Në çfarë rrethanash është formuar veshkave patkua


Indeksi artikull

Arsyet patologjiSimptomat PatologjiaPatologjia diagnostikeTrajtimi PatologjiaKjo anomali si veshkave patkua, ndodh në rreth 15% e të gjitha keqformime e trupit. Kjo sëmundje karakterizohet bashkim të dy veshkat në një, por secili prej tyre ka enët e veta. Uretër, të cilat derdhen në fshikëz në vendin e zakonshëm. Shpesh kjo anomali ndikon djem dhe është plotësuar nga patologji të tjera që formojnë organet.
Veshkave patkua duket në lidhje me një fëmijë në 500 të sapolindur. Anomali fillon shpinën zhvillimit në periudhën perinatale në masën e si veshkat janë zhvendosur në shtratin e tij.


Në këtë gjendje veshkave bëhet më e fiksuar se në një gjendje normale. Ky fiksim ndodh për shkak të një numri të madh të lidhjeve anijeve dhe veshkat formë të pazakontë, dhe pesha e saj është 300 gram.


Arsyet patologji


Patkua veshkave zakonisht formuar nga dysэmbryoheneza. Në të fetusit ajo zhvillon në tri faza - Pronephros, veshkave fillor dhe të mesëm. Në të njëjtën kohë me formimin e buds të mesme të trupit, edhe në lëvizje është realizuar në zonën e shtratit në rajonin e mesit. Formimi përfundimtar dhe fiksim të plotë të trupit ndodh vetëm pas lindjes.

Anomalitë e veshkave për shkak të shkeljes së migrimit dhe fiksimit mund të shkaktojë veshkave patkua në veshka arsyet e mëposhtme: nënën e sëmundjes, efekte të dëmshme në fetusin e drogës dhe kimikateve.


Simptomat Patologjia


Një e treta e fëmijëve me këto simptoma të mposhtur veshkën patkua humbur. Një e treta e fëmijëve me veshka patkua kanë anomalitë shtesë ose komplikime që janë të lidhura me gjendjen e sistemit kardiovaskular, sistemin nervor dhe sistemit urinar. Shenjat patologji ndryshojnë në varësi të cilën organet dështuar.

Një proces specifikimin e furnizimit me gjak, innervation dhe topografia patkua veshkave mund të manifestuar veten karakterizohet nga dhimbje - një dhimbje në zonën e gjoksit, është lakimi dhe bust papërkulshëm, përsëri dhimbje, dhimbje barkut, sidomos pas ushtrimit.
Presioni mbi veshkat isthmus nervore rrënjët rrjet të mesentery mund të provokojë dhimbje barku zorrëve, kapsllëk dhe shkelje lëvizshmëri zorrëve. Në dhimbje të vazhdueshme të njerëzve mund të krijojnë proceset e paqëndrueshme mendore, histeri dhe krizë nervash.

Pas squeezing enët në veshkat patkua manifestuar vnutrypochechnaya hipertensionit venoz, e cila nganjëherë bëhet shkakun e gjakut në urinë. Me presionin mbi Cava inferior vena manifestuar pezëm venoz dhe më të ulët të trupit - ënjtje këmbë, venat me variçe, ascites. Në përfaqësuesve femra e kësaj patologjie mund të shkaktojë një shkelje të ciklit të menstruacioneve dhe lindjes së parakohshme.
Për shkak të compression të departamenteve uretër isthmus atje pengesë për realizmin e urinës legen i veshkave, duke shkaktuar zhvillimin e pielonefrit, shfaqjen e gurëve në veshka, hydronephrosis. Kjo është në isthmus rritjen e rrezikut të transformimit të qelizave renale malinj dhe kancerin e veshkave.

