Duke përdorur një kastravec kozmetike


Kastravec është perime shumë popullor në latitudes tonë. Ajo është përdorur shpesh në përgatitjen e pjatave të ndryshme. Përveç përdorimit trangujve si një produkt kozmetik është gjithashtu shumë popullor. Sa shpesh shohim në grua ekran TV me trangujve në sytë e saj. Megjithatë, ky lloj i maskë nuk është e vetmja mënyrë për të përdorur trangujve. Në fakt, ka shumë produkte kozmetike bazuar në këtë produkt.
Maskat nga kastravec:
1. Maskë ushqyese
Merrni 1 lugë djathë dhe pure me të njëjtën sasi të mjaltit të lëngshme, pastaj shtoni 2 lugë lëng kastravec. Mjet rezultuar aplikoni në fytyrë. Del me të larë pas 10-15 minuta me ujë të ftohtë. Ndihma të tilla kozmetike bërë lëkurën tuaj të shëndetshme, të buta dhe për të përmirësuar çehre.


2. Maskë për lëkurës me vaj
Merrni një kastravec hekura në rende gjobë dhe shtrydh lëng nga slurry rezulton. 2 tbsp duke rezultuar lëng kastravec të përzier me 1 rrahur bardhë veze. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të aplikoni në lëkurën të pastër. Pas 15 minutash, pije me çaj jeshil.
3. Vytamynyzyruyuschaya maskë
Merrni sasi të barabartë të mjaltë, vaj ulliri dhe lëng kastraveci dhe përzierje tërësisht. Mjet rezultuar aplikoni në fytyrë për 15-20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë. Përdorni një maskë me lëkurë të zbehtë, të hollë dhe të thatë.


4. Eye Mask
Merrni 2 tbsp integruar kastravec dhe përzierje 1 lugë majdanoz copëtuar. Aplikoni kozmetike rezulton të lëkurës rreth syve, të lënë në për 10-15 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë.
5. Maskë për shkëlqejë
Merrni 3 tbsp kastravec shynkovanoyi gjelbër imët dhe vendin në një tas të vogël smalt derdh një sasi të vogël me ujë të valë. Vendi tas në një banjë me ujë për 15 minuta, pastaj le të ftohtë dhe tendosje. Në këtë zgjidhje, shtoni 1 lugë mjaltë dhe përzierje tërësisht. Rezulton Maska aplikoni në fytyrë dhe qafë, pas 30 minutash, pije me ujë të ngrohtë. Përdorimi i ndihmës tillë kozmetike të hequr qafe të shkëlqejë.

6. Maskë për lëkurë të thatë
Merrni 1 tbsp integruar kastravec dhe përzierje me 1 lugë gjelle salcë kosi. Kozmetike të tilla aplikoni në fytyrë dhe qafë për 15 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë maskë dy herë në javë dhe lëkura juaj do të jetë moisturized dhe të butë.

7. Maskë për puçrra fytyre
Merrni 1 lugë lëng limoni dhe përzierje me 2 lugë tul kastravec. Aplikoni mjet që rezulton në zonat problematike për 15 minuta, pije me ujë të ftohtë. Duke përdorur këtë mjet do t'ju ndihmojë të merrni shpëtoj puçrra fytyre.

8. Toning Maskë
Merrni 3 tbsp integruar kastravec dhe përzierje 1 lugë mjaltë të lëngshme dhe 1 tbsp Tretësirë ​​Calendula. Aplikoni mjet rezulton në fytyrë për 15 minuta dhe pije me ujë të ftohtë.
9. Maskë freskuese
Merrni 1 tbsp integruar kastravec dhe përzierje me 1/2 tbsp argjile të bardhë, pastaj shtoni pak ujë të valë deri në një slurry trashë. Aplikoni mjet rezulton në fytyrën tuaj për 10 minuta dhe pije me ujë të ftohtë. Përdorimi i ndihmës tillë kozmetike rifreskoni lëkurën tuaj dhe t'i jepte një pamje të shëndetshme.


10. Maskë freskuese
Merrni 1 tbsp krem dhe 2 lugë lëng kastravec dhe ujë u ngrit, përzierje dhe lëvizje rim. Mjet rezultuar aplikoni në fytyrë për 15 minuta, pastaj fshij me një leckë të thatë dhe të fshijë shtupë fytyrë lagur me ujë trëndafili.
11. Maskë për plakjen e lëkurës
Merrni 2 tbsp integruar kastravec dhe përzierje me 2 lugë patate të freskëta integruar. Aplikoni mjet rezulton në fytyrë për 15 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

Krema me kastravec
1. Locion për lëkurës me vaj

Merrni një kastravec hekura në rende trashë, derdh në një kavanoz qelqi, pour vodka në një raport prej 1: 1. Mjet rezultuar vënë në diell ose në një vend të ngrohtë për 2 javë pas filtri dhe të pastër fytyrën e fituar me anë të dy herë në ditë.
2. Locion për lëkurë të thatë
Merret në infuzion mëparshme recetë duhet të holluar me ujë në një raport prej 1: 2 dhe për të shtuar glicerinë në 100 ml infusion 1 lugë glicerinë. Përdoreni këtë mjet të paktën një herë në ditë dhe lëkura juaj do të jetë e butë dhe hydrated.


3. Locion për të gjitha llojet e lëkurës
Merrni një lëvore kastravec dhe bluaj atë me kujdes, 3-4 tbsp masë rezulton përzier me 1 tbsp. l. finely copëtuar kopër ose majdanoz dhe pour 1 filxhan të gjitha verë e thatë të bardhë. Këmbëngulin 2 javë. Përdorimi i ndihmës tillë kozmetike rifreskoni lëkurën tuaj dhe të lehtësoj atë pak.
4. Locion përmirësuar çehre
Merrni lëng kastravec dhe përzierje në proporcione të barabarta me qumësht i thartuar. Pastaj përzierje në frigorifer për 1-2 orë. Fshini tuaj do të thotë të përballet merret 2-3 herë në ditë.

5. Lotion nga acarim
Merrni një kastravec hekura në rende gjobë, lëvizin slurry në një tas qelqi dhe i hedh çaj të nxehtë e gjelbër, të mbuluar dhe le të ftohtë. Strain dhe fshij fytyrën në këtë mënyrë dy herë në ditë për mukositit.