Përdor si mango kozmetike


Mango është një fryt që ka shfaqur kohët e fundit në rajonin tonë, e shijshme dhe shumë e dobishme. Kështu që në mjekësi orientale ky fruta ka kohë trajtuar koleres dhe plaga, mango përdorur si një HEMOSTATIC dhe diuretik, siç është përdorur për trajtimin e dermatitit ndryshme, urth, etj Duke përdorur mango si dhe kozmetike sjell rezultate të mira.
Mango mund të përgatisë kozmetike të ndryshme:
1. Fytyra e Mango
- Maskë ushqyese
Merrni 1 tul mango dhe pres. Pastaj përzierje 2 tbsp Rezultuar slurry 1 lugë mjaltë dhe 1 tbsp gjalpë ulliri ose pjeshke. Aplikoni maskë rezulton në fytyrën tuaj për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë.


- Pastrimit maskë
Merrni 2 tbsp bollgur, 2 tbsp bajame dhe bluaj duke përdorur një blender, shtoni 1 copëtuar pulpë mango, 2 lugë balte kozmetike 2 lugë krem dhe përzierje deri qetë. Aplikoni në fytyrë për 15 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

- Maskë për të gjitha llojet e lëkurës
Merrni 1 mango pulpë, shtoni 1 lugë 1 lugë gjelle vaj ulliri niseshte. Të gjithë përbërësit përzierje deri sa të qetë. Aplikoni maskë në fytyrë dhe qafë për 15-20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Ndihma të tilla kozmetike të mbajtur lëkurën tuaj të freskët dhe të bukur.

- Toning Maskë
Pres pulpë 1 mango, 2 lugë Kjo përzierje në masë me 3 lugë tul portokalli. Aplikoni në fytyrë për 25 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Përdorimi i këtij produkti kozmetik do të ndihmojë rigjallërimin e lëkurës tuaj dhe për të mbajtur atë në formë të mirë.
-Maskë e pikave të zeza
Merrni 1 mango pulpë dhe përzierje me 2 lugë vaj ulliri. Aplikoni në fytyrë për 25 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë, pastaj cool. Përdorimi i ndihmës tillë kozmetike të hequr qafe blackheads.


- Maskë për lëkurë të thatë
Merrni një tul mango dhe pres, shtoni 1 tbsp gjalpë dhe 1/2 lugë kajsi dhe kamomil vaj, 1 vezë e verdhë veze. Aplikoni një produkt kozmetik më të pastër, lëkurë të thatë për 15 minuta. Del me të larë maskë me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë. Duke përdorur këtë mjet do të ndihmojë për të ushqyer lëkurën.
- Maskë kundër rrudhave
Merrni një gjysmë gotë me lëng mango, përzierje me 1 filxhan bollgur dhe 1 lugë mjaltë të lëngshme. Aplikoni mënyrë mori për 25 minuta në fytyrë. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Duke përdorur këtë mjet jo vetëm që do të shpëtoj prej rrudhave, por e bëjnë lëkurën të butë dhe kadifeje.

- Maskë për çehre më të mirë
Merrni 1 tbsp copëtuar tul mango dhe përzierje me dy lugë integruar karrota gatuar, pastaj shtoni 4 lugë mjaltë të lëngshme dhe 1 lugë vaj kamomil. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të aplikoni në fytyrë për 25 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Përdorimi i lëkurës kozmetike të tillë do të shtojë një ngjyrë të bukur.

- Maskë për shkëlqejë e flokëve
Merrni një tul pjekur mango, shtoni 2 yolks vezë dhe 1 lugë gjelle kos, kujdes bluaj përdorur një blender. Maskë rezultuar vënë në flokët, kujdes shpërndarë në të gjithë. Përfundojë përfundojë flokët e nxjerr në pah të lartë me një peshqir dhe të lënë për 20 minuta. Pastaj tërësisht të larë kokën disa herë. Përdorimi i tillë ndihmë kozmetike shtesës shkëlqejë për flokët dhe shpëtoj ata e elektrifikimit.

- Maskë për volum flokëve
Merrni një tul mango dhe lëvizje duke përdorur një blender, shtoni krem ​​në formimin butë. Rezulton shpërndarja maskë mbi të gjithë gjatësinë e flokëve, të përfundojë kokën me një peshqir dhe të lënë në flokë për 15-20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Kjo maskë do të japë volum flokëve tuaj.

2. Scrubs Mango
- Merrni një tul mango dhe 10 bajame, bluaj tërësisht duke përdorur një blender, shtoni 1 lugë gjalpë bukuroshe dhe 2 lugë kripë. Got një mjet për të aplikuar massaging lëkurës, dhe pastaj të lënë për 10 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

- Merrni një pulpë mango, shtoni 2 lugë Qumësht 1 lugë gjelle mjaltë. Ky kujdes bluaj në një blender, shtoni gjysmë filxhan sheqer dhe përzierje tërësisht me dorë. Ky produkt kozmetike vihet në lëvizje me masazh të lëkurës, pas një dush, pasi 5 minuta pije me ujë.
- Merrni një mish kokosit, mango, fara e zezë Qimnon dhe kopër dhe bluaj përdorur blenedera. Përdorni një pastrim të trupit pas marrjes së një dush, të lënë për disa minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

Trupi 3. Qumësht

Merrni 1 g beeswax dhe shkrirë në ngrohje të ulët, shtoni 30 g vaj macadamia dhe 10 mango g gjalpë. Pastaj në një banjë me ujë, përzierje 50 g hidrolata Verbena, shtoni 5 g xhel aloe, lëng mango 5 g. Mix përmbajtjen e dy lojë me birila. Shto 7 pika të vitaminës E, e rrahën me një mikser, të ftohtë dhe të vënë në një kavanoz. Përdorni një locion trupi për çdo ditë dhe lëkura juaj do të jetë e butë dhe kadifeje.