Raste të njohura. Kur veshkave patkua nuk shkakton asnjë simptom dhe janë diagnostikuar rastësisht. Çdo dëmtim i një veshkë ndryshime patologjike foto klinike varet nga shenjat e sëmundjes së avancuar.
Ndonjëherë veshkave patkua shoqërohet me defekte të tjera të lindjes - spina bifida, polycystic, anomalitë anorectal departamenti, hydrocephalus, çrregullime skeletik, etj


Patologjia diagnostike


Kur ndonjë dyshimi për praninë e veshkave patkua domosdoshmërisht kryer me ultratinguj, e urography, tomography llogaritur, etj

Në gjetjet e urograms kërkimore mjeku mund të marrë parasysh pozitën tepër të ulët të veshkave, mungesën e lëvizshmërisë, layering hije e poleve të ulët skicë shtyllën kurrizore, hijen e isthmus.
Pas pyelography reaksionar në minutat e para vizualizimi është e qartë siluetë veshkave parregullt dhe isthmus e saj, dhe legen i veshkave është i parregullt veshkave shumë i ulët pozita.
Ultratinguj për të përcaktuar mungesën e qarqeve paragjykim veshkave, në veshka legen vend të gabuar, ndryshimet në formën e gota veshkave. UZHD për të vendosur furnizimin e duhur të gjakut në veshka patkua.

Angiografia veshkave zbatuar në mënyrë që sondazh vendndodhjen e anijeve në veshkat patkua, vendosur numrin. Strehim dhe prania e anijeve të tjera, trashësi dhe vendosjen e isthmus. Këto të dhëna janë të rëndësishme në kirurgji planifikimit.
Me rëndësi të madhe në diagnozën e strukturës anomalitë trupit takon ekzaminim X-ray. Radiografi Plain zbulon shenjat e autoritetit:Marrëveshja vertikale të dy veshkat është buzë veshkave brendshme është paralel me shpinë.

Një hijet mesit te trupit veshkave ndryshe normal.
Vendndodhja shumë i ulët hijet veshkave.
Agjencia e Real Estate.
Hijet pa lidhje e hije të ulët pol veshkave kurrizor.
Hijet njohjen Aftësia e veshkave isthmus.

Trajtimi Patologjia


Nëse një fëmijë të diagnostikuar me ka ndonjë shenjë, trajtimi i veshkave patkua nuk është konsideruar si një domosdoshmëri. Për uyazyka se procesi komplikime të pranishëm fëmijës, kjo situatë tregon organizimin e trajtimit të mirëmbajtjes, pra trajtimin e shenjave ekzistuese, por kjo nuk është e mundur për të hequr çdo patologji.

Për më tepër, në mungesë të anomalitë manifestime pacientët ende duhet të respektohen pa dështojnë nephrologist për të parandaluar formimin e komplikimeve.Terapi specifike zhvillon mjek i cili mbështetet në pacientit në vijim treguesve:Mosha e fëmijës, shëndetin e përgjithshëm, dhe humbjen seriozitetin e historisë së sëmundjes.
Ndjeshmëria e pacientëve për ilaçe, terapi dhe trajtime në shënjestër.
Prania e simptomave të anomalitë.
Prindërit e opinionit publik dhe përfitimet e tyre në trajtimin e.
Nëse sëmundja është e komplikuar pielonefrit, specialist rregulluar për kurset e pacientit pathogenetic përshtatshme të trajtimit.
Nëse pacienti ankohet për dhimbje, nuk hydronefrotycheskaya transformim, gurët në veshka, tumoret, është e nevojshme për të kryer një operacion të diferencuar.
Në dhimbje të forta dhe trazirat e urodynamics shkak të fortë autopsi isthmus presion zbatuar dhe veshkat mëtejshme hollim me fiksimit të tyre në pozicionin e ri. Me zhvillimin e sëmundjes në një pjesë të veshkave patkua dhe humbjen e mundësive të saj për të funksionuar hemynefrэktomyya kryer normalisht.

Në rastin e gurëve në veshka patkua në mënyra të ndryshme për të zbatuar prodhimin e tyre, të tilla si kirurgji, lithotripsy, lytotomyyu dhe të tjerët. Vetëm një mjek pasi shqyrton të gjitha nuancat e sëmundjes mund të bëni vendim të drejtë për veprime të mëtejshme për të shërohen të Drejtave dhe normalizimin e mëtejshëm të jetës.