Sëmundjet në të cilat për të mos bërë masazh


Njerëzit shpesh mbështeten në mjekësinë tradicionale dhe pothuajse në të gjitha rastet që kërkojnë trajtim pa mjekët. Ata apelojnë për një chiropractor, të shkojë në mjekët popullorë, pi bar, duke u përpjekur për masazh, terapi stërvitje. Është e qartë se askush nuk do të duan të qëndrojnë në tavolinë operativ nën bisturi kirurg ose të marrë drogë që shkatërrojnë mëlçinë dhe jo gjithmonë kanë një ndikim pozitiv në organet e shëndetshme. Njerëzit besojnë se masazh mund të bëjë me ndonjë sëmundje. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë rasti! Nuk janë sëmundje në të cilat nuk duhet të bëni masazh. Çfarë është kjo sëmundje? Ata janë shumë për disa, sot ne do të flasim.


Për shembull, hernia intervertebral. Jo fakti se masazh për dhimbje në shpinë do të sjellë lehtësim, hernia kurrizore shfaq në departamentin është shumë e rrezikshme. Ajo mund të uschemytsya që do të çojë në pasoja katastrofale, ndoshta edhe paralizë. A masazh me këtë sëmundje nuk është e rekomanduar, sepse masazh përshpejton gjak dhe jep një efekt të madh mbi kockat dhe shpinë dhe hernia intervertebral në nevojë paqe.

Nuk rekomandohet për masazh me ndonjë sëmundje në formën akute të masazh nuk duhet të bëhet në temperaturë të lartë. Kancer të ketë një numër të contraindications, dhe masazh me ta në çdo rast e pamundur! Në qoftë se një person ka kancer, dhe ai është duke kaluar masazh, ju papritmas përshpejton shanset e gjakut tumor është ngrohja e brendshme e trupit. Kanceri i rrezikshëm se në zbatimin, ngrohje dhe shumë faktorë të tjerë, metastazë tumor le, ata u shpërndanë në të gjithë trupin, të aftë për të goditur të gjitha organet. Njeriu veten nga veprimet e tij të afta të keqësojë gjendjen e tyre. Përshpejtimi i rritjes së tumorit mund të çojë në pasoja në të cilën edhe operacioni nuk do të ndihmojë pacientin. Dhe fajin - masazh. Vetëm të jenë të vetëdijshëm se ajo është e ato sëmundjet e kancerit në të cilën nuk duhet të bëni masazh, mënyrë që të mos dëmtojë trupin tuaj.


Nëse njeriu e ngriti peshën e tij u kthye si duhet, prirje apo goditur, ai ndjen dhimbje në shpinë, supet, këmbët, nuk do menjëherë të kandidojë për masazhator. Ju duhet të shkoni në klinikë dhe të x-rrezet. Ky studim do të tregojë nëse plas apo thyerje në eshtra. Në kapërcyell të plagosur nevojshme ndreqim vendin e duhur dhe të tjerët, që të mos bëjë masazh! Nëse X-ray do të tregojë një frakturë, situata është e qartë. Marrja suva dhe nuk mendoj edhe për masazh. Më keq, kur plas. Njerëzit shpesh besojnë se ata mund të marrin trajtim mjekësor në shtëpi, të aplikojnë një kompresë në ënjtje qetësua, i nënshtrohen masazh. Por ky është mendimi çorientuese dhe e gabuar. Pas plas - një frakturë të vogël, të cilat duhet të zbatohen suva për të rregulluar atë për hoyivsya dhe duhet zrostavsya. Dhe në qoftë se ju bëni masazh, në të kundërtën, mund të prishin procesin e shtimin, lënduar! Për më tepër, ti e kupton se tumori, dhimbje, shqetësim, gjithmonë ndodh kur procesi inflamator, si në inflamacion dhe fazën akute e një masazh është i kundërindikuar.

Sëmundjet në të cilat për të mos bërë masazh - apendiksit, abdomen akut, bronkit, pneumoni. Mos bëni masazh kur ngrohjes në qoftë se ju shihni një vulë në trup, kishte skuqje, qelbëzim apo origjina e sëmundjes ju nuk e kuptoni!

Disa njerëz mbështeten në metodat e kineze, masazh japoneze - tserohena. Masazh i tillë nuk është njerëzore, makinë dhe robot. Gënjeshtër njeriu në një shtrat të veçantë, së pari mbi kurrizin e tij, pastaj, pas rreth 20-30 minuta në barkun e tij e kthyer. I gjithë trupi merr temperatura të ngrohtë arrin 60 gradë, rrota e veçantë bërë nga lodh, kalojnë nëpër trup gradualisht ndalesa në vende të ndryshme, rrezet e saj pikë thaj është e nevojshme. Sistemi është - rrezet burojnë dhe pika thaj, lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion. Reklamim si porositë tregon se edhe të ndaluar rritjen e qelizave të kancerit. Ju mund të trajtojë shumë: dhimbje të ulët mbrapa, dhimbje në shpinë. Masazh i tillë ndihmon me mëlçisë, veshkave, tru, joints, indeve të muskujve, kockave, pothuajse të gjitha organet. Por ka një të madhe, por! Së pari, ngrohje! Ajo është e sigurtë se në asnjë sëmundje nevojë për ngrohje. Ndonjëherë ngrohjes kundërindikuar plotësisht, sinkron rrota lodh lëvizje, mund të bëjë dëm nëse një person ka një sëmundje të lidhur me shkatërrimin e statusit të kockave pas masazh nuk do të përmirësohet, por pas çdo seancë, një person do të ndjehen keq. Tserohen rekomanduar për sinusit. Përsëri, nuk duhet të pranojë. Në fund të fundit, në një fazë, në axils e plehut organik akumuluar dhe ngrohjes mund të përkeqësojnë situatën dhe të çojë në pasoja shumë të të ardhur keq.


Shpesh, gjatë një masazh atje efekte anësore. Për shembull, pas masazh segmentale mund të jetë një reagim negativ. Supozoni se ju të marrë një kurs mbrapa masazh. Nuk mund të jetë parehati në gjoks. Masazh në shpinë apo tailbone mund të shkaktojë neveri. Masazh kryqe, mund të shkaktojë dhimbje të mprehtë në vendndodhjen e tëmthit. Ky reagim është zakonisht shkaktohet nga sëmundjet kronike e tëmthit dhe mëlçisë. Nga masazh duhet vidyazykatysya.
Gjithashtu masazh mund të ketë një efekt negativ mbi njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës. Nëse ka një etje masazh, të vjella, asfiksi, ju duhet të ndalojë rrjedhën e masazh dhe të shohin një mjek për të përcaktuar sëmundjen. Pasi të diagnostikuar saktë, ju mund të bëni një vlerësim objektiv duhet të vazhdojnë një kurs masazh.

Mos harroni se jo çdo rast është e dobishme masazh para një kurs të masazh, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.