Kur dhe si operacioni është për të hequr të verës veshkave


Indeksi artikull

Përgatitja për operiminOperacioniHahet kur ju hiqni veshkënKomplikimet pas operacionitNephrectomy - nje operacioni qe perfshin heqjen e veshkave. Nephrectomy kryer në patologji të ndryshme të veshkave, kur ata punojnë apo integriteti anatomike nuk mund të mbulohen dhe formoi një rrezik të lartë të komplikimeve manifestimit.
Për kushte të tilla duhet të merren:Shtënë plagë, promovimin e indeve razmozzhenyyu veshkave.
Lëndimi i mbyllur i veshkave, duke shkaktuar autoritet serioz shkatërrimin.


Patologji kronike të mushkërive, plotësohet hydronephrosis pyonefrozom ose veshkave.
Tumoret neoplastike në veshka.Shpesh operacioni është kryer për të hequr verë në veshka për shkak të moshës mosfunksionim karakteristika të veshkave.
Nephrectomy - një vend i komplikuar teknikisht operacion kur ekziston rreziku i gjakderdhjes nga enët e gjakut në veshka. Komplikime manipulime të tilla mund të jetë dëmtimi në peritoneum, shkeljen e barkut të integritetit, si veshka është e drejtë pas tij. Përveç kësaj, për shkak të afërsisë anatomike gjatë operacionit mund të ndodhë plagosje aksidentale në pankreas.

Ndryshimet në trupin e njeriut në pleqëri shpesh shkakton formimin e dështimit të veshkave kur vonuar proteinave në trup, kështu që muri i brendshëm vaskulare është dëmtuar. Me kalimin e kohës, një proces i ngjashëm shkakton akumulimin e kolesterolit dhe formimin e pllakë aterosklerotike


Përgatitja për operimin


Para çdo ndërhyrje kirurgjikale është e nevojshme për të organizuar analizat e gjakut dhe urinës. Që nga analizat e gjakut janë konsideruar analiza më e rëndësishme në përgjithësi, niveli i koagulimit, analiza sheqer dhe analiza biokimike. Menjëherë para operacionit pacienti shqyrton anesteziolog.

Kundërindikimet për kirurgji janë patologji të rënda të pacientit, shkatërrimi ndryshme shtesë të trupit, kur rreziku i komplikimeve në procesin e operacionit dhe pas tij.


Operacioni


Nephrectomy kryhet nën anestezi të përgjithshme.
Pacienti është vendosur në tavolinë operativ, anën e të shëndetshëm, duke e vendosur atë nën një rul veçantë. Për të rregulluar dispozitat e pajisje të aplikueshëm tryezë operativ.
Mjeku merr qasje në veshka duke përdorur prerje të zhdrejtë në rajonin e mesit. Kjo shtresë është e prerë lëkurën, indet nënlëkurore dhe kapsulë dhjamor. Pastaj kirurgu arrin veshkat, dhjami i mbyllur brenda kapsulë.

Pas zgjedhjes veshkave dhe ligation kryer kalimit këmbët e saj. Uretër parë perev'yazuyetsya, venë renale dhe pastaj të dalë dhe arterie, e cila lidhur dhe mbivendosje. Pas ndërprerje të plotë këmbët e veshkave bëhet heqjen e veshkave.
Në fund të operacionit mjeku shqyrton shtëpizë, që strehonte më parë veshkën, të ndaluar gjakderdhje, vendos në kullimit shtrat shtresa dhe qep deri plagë, imponuar fashë top-sterile.


Hahet kur ju hiqni veshkën


Kur ju hiqni një nga veshkat e tij të rëndësishme për të vëzhguar disa rregulla të ushqyerit sidomos për njerëzit në moshën e vjetër. Është e nevojshme për të kontrolluar futje proteina, pacientët shpesh caktohet një dietë me përmbajtje të ulët të proteinave në dietë.

Është gjithashtu e rekomanduar për të reduktuar futje kripë, shtoni pak kripë dhe ushqim të mirë direkt në pjatë para përdorimit, jo gjatë gatimit - kështu që ju mund të reduktojnë ndjeshëm sasinë e kripës që përdoret.
Në mungesë të vazhdueshme edemë dhe hipertension është e rekomanduar që të pini shumë lëngje për të shpejtuar komponimet e dëmshme nga trupi.


Komplikimet pas operacionit

Pas nephrectomy në njerëzit mund të zhvillojnë komplikime të caktuara në shëndet. Në mënyrë tipike, komplikimet postoperative vërejtur vetëm në 2% të njerëzve. Komplikime të veçanta postoperative përfshijnë infarkt miokardi, rrjedhjen e dëmtuar e gjakut në tru, dështimi i zemrës, thromboembolism, pneumoni, etj

Parandalimi i këtyre komplikimeve është për të zbatuar grup sëmurë e ushtrime të frymëmarrjes ushtrimet, veprimtarinë shërimin e hershme të pacientit, lidhurit e gjymtyrë të ulët duke përdorur fasho elastike për të zvogëluar rrezikun e thromboembolism.
Herë pas here, kur dëmtimi gjatë operacionit të pankreasit gjatë operacionit mund të ndodhë pas pancreatitis - inflamacion të pankreasit. Një tjetër largimi jo-specifike të komplikacion veshkave është parezë zorrëve.

Ky është proces me të cilin redukton peristaltikės, e cila është treguar gaz vonuar shkarkimit, bloating, karrige mungesa. Masë parandaluese e devijimit - kjo aktivizimi i hershëm i pacientit, në mënyrë që kur ecin zorrë është vetë-masazh dhe ushtrime të frymëmarrjes stimuluar aktivitetin e zorrëve.
Për të shmangur çdo komplikime në periudhën postoperative është e nevojshme për të vizituar periodikisht një mjek dhe të kontrolloni procesin e funksionimit të veshkave të dytë.