Perdorimi i orizit si nje produkt kozmetik


Popullariteti oriz në gatim nuk është në dyshim. Është drithëra shumë të zakonshme, të dobishme dhe të shijshme. Megjithatë, jo të gjithë e di se si të përdorin kozmetikë oriz. Në të vërtetë, në shtëpi mund të jetë i gatuar maska ​​të ndryshme, scrubs dhe kozmetike të tjera.
Shpesh përdoret si një miell oriz, e cila mund të blihet në supermarket apo kuzhinier veten duke përdorur mulli.
Le të shqyrtojmë recetave më të popullarizuara:
Maskat nga oriz:
1. Maskë për puçrra fytyre
Merrni 2 tbsp oriz, bluaj ato në një mulli kafeje, shtoni një lugë mjaltë solovuyu. Merrni 1 tbsp urtë dhe derdh një gotë me ujë të valë. Le të qëndrojë për rreth një orë, pastaj tendosje dhe 2 lugë infuzion shtoni në përzierje oriz dhe mjaltë. Aplikoni në fytyrë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.


2. Maskë freskuese
Bluaj 2 lugë raca, shtoni 1 tbsp krem të rënda dhe 1 lugë mjaltë. Pastaj shtoni 1 lugë vaj ulliri dhe përzierje tërësisht. Përzierje rezultuar është vënë në fytyrë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.
3. Maskë për ripërtëritjen e lëkurës
Merrni 1 tbsp miell oriz, 2 tbsp majdanoz copëtuar, 1 lugë gjelle kos, 2 tbsp argjile të bardhë, 1 lugë gjelle vaj vegjetal, 1 lugë gjelle copëtuar gjethe aloe me kujdes të gjitha ndërrime. Kjo maskë mund të aplikohet në fytyrë, qafë, gjoks për 20 minuta. Lëkura bëhet e butë dhe e tenderit.

4. Maskë për përmirësimin e çehre
Merrni 1 tbsp oriz grimcuar, përzierje 1 tbsp rrikë integruar, 2 lugë krem yndyrë kosi, 1 lugë gjelle djathë dhe 1 lugë vaj vegjetal. Kjo do të thotë aplikoni në fytyrë për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë, pastaj të aplikojnë në lëkurë krem ​​ushqyes.
5. maskë blackheads dhe lëkurës me vaj
Për këtë produkt kozmetik nevojshme oriz të zi. Hidh 2 lugë oriz me ujë të nxehtë, të lënë gjatë natës. Ditën tjetër, aplikoni një fytyrës për 20 minuta, pastaj pije.

6. Maskë për lëkurës me vaj
Merrni 1 tbsp miell oriz, shtoni 1 proteina. Mjeti që rezulton të vënë në lëkurë për 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.
7. Maska e oriz i gatuar
Merrni gjysmë filxhan oriz të bardhë, vlim atë. Pastaj shtoni 2 lugë qumësht ose krem ​​dhe fshij tërësisht. Rezulton slurry Apliko të përballen dhe të lënë për 20 minuta, pastaj fshij me një leckë të lagur, butësisht fshij fytyrën.
8. Lakra Maskë
Mix 2 lugë oriz dhe i copëtuar 2 tbsp pure mirë lë lakër. Aplikoni pastrues në fytyrë dhe të lënë për 20 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë. Kjo maskë do të ndihmojë ton deri në lëkurë dhe përveç kësaj, pesha e gërvishtjet të vogla të shëruar shpejt.

9. maskë për lëkurë kombinim
Merrni 1 tbsp kos dhe 2 lugë miell oriz, përzierje tërësisht. Aplikoni përzierje në fytyrën tuaj për 20 minuta.
10. Pastrimit maskë
Merrni 2 tbsp të shtoni oriz dhe i copëtuar 1 tbsp lëng limoni me tul. Aplikoni pastrues për fytyrën e një 20 minuta. Ky mjet mund të përdoret për njerëzit me lëkurë me vaj.

Scrubs oriz:
1. pastrim irritations lëkurës
Merrni 2-3 lugë oriz gjobë bluaj, shtoni 1 lugë mjaltë nxehtë dhe 1 lugë gjelle qumësht. Pastaj përzierje mirë. Nëse lëkura është me vaj, pastaj të zëvendësojë qumështin me kos apo të ulët-yndyrë kos. Nëse keni lëkurë të thatë që ju mund të në vend të qumështit mund të marrë krem, krem ​​kosi ose kos yndyrë. Ju gjithashtu mund të shtoni vaj perimesh. Aplikoni përzierje në fytyrën tuaj dhe fshij butësisht 2-5 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.

2. Universale pastrim
Merrni gjysmë filxhan bollgur prera imët, një filxhan çerek miell oriz, një lugë gjelle pluhur kanelle. Të gjitha përzierje tërësisht. Kështu që ju merrni për pastrim workpiece. Kur ju dëshironi të përdorni, të marrë 2 lugë përzierje dhe shtoni sasi të drejtën e ujit ose përbërësve të lëngshme në një paste trashë. Si komponent të lëngshme mund të verdhë veze, fruta, mjaltë, kos ose qumësht, ose një kombinim i përbërësve. Pastaj aplikoni një oriz pastrim dhe butësisht masazh lëkurën me lëvizje rrethore nga poshte lart. Tërësisht pije me ujë të ngrohtë.

3. Scrub me shafran i Indisë
Ndihma të tilla kozmetike me pimples. Merrni një filxhan oriz dhe thith atë brenda natës. Mëngjesin tjetër, bluaj oriz, për të marrë një paste homogjene. Pastaj shtoni përzierje me një lugë çaji të katërtën e pluhur shafran i Indisë dhe përzierje gjithçka mirë. Aplikoni pastrues në lëkurë dhe lëkurë të prekur. Butësisht masazh disa minuta dhe të lënë lëkurën të thotë disa minuta. Lahen me ujë të ngrohtë.
4. butë Lëvozhgë
Merrni një lëng kastravec, shtoni 1 lugë kripë deti dhe 1 tbsp miell bollgur, përzierje përbërësit deri sa të butë. Pastaj shtoni disa pika vaj esencial të trëndafilit. Mjet rezultuar masazh fytyrën tuaj për 1-2 minuta, pastaj të lënë automjetin në lëkurë për 10 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.