Këshilla të dobishme për të ndihmuar në lehtësimin e gjendjes


Menstruacioneve është penalizuar për një mënyrë jetese më të grave. Gjatë menstruacioneve, shumë rëndë dhemb bark të ulët mund të jenë dhimbje koke, dhe madje edhe temperatura. Dikush është duke qarë, dhe dikush në të kundërtën, shumë nervoz. Menstruacioneve prishin planet e shumë njerëzve, kështu që kanë për riskedulimin punët e tyre. Megjithatë gjatë menstruacioneve duhet të ndjekin disa rregulla. Ky artikull përmban këshilla për të ndihmuar të lehtësuar gjendjen gjatë menstruacioneve.
Pse është gjakderdhje? Endometrium është shqyer larg dhe peels off, duke i ekspozuar në këtë mënyrë enët e gjakut. Gjatë menstruacioneve një grua ndihet më keq se zakonisht. Nuk është dobësi, të qenët i përgjumur, dhimbje. Prandaj, është e nevojshme të dinë se ajo është e nevojshme për të kufizuar, dhe e cila për të përjashtuar.Këshilla për t'ju ndihmuar:
Aktiviteti fizik. Nëse ju vazhdoni të ushtrojë në ritmin e zakonshme, dhimbje dhe izolimi vetëm intensifikohet. Gjatë menstruacioneve apo heqë ndonjë gjë e rëndë, nuk e mbajnë çanta të rënda, jo të trajnuar në palestër, në shtëpi dhe të kufizojë ndonjë ngarkesë. Më shumë pushim. Në ato ditë shumë e dobishme për të shtrihem dhe të fle.

Notit dhe dush. Në ditët e gjinekologë menstruacioneve janë të këshilluar që të mos për të notuar në pishinë ose në ujë, sauna dhe banjo. Përmbahen nga duke marrë një dush, ajo është e rrezikshme dhe jo të kënaqshëm. Në ato ditë, qafën e mitrës është pak ajar, dhe ajo mund të merrni me lehtësi një lloj infeksioni. Trajtimet Heat vetëm forcimin rrjedhjen e gjakut në organet e legenit, duke çuar në gjakderdhje të rënda. Pra, pas mjaft iyazytsirno se gjendja juaj do të përkeqësohet dhe ju merren mendtë dhe të sëmurë.


Procedurat e ndryshme. Në ditët e menstruacioneve reduktuar koagulimin e gjakut, në ato ditë nuk i kryer operacione rutinë dhe nuk janë hequr dhëmbët. Nga masazh këto ditë edhe më të mirë vidyazykatysya. Asnjëherë mos kthehen urinalysis tuaj, si rezultat i saj do të jetë i pasaktë.

Ushqyerit. U vu re se malosolenoe ushqimi nuk djegëse para ditëve të menstruacioneve, një efekt pozitiv në të gjithë trupin. Ulur dhimbje gjatë të gjitha periudhave. Gjatë menstruacioneve në trup ka një mangësi të hekurit, kalcium, proteina, acid folik. Ata janë të përfshirë në koagulimit të gjakut dhe të reja të saj. Pra, zgjidhni ushqime të pasura me këto elemente.


Medicines. Gjatë menstruacioneve nuk marrin medikamente që ndikojnë gjakut dhe të koagulimit. Janë të ndaluara Analgin aspirina. Nuk janë painkillers të tjera që ju ndihmojnë, të tilla si Nurofen, solpadeyin, ketanov.

Mjetet juridike popullore
Në numër shumë të vogël të femrave menstruale rrjedhin lehtë dhe painlessly. Shumë gjithashtu të ndjeni dhimbje të rënda, të cilat nuk do të përkulet, nuk rozihnutsya. Jo ndihmuar mjekësi edhe fortë dhimbje.
Si për të luftuar dhimbjen paraardhësit tanë? Siç bënë pa ilaçe të shtrenjta?


Receta çaj bimor:
1 recetë. 05 h. Litër. lule Linden, 05:00. l. Wort Shën Gjonit, 1 ch. L. kamomil, shtoni 05 litra. ujë të zier. Të gjitha herbs përzierje për të vënë në bankë mund të kuart, derdh ujë të valë dhe vkutaty. Pas ftohjes pije gjatë ditës. Kursi i trajtimit - 2 ditë para fillimit dhe gjatë të njëjtës periudhë.
2 recetë. 1 tbsp horsetail, 1 lugë gjelle Wort Shën Gjonit, 1 lugë gjelle leh lisi, 800 ml. e ujë të vluar. Herbs përzierje dhe vendin në një enë qelqi, i hedh ujë të vluar, të lejojë të freskët. Pini 3-4 herë në ditë në vend të çajit, ju mund të shtoni 1 filxhan i sanëz tretësirë ​​bie 3-4 ose 5-6 pika tretësirë ​​të Leonurus. Ky kurs është duke bërë 2 ditë para, dhe gjatë të njëjtës periudhë. Këto të thjeshtë por në të njëjtën kohë këshilla të dobishme për të ndihmuar në lehtësimin situatën tuaj në këto ditë të vështira për ju.

Shëndet të mirë!