Yakirtsiv Aplikimi zvarrit në mjekësinë popullore


Yakirtsi zvarrit (Tribulus terrestris L) në natyrë njohur si një bimë helmuese. Ato përmbajnë substanca toksike në rritjen e bimëve ndjeshmëri ndaj diellit. Kur hahet bimët dhe kafshët janë të sëmurë rëndë në shumicën e rasteve vdesin. Një fakt interesant është veçanërisht vdekjeprurëse është helm e tyre për kafshët me flokë të bardhë. Pavarësisht nga kjo, bimore ka veti medicinale për shekuj përdoren për të trajtuar njerëzit. Ky publikim do të konsiderohet zvarrit përdorimi yakirtsiv në mjekësinë popullore, si edhe një përshkrim të përgjithshëm të përbërjes kimike të kësaj bime.


Përshkrimi i përgjithshëm
Yakirtsi yakirtsi ose zvarrit tokë - një barishte gjithëvjetor e parnolystnykovыe familjes. Ajo ka një hollë, rrënjë drejtë bronkial sexhde rrjedh 10-60sm. gjatë. Parnoperyste, përballë lë bimë me 6-8 palë e fletëpalosjeve. Të vogla, lule të vetme me Corolla verdhë gjendet në axils fletë, dhe kanë pedicels shkurtër. Frutat yakortsiv thatë, i përbërë, i përbërë nga 5 ngathët, zvezdchato-rregulluar arra. Frutat e jashtme e rreshtuan 2-4 thumba të mprehta që janë kryer në distanca të gjata, vtykayuchys në lëvizje gjërat së bashku. Periudha e lulëzuar yakirtsiv bie në prill-maj dhe frutat piqen në qershor dhe korrik.


Grow yakirtsi kamufluar, shpesh në vende të thata. Ato mund të gjenden në schebenysti dhe shpatet i bardhë, në shkretëtirë, pustyryschah, fushat dhe rrugëve. Ata u përhap në stepat e thata të Ukrainës jugore, Kaukaz, Azinë Qendrore dhe Siberia Perëndimore, në Moldavi dhe në Altai. Të ndjehen rehat në basenet e Don dhe Vollga, dhe në brigjet ranore të Azov, Zi dhe Deti Kaspik.

Përbërja kimike
Bimë bari përmbajnë alkaloide, flavonoids, glycosides steroidal (kykubasaponyn, trillin, diostsyn, hratsyllyn, protodiostsyn), për t'u ngjyrosur, rrëshirë dhe tannins. Gjithashtu, ajo është e pasur me makro (Fe, Mg, Ca, K) dhe elementet (NI, Sr, Cd, Cu, Zn, Mn, bashkë Al, BA, SE, BP) gjurmë, përmban oleik, stearik, linoleic, acid palmitik dhe vitaminë C. yakirtsiv rrënjët kampesterin përmbante, stigmasterol dhe betasitosterin.


Yakirtsiv Aplikimi zvarrit në mjekësinë popullore
Në qëllime mjeksore korrjes rrënjët bar dhe rrëshqanorët yakirtsiv gjatë lulëzuar dhe fruiting. Mblidhni lëndëve të para të nevojshme në doreza, të thata nën një tendë në hije, vorosha parë disa ditë. Për shkak të toksicitetit të tyre, yakirtsi të ruhen ndaras nga bimë të tjera, mos harroni! Në një produkt të përfunduar të lëndëve të para prishet, kur të vendosur, duke qenë një përzierje e grimcuar rrjedh, rrënjët, gjethet, kalbur apo fruta të freskëta.

Përgatitjet bazuar bimët kanë anti-inflamator, anti sklerotike, choleretic dhe diuretik. Ata gjithashtu posedojnë tonik dhe pronat astringent, të nxitur sekrecionet e stomakut lëngje, laktacionit qumështit, përmirëson peristaltikės.


Në mjekësinë popullore bima ka kohë që përdoret në tumoret dhe ulcerat për largimin e gurë në veshka dhe fshikëz. TEAS dhe infusions yakirtsiv njohur si laksativ, dhe ato janë përdorur për dhimbje koke, konjuktivit. Efektive dhe kur ata dermatoses, fungale dhe sëmundjet e lëkurës virale. Pronat medicinale të bimëve të përdorura në trajtimin e gonorre dhe sifilisit, ajo është e njohur edhe si një stimulator e aktivitetit seksual. Gras yakirtsiv jep efekt plagë-shërimit, dhe supë rrënjët e qumështit të marra për të eliminuar dobësitë në malaries kronike.


Mjekësi zyrtare e përdorur dy drogë në bazë të yakirtsiv "trybusponyn" dhe "trybestan." Trybusponyn përdoret për të trajtuar psoriasis, sëmundjet alergjike dhe virale të lëkurës, Xanthi dhe xanthelasma. Drogës është përdorur edhe për të parandaluar dhe trajtuar sëmundje koronare të zemrës, hipertensionit dhe atherosclerosis obliterans të gjymtyrëve të poshtme, si një ilaç për shterpësi dhe impotencë.
Trybestan përdoret për të përmirësuar ereksionit dhe spermatogjenezes.

Për të përgatitur yakirtsiv supë në shtëpi, ju keni nevojë për 1 tbsp. l. Bimë bari derdh 250 ml ujë të nxehtë, vlim për 30 minuta në një banjë me ujë menjëherë filtri dhe shtoni ujë të vëllimit origjinal. Merrni 1/3 filxhan tri herë në ditë para ushqimit.

Njerëzit me tension të ulët për të përdorur drogë bazuar në yakortsiv nuk rekomandohet. Para se të përdorni medikamente duhet të konsultoheni me një mjek.