Për shkak të rritjes së gazit që ndodh dhe se si për të trajtuar


Problemet e tretjes - ajo është shumë e pakëndshme dhe madje e rrezikshme. Dhe një çështje të tilla delikate si formimin e gazit në rritje në zorrë mund të rrënojat jetën. Dhe cilat janë arsyet për këtë manifestim, apo kanë nevojë për trajtim të veçantë?
Formimi Rritja e gazit në zorrë
Tabela e përmbajtjeve:Çfarë është ajo?
Simptomat
Sepse çfarë është kjo?
Diagnostics
Si për të zgjidhur problemin?

Çfarë është ajo?


Përpunuara pjesërisht ushqim në stomak, dhe pastaj hyn në zorrë, ku përpunimi dhe thithjen më tej nëpër muret e traktit digjestiv të ushqyesve. Por në qoftë se procesi është ndërprerë, përpunimi i ushqimit në zorrë formuar gazra. Kjo është gaz. Në përgjithësi, një sasi të caktuar të gazit do të formohet në çdo rast. Kështu, në volumin e tyre normal të rreth 700-900 ml Por nëse vëllime të rritet, të gjithë sasia nuk do të bëjë atë të shkojë natyrisht, dhe do të ketë një tepricë, e cila, natyrisht, do të ndërhyjë me të dhe të pengojë tretje.
Simptomat


Në mënyrë tipike, rritja e prodhimit të gazit në zorrë nuk ndodh si një simptomë të pavarur. Shpesh ajo është e shoqëruar me shenjat e tjera:Probleme me një karrige. Ajo mund të jetë si kapsllëk dhe diarre.
Rumbling në stomak shkaktuar nga përzierja e gazeve të përfshira në lëngun gut.
Simptomet e gazit në rritje mund të jenë disa, jo vetëm fryrje
Bloating. Bark mund të rritet në madhësi për shkak të sasive të tepërta të gazeve akumuluar në të.
Dhimbje barku. Gazi tepruar provokon shtrihen muret e zorrëve dhe, rrjedhimisht, ka vrull.

Nëse prodhimi i gazit është vërejtur jo vetëm në zorrë, por edhe në stomak (pikërisht kështu ndodh shpesh), atëherë nuk është belching.
Fryrje. Gazi Teprica duhet disi të shkojnë dhe kanë tendencë për të dalë nëpërmjet anusit. Sepse gazrat sulfide hidrogjeni të marra kanë një erë të pakëndshme. Normalisht flatulentsyya (gaz dalje) ndodh rreth 10-20 herë në ditë, por në qoftë se nuk është rritur gazit në zorrët, numri mund të rritet në 30-50 herë apo më shumë.
Për shkak të ndarjes jo të plotë të grimcave të ushqimit dhe formimin e toksinave në disa përzier njohur.

Nuk mund të jetë një gjendje e sëmurë, përkeqësim të humorit dhe madje edhe depresioni. Kjo është për shkak të helmimit të produkteve të kalbjes trupit dhe cilësinë e jetës.

Sepse çfarë është kjo?


Për shkak të rritjes së gazit i cili lind? Këtu janë disa nga arsyet e tij:

Përdorimi i produkteve që nxisin rritjen e vanitet. Këto përfshijnë rrushin, disa produkte të miellit.
Zhurma mekanike. Formuar zakonisht në gazrat e zorrëve duhet të vijë, por nëse diçka i pengon ata, prodhimi do të zatrudnyatsya. Këto arsye mund të jetë tumori, akumulimi i dendur fekal apo edhe parazitët.

Mungesa e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit që mund të ndodhin, të tilla si pancreatitis. Në këtë rast ushqimi nuk është i thyer plotësisht dhe fillon të kalbet, duke krijuar toksina dhe mbeturinave të cilat lëshojnë gazra.
Shkaku i rritjes së prodhimit të gazit mund të jetë dietë dhe probleme të tjera të varfër të trupit
Shkelja e microflora zorrëve. Normalisht jetojnë në zorrët e baktereve të mira janë të përfshirë në mënyrë aktive në procesin e tretjes, si dhe patogjene. Në qoftë se bilanci është i shqetësuar, dhe një numër në rritje i patogjene, atëherë tretje të ushqimit do të gjenerohet gazeve.

Shkelja e thithjen e gazrave përmes murin e zorrëve dhe asgjësimin e tyre në mëlçi. Kjo mund të vërehet në disa sëmundje të mëlçisë.
Shkelja e peristaltikės zorrëve. Për kontratë normale muret e zorrëve dhe përmbajtjen shtytje. Nëse peristaltikės është shkelur, atëherë në fund të ushqimit të papërpunuar do të ngecë në vend. Pas fermentimi është aktivizuar, i shoqëruar nga lirimin e gazit.
Të jetë e mundur shkakton neurologjike. Kështu, në disa sëmundje të sistemit nervor prishin gllabërim, për shkak të asaj traktit digjestiv merr sasi të tepërt të ajrit që mund të depërtojnë në zorrë.

