Përfitimet decoys si kozmetike


Bollgur është i njohur për ne që nga fëmijëria. Ajo është përdorur për përgatitjen e qull qumështit dhe enëve të tjera. Jo shumë e dinë se fytyra maska ​​me bollgur shpesh përdoret në kozmetikë. Ata kanë shumë efekte pozitive në lëkurë. Maska të tilla lehtë për t'u përgatitur në shtëpi. Përfitimet decoys si një kozmetike fondeve të mëdha të mjaftueshme.
Çfarë është bollgur?
Ajo drithëra me kokrra të butë dhe të grurit durum (ose përzierje) vakt.
Në fibra bollgur pak, por ajo është e pasur me proteina bimore dhe niseshte. Në mënyrë të ngjashme, ajo është e pasur në komponente të dobishme të tilla si proteina, niseshte, vitamina dhe minerale:


1. Vitamina B1. Ose siç është quajtur thiamine. Ajo është e përfshirë në karbohidrate, energji, proteina, ujë dhe kripë metabolizmin, përmirëson qarkullimin e gjakut, vepron antykosydantom.
2. Vitamina B2. Ai është quajtur shpesh vitaminë lëkurës. Në lidhje me proteinat dhe acidit fosforik në praninë e elementeve gjurmë, ajo krijon enzimat e nevojshme për metabolizmin e karbohidrateve apo për transportin e oksigjenit, dhe për këtë arsye, çdo frymëmarrje qelizat e trupit tonë.
3. Vitamina B6. Ajo është e përfshirë në sintezën e proteinave, karbohidrateve, rregullon sintezën e acideve nukleike duke penguar proceset e plakjes.

4. Kaliumi. Rregullon bilanci i ujit të lumit ndikon në përçueshmëri e impulseve nervore.
5. Kalciumi. Nevojshme për forcë kockave, ka efektin anti-inflamator, anti-alergjik, pjesë e bërthamë dhe qelizave membranën.
6. natriumi. Rregullon balancën fluide dhe electrolyte, mbështet qelizë në ton.
7. Magnezi. Pjesë në sintezën e proteinave ndikon përçueshmëri e impulseve nervore, ndikon në prodhimin e energjisë.
8. Fosfori. Merr pjesë në reaksionet Redox, nxit ndarje qelizore është një burim i energjisë.

9. Hekuri. Merr pjesë në metabolizmin brendaqelizor është pjesë e shumë enzimeve oksidativ.
Ajo duhet të mbahet mend se elementet e mësipërme të merrni në qelizat ku të lëkurës dhe të fillojnë të veprojnë në përputhje me pronat e tyre.

Cilat janë kozmetike të bëra nga bollgur?
1. Mjetet më të zakonshme të decoys është pastrim. Ai ishte shumë i butë, kështu që është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Ky pastrim shpejt thithin lagështi, kështu që përdorin është e shpejtë. Ka shumë variacione të ndryshme të këtij pastrim të dobishme:

Vaj pastrim personat me bollgur
Marrë dy lojë me birila, së pari pour bollgur, në një tjetër - vaj ulliri. Gishtat para dip në vaj ulliri, pastaj bollgur dhe të fillojë lëvizjet e shpejta rrethore për të pastruar lëkurën. Përsëriteni 3-4 herë.
Mjaltë Scrub
Ky pastrim i ndihmon me pika të zeza në fytyrë. Merrni 2 lugë mjaltë dhe 1 lugë bollgur, përzierje. Pastaj të fillojë për të pastruar lëkurën.
Karrota pastrim
Flokëkuq rubbed në rende gjobë, 1 lugë gjelle formuar përzier në masë me 1 lugë bollgur, shtoni pak qumësht të ngrohtë. Aplikoni për të lëkurës dhe masazh për disa minuta.

Kefir pastrim
Ideal për lëkurë të thatë. Mix 1 lugë gjelle kos ngrohtë dhe 1 lugë decoys, aplikuar në lëkurë dhe të fillojnë për të pastruar atë lëvizje të shpejtë.

Scrub krem ​​kosi
1 tbsp salcë kosi e përzier me 1 tbsp bollgur dhe një majë e kripë deti. Ajo pastron pastrim të lëkurës disa minuta.
Një vitaminë pastrim të dobishme
Mix 1 lugë bollgur 1 lugë çaji krem dhe 2 pika vitaminë E. Clear Skin rrjedhin pastrim disa minuta.
Pastrim Yohurtnyy
Mix 1 lugë gjelle kos me 1/2 h. litër. decoys. Aplikoni në fytyrë për 10 minuta, pastaj fshij atë në mocionet rrethore, pije me ujë të ngrohtë. Kjo maskë është agjent pastrim zbardhjen.

Për pastrimin e butë të lëkurës mund të jetë përzier me bollgur tuaj krem ​​dhe butësisht pastruar lëkurën.

2. Popular ngjashme gëzojnë Facials për njerëzit me bollgur.
Maskë birrë për butësi dhe lëkurës përtëritje
- 2 tbsp birrë,
- 2 tbsp decoys,
- Qumësht 100ml
- 1 tbsp lë hithër,
- 1 lugë vaj vegjetal.
Së pari gatuaj bollgur, qumësht, shtoni hithrat e copëtuar, birrë dhe vaj. Pastaj këmbëngulin 5 minuta me kapak të mbyllur. Dërgo ftohtë. Përzierje të ngrohtë aplikoni në fytyrë për 30 minuta dhe del me të larë me ujë të ngrohtë.


Maskë ushqyese
- 2 tbsp bollgur
- Verdhë veze 1 veze
- 1 lugë mjaltë
- 2 tsp vaj ulliri
Të gjithë përbërësit përzierje tërësisht, aplikuar në lëkurë dhe të lënë të thatë. Heq me të larë e parë me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë.

Toning Maskë
- 1/2 filxhan bollgur trashë në qumësht
- Verdhë veze 1 veze
- 2 tsp lëng shalqi
- 2 tsp mjaltë
- 2 tsp vaj ulliri
- 1/2 lugë kripë
Tërësisht përzierje të gjithë përbërësit. Aplikoni maskë në për 20-30 minuta. Del me të larë me ujë të ngrohtë.


Pastrimit maskë
- 2 bollgur st.lozhky
- 1 të bardhë veze
Mix butësisht fërkim aplikoni një shtresë e hollë në entitetit burimor. Dërgo në për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.
Siç mund ta shikoni, bollgur ka përdor shumë në kozmetikë dhe të dobishme, jo vetëm si ushqim. Duke përdorur decoys maska ​​dhe scrubs janë mjaft të sigurta dhe të përshtatshme për të gjithë.
Të qëndrojnë të shëndetshme!