

Duke përdorur këna pangjyrë si një maskë për trupin

Kjo maskë, pastrim të trupit mund të përdoret për banjë ose sauna. Mix 2 lugë këna pangjyrë, 2 lugë balta blu, 1 lugë gjelle mjaltë të lëngshme dhe 5-7 pika vaj esencial të mandarinës ëmbël. Shtoni ujë të nxehtë dhe përzierje. Para se të shkoni në avull, pastrim, të aplikojnë maskë në trup dhe butësisht fshij në mocionet rrethore. Hot çift e ajrit të rritur depërtimin e ushqyesve nëpërmjet lëkurës, duke përmirësuar ushqimin dhe gjendjen e tij. Përdorimi i rregullt i pastrim do të ndihmojë në uljen pamjen e celulitit. Nuk është e rekomanduar për të vënë një maskë për venat me variçe, si dhe personi me rosacea.

Nëse ju nuk mund të vizitoni dush dhe gjithashtu gëzojnë efektin e saj kurative, maskë mund të aplikohet në një shpirt në shtëpi, por të nevojshme për të avull lëkurën.

Duke përdorur këna pangjyrë për të forcuar thonjtë
1 lugë këna ngjyrë zierje e fortë vendas kamomil qëndrueshmëri semisolid për pelte. Furçë të zakonshëm, të aplikojnë përzierje në thonjtë tuaj dhe le të thatë. Përsëriteni 2-3 herë, pastaj pije thonjtë nën ujë të rrjedhshëm. Për të forcuar thonjtë një maskë rekomandohet në ditë.

Ju mund të përdorni edhe një tjetër recetë. Parimi i përgatitjes dhe përdorimin plotëson recetë e mëparshme, por kamomil supë zëvendësohet me uthull holluar. A nuk e hedhin përzierje mbetur. Vendos eshtrat në një kavanoz qelqi në frigorifer dhe për të hequr.

Sigurisht, kjo është vetëm një pjesë e vogël e recetë. Ata janë të këna bazuar pangjyrë është përdorur, por plotësojnë dhe përforcojnë pronat e saj kozmetike të ndihmojë vajrave esenciale të ndryshme, infusions dhe decoctions e bimëve, si dhe përbërës të tjerë. Ju mund të eksperimentojnë, duke kërkuar efektin më të mirë, por të rëndësishme:

- E di se çfarë ju doni të arritur;
- marrë parasysh efektin e përbërësve të caktuara;
- mos harroni në lidhje me një reagim të mundshëm alergjik.