Çudi e kajsi natyrës Cilat janë përfitimet e saj


Indeksi artikull

Pronat e dobishmePronat medicinaleKërkesëPërdorimi i kajsi në mjekësinë populloreContraindication


Çdo person nënshkruajë këtë fryt të vogël - kajsi. Ajo është përdorur në forma të ndryshme: të thata (kajsi të thata), konservuar (komposto dhe reçel), i freskët. Fruta me lëng dhe të shëndetshme pemë kajsi mund të mblidhen në rajonin Krasnodar, Azinë Qendrore, Kaukazin Jugor dhe Lindjen e Largët.


Pronat e dobishme


Frutat e pemës kajsi janë në mënyrë të barabartë të dobishme dhe të freskëta dhe të thata apo formë të konservuar. Cilat janë përfitimet e kajsi?

Përdorimi i rregullt i kajsi një efekt i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm.
Në një masë parandaluese dhe për të përmirësuar shëndetin e pacientëve kajsi është përdorur në problemet e mëposhtme: sistemin kardiovaskular sëmundjeve, sëmundjet e tretjes dhe traktin gastrointestinal.
Pazëvendësueshëm ky fryt në dietë. Ajo është përdorur gjeresisht në përbërjen e dietat për humbje peshe.
Kajsi ndikon pozitivisht proceset e gjakut. Pacientët me anemi, vitaminë mangësi ose vitaminë mangësitë nutritionists përshkruajnë përdorimin e rregullt të këtij produkti.

Është vërtetuar se konsumimi i kajsi rritur në masë të madhe funksionet mbrojtëse të trupit, rrit rezistencën ndaj sëmundjeve infektive dhe virale të trupit janë nxjerrë toksina, metalet e rënda dhe pesticideve.
Pacientëve tumore kanceroze përdorni kajsi treguar për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm dhe heqjen e simptomat kryesore të sëmundjes.

Pronat medicinale

Shumë shkencëtarë provuar të mirat e kajsi në luftën kundër disa sëmundjeve. Në qoftë se ju përdorni këtë fryt rregullisht, ajo shërben si një ilaç natyral. Për shkak të përbërjes së tij, kajsi një kurë më të Sëmundjet.
Kapsllëk kronik është e dobishme për të marrë tul kajsi 100 gr. në ditë. Mjaft kurs 20-ditor të trajtimit të lëvizjeve normale të pacientit zorrë, rrit fryrje u zhduk dhe u ndal dhimbje në stomak.
Hekuri përfshira në fruta, ka efekte të dobishme në sistemin e qarkullimit të gjakut të njeriut. Kajsi është analoge për të forcuar mëlçisë, ajo ndihmon që pacienti të përballen me anemi dhe hemoglobinës ulët nivelet.
Në fruta Tul përmban minerale aktive - magnez dhe fosfor, të cilat nga ana e normalizes e trurit dhe sistemit nervor. Përveç kësaj, konsumimi i magnezit është treguar për hipertension.

Si pjesë kajsi përmban kalcium. Konsumi i përditshëm i këtij produkti ndihmon njerëzit për të forcuar sistemin skeletor, të ndikojë pozitivisht në gjendjen e flokëve, lëkurës dhe thonjve.
Produkt i ëmbël mund të përdoret për aplikim të jashtëm. Që tul kajsi ka plagë-shëruese dhe pronat dezinfektues, ajo është përdorur në mënyrë aktive si ointments për plagët, inflamacion të lëkurës, abrasions dhe bruises.
Vitaminat A, B, dhe C, të cilat janë pjesë kajsi, të ndihmojë trupi i njeriut të përballen me ftohjet dhe për të rritur imunitetin.


Kërkesë


Vaj Kajsi është përdorur në kozmetikë për prodhimin e ointments mjekësore, krem ​​dhe tonics.
Frutat janë përdorur për qëllime mjekësore për trajtimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve.
Tul i freskët kajsi përdoret si një mjet për të personi të kujdesit të lëkurës dhe si një antiseptik për lezione të lëkurës.


Përdorimi i kajsi në mjekësinë popullore

Thata kajsi ka veti mrekullueshme per trajtimin e semundjeve kardiovaskulare. Bazuar në përgatitjen e një zierje e kajsi të thata dhe të marrë një gjysmë gotë në ditë.

Farat e kajsi të këmbëngulë në ujë në shkallën prej 1 h. Lugë fara me 250 ml ujë. Merrni drogës është 100 gram. 3 herë në ditë. Infuzion ka tonik dhe veprim anti-inflamator.
Përdorimi i përditshëm i lëngut kajsi gjysmë filxhan 3 herë në ditë për 2 muaj, do të përmirësojë ndjeshëm vizion dhe është sëmundje shumë profilaktik sy.
Konsumi ditor i 100 g kajsi tul brenda 20 ditëve është një produkt i madh natyror për të luftuar arteriosklerozës.

Contraindication


Ky produkt delikate dhe e shijshme nuk mund të hani të gjithë njerëzit. Ka disa kufizime në përdorimin e kajsi.Diabetes. Kajsi të përmbajë përfshin një numër të madh të sakarozës, e cila është një contraindication për pacientët me diabet.
Akute gastrit me aciditet të lartë, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë. Pacientët me këto sëmundje duhet të kufizojnë rreptësisht konsumin e këtij fruti lëng, ndryshe sëmundja mund të marrë durimin.
Sëmundje të mëlçisë, pancreatitis, sëmundje tiroide.

Ju nuk mund të hani kajsi në një stomak bosh, ajo shkakton urth, diarre.