Perdorimi i hikërror si nje produkt kozmetik


Buckwheat - një produkt i njohur për të gjithë ne. Për shumë njerëz ajo është përfshirë në dietën e përditshme. Megjithatë, përdorimi i hikërror si një produkt kozmetik është i njohur për të gjithë. Kjo e bën maska, scrubs dhe shumë mjete të tjera.
Kryesisht për përgatitjen e kozmetike përdorura miell buckwheat. Ju mund të bleni në dyqan, por ju mund të përgatisë veten drithëra podribnyvshy në një mulli kafeje.
Maskat hikërror:
1. Maskë freskuese
Merrni 2-4 shekuj. l. hikërror, bluaj në një mulli kafeje. Shtoni 2 lugë vaj ulliri. Të gjitha përzierje tërësisht. Rezulton Maska aplikoni në fytyrë dhe qafë për 20-30 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Miell hikërror ka aftësinë për të normalizuar metabolizmin qelizor dhe butësisht të pastruar lëkurën. Kjo maskë është e përshtatshme për çdo lloj të lëkurës, dhe madje mund të përdoret si një pastrim të trupit.2. Maskë e ënjtje nën sytë
Merrni pak lugë miell hikërror, vënë në napë dhe kravatë fort. Hidh ujë të valë në një tas dhe dip përsëri një qese me miell hikërror për disa sekonda, le të qetësohem pak. Kjo qese duhet të vihet në sy për 20 minuta, është e dëshirueshme që të gënjejë.
3. Max për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme
Merrni 1 tbsp miell hikërror, derdh një sasi të vogël me ujë të valë, shtoni 1 lugë kos yndyrë dhe 1 lugë vaj ulliri. Tërësisht përzierje të gjithë përbërësit, le maskë të ftohtë dhe të aplikojnë atë në fytyrën tuaj për 15 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë. Kozmetike të tilla përdoren për të moisturize dhe ushqyer lëkurën.


4. Maskë për lëkurë të thatë
Merrni një gjysmë miell hikërror filxhan, pour një gotë me qumësht të nxehtë ose krem. Pastaj shtoni 1 lugë çaji mjaltë të lëngshme, përzierje mirë dhe le të qëndrojë 20 minuta. Prisni derisa maskë është e ftohtë, pastaj të aplikojnë atë në fytyrën tuaj për 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ftohtë.
5. Max i rrjeteve kapilar
Merrni 2-3 lugë hikërror, rëndë ato në një mulli kafeje, pastaj shtoni 1 vezë të papërpunuara verdhë veze 1 lugë mjaltë. Përzierje tërësisht dhe të aplikoni në fytyrën tuaj për 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Kjo maskë është përdorur, nëse fytyra është një capillaries plasur.


6. maskë me vajra esenciale
Merrni pak lugë miell hikërror, derdh një sasi të vogël me ujë të valë. Në këtë përzierje shtoni vaj jojoba një pak, vaj embrion gruri, kos, një pikë vaj esencial (opsional): u rrit, patchouli, livando, kamomil ose barbarozë. Llokoçis tërësisht dhe të aplikojnë për të pastruar lëkurën për 15-20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Një përdorim i tillë kozmetike me lëkurë shumë të thatë.

7. Plum maskë
Merrni 3 llokum madhe peeled pure ato tërësisht, përzierje verdhë veze 1 veze, 1 lugë gjelle miell hikërror 1/2 lugë mjaltë. Apliko në fytyrën tuaj për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Kjo maskë zbut dhe moisturizes lëkurës.


8. Tonyzyruyuyuschyaya maskë
Merrni 2 karrota të rinj dhe bluaj ato për një rende, përzierje me 1 vezë e verdhë veze dhe 1 lugë miell hikërror. Nëse keni lëkurë me vaj, ju mund të kufizojë peshë 1 karrota, përzier me miell. Mbani nevojë për një maskë 20 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë.

Maska e flokëve
1. Merrni një gjysmë gotë qumësht të ngrohtë, përzihen me 2 tbsp. lugë miell hikërror, shtoni 1 vezë e verdhë veze, butësisht të aplikojnë në lëkurë e kokës dhe flokët. Lër për rreth 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe shampon. Pastaj aplikoni kondicioner.

2. Flokët Fuqia përgatitur këtë ilaç: Mix 4 lugë qumësht të ngrohtë dhe 1 tbsp lëng limoni dhe 3 lugë. lugë miell hikërror. Dhe në qoftë se ju doni që të përshpejtojë rritjen e flokëve, shtoni një kanellë pak. Le përzierje të qëndrojë për 20 minuta dhe pastaj aplikoni në flokë për 30 minuta. Pastaj pije me ujë të ftohtë me sapun.

Maskë trupi
Merrni 4 lugë hikërror derdh një gjysmë gotë me krem ​​të nxehtë dhe le të bymehet për 15-20 minuta. Pastaj shtoni një lugë gjelle-4 mjaltë, 2 lugë çdo vaj vegjetal, 1 lugë gjelle ose kripa e detit. Pastaj, të gjitha përzierje dhe le të ftohtë. Aplikoni maskë fuqishme lëvizje rrethore masazh për të pastruar lëkurën pak të lagur të trupit. Masazh 5-10 minuta dhe të lënë trupin për 5 minuta. Pastaj lani maskë në dush, vetëm kohën e duhur të lëkurës me një peshqir për të vbralosya naftës në lëkurë.


Scrubs
1. ushqyes Scrub
Mix 5 lugë miell hikërror me 2 lugë vaj ulliri dhe një vezë e verdhë veze (nëse keni lëkurë të thatë) ose proteina (nëse yndyrë). Butësisht fshij përzierje në lëkurë e një personi. Pastaj të lënë për 10-15 minuta dhe pije me ujë të ftohtë.
2. Scrub për lëkurë të thatë
Merrni 1 vezë e verdhë veze lëvizje atë me 1 lugë kungull ose vaj ulliri, pastaj shtoni 4 tbsp. lugë miell hikërror dhe 1 lugë sheqer. Masë që rezulton massaging kujdes, aplikoni në fytyrë. Pastaj pastrim të lënë për 10 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

Vetëm miell hikërror mund të përdoret si pluhur, nëse jo në talk dorë.
Burns lëkurës, lyej spote lënduar hikërror miell, zaparenoyi në ujë të vluar.