Përdorimi i grejpfrut si kozmetike


Grejpfrut është fruta shumë i dobishëm. Besohet se grejpfrut u shfaq në Indi, si rezultat i një crossbreeding dy frutave natyrore agrume - portokalli dhe pomelo. Në rajonin tonë në grejpfrut mësuar në 1750, ai u zbulua në Barbados. Grejpfrut është e dobishme në atherosclerosis dhe trashje në rritje presion. Përdorimi i grejpfrut si një produkt kozmetik është shumë popullor në cosmetology moderne. Me grejpfrut përgatitur shumë automjete.
Përballen me grejpfrut:
1. Maskë kundër rrudhave
Merrni lëng i një grejpfrut (ju mund mish) dhe përzierje me 1 lugë salcë kosi, 1 ch. l. lëng karrota, 1 lugë gjelle miell oriz. Përzierje tërësisht, zbatohen mjetet që rezultojnë të përballet me lëkurën, qafën. Pas 30 minutash, pije maskën me ujë të ngrohtë dhe fshij lëng të grejpfrut. Përdorni një kozmetike 2 herë në javë.


2. maskë për të ruajtur lëkurë rinore
Merrni 1 tbsp miell oriz, shtoni 2 tbsp lëng kosi grejpfrut. Tërësisht përzierje të gjithë. Apliko në fytyrën tuaj për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë mbajtësit mjet mund të jetë çdo lloj të lëkurës.

3. Mask Whitening
Merrni 15-20 g maja, përzierje me 1-2 lugë Lëng grejpfruti. Përzierje rezultuar derdh në një tas dhe e vënë atë në disa minuta në ujë të nxehtë. Aplikoni mënyrë mori për 15-20 minuta në fytyrë, pastaj pije me një zgjidhje të çajit.

4. Maskë për lëkurë të thatë
Merrni 1 tbsp lëng grejpfrut dhe shtoni 1 lugë çdo vaj vegjetal, dhe i njëjti krem. Pastaj 1 e verdhë veze veze fshij me një bukë të vogël. Shto këtë përzierje dhe lëvizje çdo gjë tërësisht me një mikser. Aplikoni mjet rezulton në fytyrë për 15 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Duke përdorur këtë mjet moisturize lëkurës.
5. Maskë Kompleksi
Merrni 3 tbsp bollgur, shtoni 3 tbsp. lugë majdanoz dhe pres çdo gjë në një blender, shtoni disa lëng grejpfrut. Mjet rezultuar aplikoni në fytyrë për 15-20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Përdorimi i ndihmës tillë kozmetike mbajtur lëkurën tuaj dinjitoz dhe ushqyer atë substanca të dobishme.


6. Maskë për lëkurës me vaj
Lëng grejpfrut përzier me miell gruri për të marrë një slurry trashë. Aplikoni paste në fytyrën tuaj për 20 minuta, pije me ujë të ftohtë. Duke përdorur këtë maskë do të ndihmojë për të hequr të shkëlqejë.
7. maskë kubitë butë
Merrni grejpfrut dhe prerë atë në feta të vogla, ata vënë në bërryla tuaj për 10 minuta pas përdorimit të mjeteve të tilla lëkurës do të jetë i butë dhe të qetë.
8. toning dhe agjent zbardhues
Shtrydh lëng nga grejpfrut, garzë apo leckë, njomet me lëng dhe të vënë në fytyrë për 15-20 minuta. Pastaj fshij fytyrën me një shtupë pambuku të lagur dhe pastaj thatë.


9. Mjaltë maskë
Merrni 1 tbsp tul grejpfrut, përzierje 1 lugë mjaltë dhe një vezë e verdhë veze. Apliko në fytyrën tuaj për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Përdorimi i ndihmës tillë kozmetike moisturize lëkurës.
10. Maskë për shkëlqejë
Merrni një gjysmë tul grejpfrut, shtoni 2 lugë qumësht 1 lugë lëng limoni, përzierje çdo gjë tërësisht. Aplikoni mori mjete për fytyrë për 20-30 minuta, pije me ujë të ftohtë dhe fshij kube akulli.
11. Maskë për elasticitetin e lëkurës

Merrni 1 tbsp lëng grejpfruti, shtoni 1 lugë djathë, 1 lugë salcë kosi dhe 1 lugë vaj ulliri. Aplikoni mjet rezulton në fytyrë për 15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë, pastaj pije fytyrën tuaj me cool.

Krema me grejpfrut:
1. Pastrimit locion
Merrni një vezë e verdhë veze dhe përzierje me 1-2 teaspoons vaj vegjetal dhe 1-2 lugë Lëng grejpfruti. Merrni një tamponchyk pambuku dhe thith atë në përzierje, fshij në lëkurë, të përsëritur disa herë dhe të lënë për 2 minuta do të thotë pa larë. Pastaj lani me ujë të ngrohtë.

2. Locion për lëkurës me vaj
Merrni lëng i një grejpfrut dhe të shtoni disa pika të fshij alkoolit kamfor ky locion lëkurës mëngjes dhe në mbrëmje.
3. puçrra fytyre locion
Merrni lëng grejpfrut dhe përziejnë atë me një zierje e leh lisi në sasi të barabarta. Ky locion Pastroni fytyrën tuaj dy herë në ditë.

4. locion Freckles
Shtrydh lëng i një grejpfrut, thith pambuku në atë tamponchyk dhe fshij fytyrën në mëngjes dhe në mbrëmje. Përdorimi i ndihmës tillë kozmetike shpëtoj Freckles në afat të shkurtër.

5. Locion kundër yndyrshëm
Shtrydh lëng i një portokalli dhe të holluar me ujë mineral në sasi të mëdha. Lahen këtë mëngjes locion dhe në mbrëmje.
6. Hidratues SPF №2
Vendi zhvishem e grejpfrut në një tas porcelani, të mbuluar me ujë të ftohtë, të lënë për një ditë, tendosje. Fytyra Shpëlaj mori locion dhe lëkura juaj do të jetë i qetë dhe të butë.

Pastrim me grejpfrut:
Merrni një grejpfrut të vogël dhe bluaj në një blender, shtoni përzierje 6 lugë kripë deti dhe 1 tbsp vaj ulliri. Tërësisht përzierje të gjithë. Përdorni një pastrim në dush çdo ditë. Ndihma të tilla kozmetike të hequr qafe celulitin.