Ftohjet xhenxhefil dhe kollë si rrënjë ndihmon sëmundjeMirëdita! Për mijëra vjet njerëzit përdorin xhenxhefil për të luftuar ftohjet. Dhe duke gjykuar nga popullariteti aktual të kësaj bime, efekti i përdorimit të tij është me të vërtetë.
Unë për fat të keq mësova nga xhenxhefil kohët e fundit dhe nuk ka pasur kohë për të provuar atë në "luftë", por tani rregullisht pirë çaj xhenxhefil për parandalimin e ftohjet dhe për të forcuar imunitetin. Le të shohim se cili do të jetë rezultati.
Dikush, me siguri pyesin se nga çfarë xhenxhefil në mënyrë të dobishme me ftohjet. Sidomos për ju unë shtypur pakë paragrafë në këtë temë. Nëse ju nuk janë aspak të interesuar në teori dhe duan të shpejt të shkojë në veprim, ju mund të kaloni këtë pjesë.
Pse rrënjë xhenxhefil ndihmon me ftohjet?

Pjesa më e madhe sepse xhenxhefil vaj esencial ka një efekt baktericid. Dhe naftës është në rrënjët e shumë. Çifte vajra esenciale kanë aftësinë për të shkatërruar mikroorganizmave të dëmshme.
Ginger gjithashtu përmban shumë vitamina dhe minerale që rrisin proceset imunitar. Kjo është sëmundje veçanërisht e rëndësishme për shkak se sistemi imun në këtë kohë ka shpenzuar aktive ushqyesve. Mungesa e xhenxhefil shton.
Nga rruga, përfitimet e xhenxhefil u provua zyrtarisht nga shkencëtarët. Në 90 vjet Shkencëtarët britanikë kryer eksperimentin në vijim.

Hulumtuesit kishin krijuar artificialisht ambient të mbushur me viruse (paraqitjen e atmosferës në autobus gjatë periudhës së ftohjet masive). Njerëzit të vendosura në këtë mjedis konvencionale ndarë në dy grupe. Grupi i parë janë dhënë përditshme tretësirë ​​mjekësor xhenxhefil dhe tjetri nën maskën e infusions marrë placebo.
Në 97 e 100 njerëzve grupi i parë i rezistencës rritur ndjeshëm. I grupit të dytë, vetëm 15% mund të mburremi një rezultat të tillë. Kjo përvojë e provuar se me vetëm një fondet kombëtare mund edhe të përmirësojë mbrojtjen nga sëmundjet."xhenxhefil" receta nga të gjitha simptomat e ftohjet.

Mjeti më i zakonshëm - një çaj xhenxhefil. Ajo duhet të merret si shenjat e para të sëmundjes, dhe kur të ftohtë ka vendosur në trupin tuaj.
Recipes xhenxhefil pije, ka shumë, disa prej tyre ju mund të mësoni nga ky nen (vjen së shpejti). Si për volumin, pastaj pi çaj me xhenxhefil nevojë 3-5 herë në ditë.
Dhimbje Ginger në fyt.
Kur një xhenxhefil lënduar fyt mund të përdoren papërpunuara ose kuzhinier atij një zierje për shpëlarje. Metoda e parë është sigurisht më e lehtë. Nevojë për të marrë një copë rrënjë xhenxhefil dhe të vënë në gojën tuaj. Ginger do të fillojë të ndajë vaj esencial që vret viruset. Kur ju mendoni se e naftës pushon të rrjedhë, xhenxhefil nadkusit.

Për pije duhet 2 lugë rrënjë të thata derdh një gotë me ujë dhe kuzhinier për 15 minuta. Kur supë ka ftohur, dhimbje shpëlarje 3-5 herë në ditë.
Shumë të dobishme për ftohjet gjallëri për aftësinë e tij për të luftuar kollë.
Ginger kundër kollë e thatë.
Xhenxhefil hekura dhe shtrydh 1 lugë lëng xhenxhefil, përzierje 1: 1 me lëng limoni. Hidh një gotë e gjysmë ujë të nxehtë dhe le të qëndrojë 20 minuta. Kur uji ka ftohur pak, shtoni mjaltin - 1 lugë Merrni 1 ch. L. çdo 30 minuta. Mundohuni të mbajë pak ilaçe në gojën tuaj para se të gëlltitjes.

Ginger kundër kollë lagësht.
Në qumësht të nxehtë duhet të shtoni gjallëri e thatë (1/3 lugë per filxhan) dhe pi me mjaltë. Për të rritur efektin e shafran i Indisë mund të shtohet "në majë të një thikë." Marrë 3 herë në ditë.
Për trajtimin e rinitit gjithashtu ka një recetë interesante.
Në 1 st. l. lëng xhenxhefil duhet të shpërndajë të njëjtën sasi e sheqerit dhe të varrosur përzierje të 2 pika disa herë në ditë. Jetë i sigurt për të provoni këtë recetë, nëse hundë zihet fryma. Unë mendoj se kjo metodë është më e rehatshme se ajo që unë jam duke përdorur tani (lexuar në lidhje me atë në artikullin "Si të shpejt të hequr qafe një të ftohtë?").

Në rrënjë të ftohtë xhenxhefil mund të përdoret jo vetëm për çaj pirja, por për mbytje. Recetë është e thjeshtë: pikoj 2 pika vaj esencial në ujë të nxehtë Hidhe një peshqir dhe merrni frymë për 5-7 minuta.
Dhe së fundi, unë sugjeroj që ju të lexoni tretësirë ​​xhenxhefil recetë, e cila mund të përdoret për të rritur imunitetin apo trajtim të ftohtë të përbashkët, si dhe për të përmirësuar tonin e trupit.
Për përgatitjen e nevojshme 250 gram rrënjë pastrohet xhenxhefil të prerë imët dhe të vënë në gjysmë litër qelqi jar, pour vodka. Dy javë më dërgoni këtë bankë në një vend të errët dhe të thatë, por mos harroni në lidhje me atë - nganjëherë ngacmojnë dhe dridhen.

Pas dy javësh, infuzion dhe shtoni një lugë pak mjaltë. Merrni një lugë çaji dy herë në ditë.
Siç mund ta shikoni, çdo ftohtë simptomë gjendet në xhenxhefil Përdorimi arma juaj!
Nëse ju tashmë keni përvojë me xhenxhefil për ftohjet, pjesa kënaq në komente. Ajo gjithashtu do të jetë shumë interesante, pyesni nëse recetë tuaj.