Në cilën anë të apendiksit Ku është shtojcë tek njerëzitApendiksit, ose inflamacion i shtojcës - sëmundja më e shpeshtë që sjell pacientët në sallën e operacionit. Përafërsisht 5 nga 1000 njerëz në vit bien nën thikë kirurg për të hequr cecum shtojcën (i ashtuquajturi ndryshe shtojcën).
Sëmundjet e tilla popullaritet kërkon mjekët për të kryer operacionin me rrezik minimal për jetën. Dhe sot kjo detyrë kryhet jo i keq. Për më tepër, sot është aftësia për të hequr shtojcë në mënyrë që trupi i pacientit nuk do të të lë mbresë!


Por arritjet e mjekësisë do të diskutohet më vonë, por tani për tani le të gjeni përgjigje për pyetjen më të rëndësishme: "Ku është apendiksit?".


Në cilën anë të apendiksit?


Shtojca në njerëzit është në anën e djathtë të barkut, si kjo:

Dikush ai mund të jetë mbi dikë më të ulët në disa kjo mund edhe të jetë vendosur drejt e pasme. Por kjo është e gjitha që ai është e drejtë!
Megjithatë, dhimbje në inflamacion i shtojcë parë ndodh në rajonin epigastrike ose përhapja rreth stomak. Disa orë më vonë lëviz dhimbje në bark të ulët të djathtë. Ndonjëherë dhimbja shfaqet menjëherë në zonën e duhur çapokor.

Dhimbje duhet të rritet me kollitjes, teshtitjes, duke qeshur, duke ecur në lëvizje të mprehta. Përveç dhimbjes mund të jetë përzier, të vjella, temperaturë të lartë dhe arna të bardha në gjuhë.
Por ndërprerja e dhimbjes nuk tregon përmirësim. Nëse keni apendiksit, dhimbja mund të ndalet duke vdekur shtojcën nervore për shkak të gangrenë. Por simptomat e apendiksit - një temë për një tjetër artikull, por këtu është kjo.
Pra, cila anë e apendiksit, kemi gjetur. A nuk doni të dini se çfarë njerëzit kanë nevojë për shtojcën?A kam nevojë për një shtojcë njeri?


Biologji tekst shtojcë është organet rudimentare listuara tjetër për coccyx dhe veshit muskujt. Ta themi thjesht, ai e ka humbur funksionin e tij kryesor në evoluimin e njeriut dhe më shumë nuk është e nevojshme.
Megjithatë, jo të gjithë shkencëtarët pajtohen me një teori të tillë. Në vitin 2007 mjekët nga Duke University në përfundimin se shtojcë është e nevojshme për tretje normale.
Gjenerator Shtojca backup është një bakteret e dobishme të nevojshme për tretje. Në një organizëm të shëndetshëm baktereve të tilla të mjaftueshme dhe njerëzit nuk kanë nevojë shtojcën ndihmë, por në të sëmundjeve që vrasin shumicën e baktereve të mira, ajo ndihmon për të rivendosur microflora shtojcën. Se një teori e tillë u propozua nga shkencëtarët amerikanë.Disa fakte interesante rreth apendiksit

Në 1735 në Londër ishte operacioni i parë për të hequr apendiksit. Kirurgu, i cili ishte i lidhur me oborrin mbretëror operuar në djalë 11-vjeçar. Operacioni ishte i suksesshëm dhe fëmija shëruar.
Në operacionin e parë është kryer vetëm në vitin 1888, por pas kirurgët ruse kanë treguar në mënyrë të përsëritur profesionalizmin e tyre. Në vitin 1959, mjeku i anijes Kalinichenko nuk kryhen vetëm operacion në drejtim të stuhi 12-pikë, ai kishte bërë atë për veten tuaj!
Në vitin 2008, Suedia u mbajt transhastralnaya appendektomyya operacion lë një mbresë karakteristike në bark. Me këtë metodë e heqjes së shtojcë, mjet hiqet me vendin e kirurgjisë përmes një prerje të vogël në murin e stomakut. Kjo praktikë është aktualisht ende ka karakter eksperimentale.
E pra, tani ju e dini se jo vetëm kur shtojcë në njerëz dhe në cilën anë të shikoni shtojcë, por jo fakte në lidhje me mjekësi njohur. Në rast mund të nxjerr në inteligjencën e tyre. Edhe pse më e mirë për raste të ngjashme të ndodhë për ju!