I ashtuquajturi era lartë lartësi - fenomen i rastit ka shkaktuar një rënie dramatike në presion atmosferik.
Struktura patologji të zorrëve.Këto shkaqe rritur prodhimin e gazit.


Diagnostics


Para fillimit të trajtimit, është e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e saktë të rritjes së prodhimit të gazit. Emërohet procedurat e mëposhtme diagnostikuese:Kaprohramma. Ky studim mundëson për të hetuar ushqimit tretet dhe enzimat ndihmon tretjen e ushqimit për të zbuluar mangësi.
Mbjellje të gungë fekal baktereve. Tillë një studim për të përcaktuar numrin e baktereve të dobishme dhe patogjene dhe të zbuluar luhatjet.

Colonoscopy. Duke përdorur një pajisje të veçantë me një aparat është futur përmes anusit, shqyrton zorrët.
Fibroezofagogastroduodenoscopy (FЭHS). Në këtë rast, një tub të veçantë me një kamera është futur në stomak dhe zorrë e sipërme nëpërmjet gojës. Kjo procedurë lejon për të hetuar mukozës.
Radiografi. Në zorrë një agjent special kontrasti është futur përmes së cilës në X-ray mund të zbulojë patologji (polyps, tumoret, etj).
Diagnoza dhe trajtimi është nën mbikëqyrje mjekësore


Si për të zgjidhur problemin?


Po në qoftë se ka pasur një fryrje në rritje? Kur mjeku të krijuar shkakun e këtij simptomë, ai do të përshkruajnë trajtim. Terapia mund të bëhet në disa mënyra. Le të më shumë detaje mbi secilin prej tyre.


Ushqim


Nëse ne trajtojmë prodhimin e gazit në rritje, përmbahen në një dietë të veçantë. Së pari nga ushqimet dietë që nxisin formimin e emetimeve të tepërta. Këto përfshijnë:
Perimet e para me një përmbajtje të lartë fibra, të tilla si trangujve, kungull dhe kështu me radhë.
Disa manaferrat dhe fruta: rrush, kumbulla, mollë dhe të tjerët.
Në disa raste (p.sh., intolerancës lactose) nuk duhet të hani produktet e qumështit si qumësht tërë dhe krem.
Rritja e sheqerit gjithashtu shkakton rritjen e prodhimit të gazit, në mënyrë që shuma e nevojshme për të kufizuar ëmbëlsirat.
Produkte miell.
Bishtajore (fasule, bizele, thjerrëza).Përfshijnë në dietën tuaj produktet e mëposhtme:
Varieteteve të ulët-yndyrë e peshkut dhe mish, cod, Turqi, pule, lepuri, mish lope.
Produktet e qumështit.
Bollgur: tërshërë, oriz, hikërror.
Zier ose steamed perime.Për të normalizuar gjendjen duke përdorur ushqimin, përdorimin e drogës dhe metodave të tjera


Përgatitjet


Varësisht se çfarë faktorë shkaktuar prodhimin e gazit në rritje, trajtimi mund të jetë duke përdorur disa grupe të drogave:

Në qoftë se një rënie në lëvizshmëri të zorrëve, ajo mund të administrohet fonde për stimulimin e saj, të tilla si "Reglan".

Në disa raste, metodë efektive e probiotics dhe prebiotics që normalizuar microflora zorrëve dhe për të rritur numrin e baktereve të dobishme. Për këtë grup i përkasin "bacterin bifidum", "Bifiform" dhe të tjerët.
Nëse ka të jetë kapsllëk, mjeku mund të përshkruajnë laxatives. Efekti pastrues i butë me drogë bazuar në lactulose, të tilla si "Duphalac" dhe "Normaze."
Droga-sorbents (p.sh. "Эnterofuryl", "Enterosgel") në toksina gut lidhur dhe mbeturinave si dhe eliminimin e tyre.
Droga enzimatike e nevojshme në rast se ka një mungesë të enzimeve. Emërohet drogë e mëposhtme: "pancreatin", "Mezim" dhe të tjerët.
Droga, defoamers të përmirësuar thithjen e gazrave në muret e zorrëve dhe për të zvogëluar tensionin e tyre.
Kur dhimbje në bark mund të përshkruhen antispasmodics, "Drotaverine" "Jo-spa."

Kirurgji


Trajtimi kirurgjik është treguar me rastin e shkaqet mekanike fryrje, tumoreve, polyps, dhe kështu me radhë.


Lifestyle


Për formimin e gazit u rritën ndodhi më rrallë, të mbajtur jetese aktive dhe të shëndetshme. Shmangni pirjen e duhanit dhe alkoolit, të lëvizë më shumë.

Le tretje tuaj normale!