Fruta ekzotike - avokado ku favori i tij


Indeksi artikull

Pronat e dobishmePronat medicinaleKërkesëContraindication


Avokado - një frut shumë i popullarizuar për momentin. Ajo ka një shije të veçantë që jo të gjithë është në gjendje të njohin për herë të parë. Avokado është konsideruar si produkt të dobishëm, e cila është përdorur gjerësisht në fusha të ndryshme të mjekësisë.


Pronat e dobishme


Si pjesë e këtij fruti ekzotik përmban të gjitha vitaminat, vitamina A e, D, E, C, PP. Ndër mineralet mund të identifikohen - të tjerët kalium, mangan, kalcium, fosfor, natrium, magnez, hekur.


Pronat e dobishme e avokado janë përdorur gjerësisht në të ushqyerit klinike. Për shkak të faktit se një fryt shumë të lartë-kalori, ajo në mënyrë të përkryer kënaq urinë. Por vlera e tij ushqyese lidhur me praninë e karbohidrateve të dobishme, nuk shkrirja yndyrë dhe sheqer, e cila, nga ana tjetër, të parandaluar humbje peshe natyrore.
Si pjesë e frutave përmban acid oleik, e cila ndihmon trupin të luftuar formimin e pllakave. Gjithashtu acid oleik në mënyrë efektive heq nga trupi kolesterolit të dëmshëm dhe toksina të tjera të ndenjur dhe kimikatet.

Vitamina E gjendet në përmasa të mëdha në avokado ndihmon trupin të përballuar me ndryshimet e lidhura me moshën, forcon mbrojtjen për të luftuar viruset e ndryshme dhe infeksionet.


Pronat medicinale

Për qëllime terapeutike, ju mund të përdorni ndonjë nga avokado. Leh pemë dhe gjethet, tul dhe fara - këto substanca përfitojnë paçmueshme nga ana mjekësore.
Vërtetuar se përdorimi i rregullt i avokado, substancave aktive që ajo përmban është parandalimi i shkëlqyer i sëmundjeve tumorale.

Çfarë është avokado ka shërim pronat?Carotenoids lehtë asimilimit. Mjafton të shtoni në çdo pjatë një gram disa copëtuar në copa e mishit me asimilimin e vitaminave, duke përfshirë carotenoids rritur ndjeshëm.
Ju mund të përdorni avokado për qëllime medicinale të heqin qafe e kancerit dhe tumoreve të ndryshme të lëkurës dhe të organeve të brendshme.
Me avokado, qelizat e vdekura që ndryshon me shpejtësi të shëndetshme, dhe për këtë arsye, nuk është një përtëritje e të gjithë organizmit të natyrshme.

Që tregon përdorimin e frutave ekzotike në sëmundjet e traktit gastrointestinal (gastrit, ulcerat gastrike dhe duodenale). Për qëllim përdorimi avokado dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare (anemi, atherosclerosis, tension të lartë, menstruacioneve dhimbshme në femra).
Vaj avokado është përdorur për qëllime kozmetike. Ajo mund të përdoret topically, por ju mund të hani brenda. Ky produkt ngadalëson plakjen, përmirëson lëkurën dhe flokët.
Vaj avokado emërohet mjekët si një masë parandaluese kundër sëmundjeve të zemrës, kolesterol të lartë, venat me variçe, anemi, anginë, goditje, sulm në zemër.

Jashtme vaj avokado përdorimi i ndihmon njerëzit të merren me varfëri. Gjithashtu, ky produkt përdoret në mënyrë efektive për të rritur potencë.

Kërkesë

E parë, avokado përdoret për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve dhe sëmundjeve të lidhura me shkeljes së hematopoiesis. Në sëmundjet e kancerit fruta ekzotike ndihmon pacientët përballen me simptomat kryesore të sëmundjes.
Fruta është një ilaç i mirë për kapsllëk.
Në mënyrë efektive duke përdorur avokado si një mjet për të fytyrës kujdesit të lëkurës dhe flokëve.
Përdorni avokado në mjekësinë populloreKur dispepsi dhe stomaku sëmundjeve njerëz shumë të mirë recetë e mëposhtme: gatuaj supë me 1 tbsp. copëtuar lë avokado dhe 1 deri në 5 litra. uji (zierje duhet të zier për rreth 10 minuta). Got të thotë të ftohtë, tendosje dhe pije 100 gram. 30 minuta para një vakt. Në sëmundjet kronike të trajtimit të traktit gastrointestinal duhet të përdoret në këtë mënyrë çdo ditë për 1 muaj.
Për të rritur funksionin mbrojtës, të mbushur trupin me vitamina esenciale dhe minerale të ndihmojë futje e përditshme e naftës avokado 1 tbsp. lugë për disa minuta përpara se të hahet. Ne rekomandojmë një kurs prej 20 ditësh.

Maskë ushqyes fytyrës: pure avokado mishin në qull me miell misri dhe vënë në fytyrë të pastër për 20 minuta. Përdorni maskë 1-2 herë në javë.
Vaj avokado është një agjent mbrojtëse ndaj ndryshimeve negative në natyrë. Mjafton të lyej lëkurën produktin e përditshme aktive për të parandaluar inflamacion të lëkurës.

Contraindication


Ashtu si çdo produkt tjetër, avocados duhet të ketë contraindications tyre. Por ky fryt është vetëm një contraindication: ajo nuk mund të hahet dhe të përdoren si të destinuara për njerëzit me intolerancës individuale të produktit.