Dobishme si përbërësit e çokollatë


Në Meksikë, shtëpinë e çokollatë, ky produkt dikur i quajtur ushqim i perëndive. Që s'bie në sy "çokollatë" pemë, frytet e të cilit ngjajnë kastravecat, por kanë një shije të hidhur, arriti të pushtuar ushqim prishur në Evropë dhe për të gjithë për të lavdëruar vendin e Aztecs.
Pse fëmijët dashuri me çokollatë? A është vetëm që të ndalojë të rriturit hani në sasi të mëdha, duke përsëritur edhe aq keq ëmbël? Por ata shpesh nuk janë në kundërshtim me pirë e të ngrënë veten me pllaka e çokollatë e errët apo arrë-çokollatë bare, edhe pse mjekët thonë se në lidhje me rreziqet e çokollatë Përbërësit për dhëmbë të shëndetshëm dhe për të ruajtur peshën normale.Rastësisht, ajo u gjet se pohimi se çokollata shkakton prishjen e dhëmbëve, është i pasaktë. Në vitin 1998, dentistë bëri një njoftim të papritur: prishjen e dhëmbëve tek fëmijët nuk është rezultat i dashurisë së tepruar për ëmbël, dhe rezultat i infeksioneve STREPTOKOKSIKE transmetuar nga nëna te fëmijët.

Por të dobishme si përbërësit e çokollatë nuk është i njohur si. Nuk ka asnjë mosmarrëveshje vetëm fakti se çokollata është produkt shumë kalori. Nuk është çudi gjatë pilotët Luftës së Dytë Botërore u çokollatë racion. Vetëm të tillë një produkt i vlefshëm ushqim mund të mbajë forcat ushtarake për një kohë të gjatë. Përbërësit kalori e çokollatë është 450-600 kalori në 100 g.


Baza e çdo çokollatë janë produkte që rrjedhin nga fasule kakao. Ata pothuajse gjysma përbëhet nga vaji vlefshme, unike. Veçantia e saj është se ajo është vetëm në natyrën e naftës, e cila ka një konsistencë solide dhe nje pike shkrirjeje të ngushtë me temperaturën e trupit tonë. Kjo është arsyeja pse pllaka çokollatë fjalë për fjalë shkrihet në gojën tuaj.

Ndër përbërësit e çokollatës nuk duhet të ketë asnjë yndyrë tjetër përveç gjalpë kakao. Nëse ai shtoi palme, kokosit, vaj badiava, ajo zvogëlon cilësinë e produktit. Fasule kakao para tjerrje naftës për një kohë të gjatë trajtuar posaçërisht dhe pastaj terren për të marrë një pluhur dhe të lejuara nën shtypit.


Edhe pse fasule kakao i njohur për njerëzimin për një kohë të gjatë, shkencëtarët nuk pushon për të hapur cilësinë e tyre të reja të dobishme. Kështu, studiuesit në "çokollatë" fasule janë gjetur fiziologjikisht substancë aktive të quajtur theobromine. Përmirëson presionit të gjakut tek njerëzit dhe gjallërimin saj pulsi, si, së bashku me kafeinë, një nxitës natyrore të sistemit nervor dhe kardiovaskulare.

Në çokollatë përfunduar përmban jo më tepër se 04% të theobromine. Kjo sasi është e sigurt për shëndetin tonë, por ajo mund të ketë në një person të parë gjallërues. Dhe sa më shumë kakao përmban çokollatë, aq më shumë efektin e saj stimulues. Ajo është më e përshtatshme për lodhje dhe rritjen e efikasitetit çokollatë të hidhur.


Megjithatë, kjo e dobishme si çokollatë nuk ka fund, pasi përveç gjalpë kakao dhe pluhur që përmban përbërës të tjerë. Kështu, shkencëtarët ishin në gjendje të krijojë pse ky produkt të mrekullueshëm zvogëlon stresin. Fakti përfshira në krem ​​përfunduar çokollatë dhe qumësht të ketë gjithashtu përfshin një qetësues natyral që zbut sistemin tonë nervor, lartëson humor, ndihmon për të përballuar me pagjumësi. Prandaj, ata që nuk duan të pirë e të ngrënë, por më tepër për të qetësuar, ne mund të rekomandojë çokollatë të lehta qumësht. Ato përfshijnë produkte toning bazuar në kakao janë zëvendësuar shpesh me sheqer dhe krem. Në drejtësi duhet të kujtojmë se në këtë mënyrë para gjumit nuk duhet të qetësuar njerëzit që kanë probleme peshe.


Një tjetër gjë, në qoftë se ju preferoni krem ​​çokollatë apo çokollatë mbushje syropnыmy por vuajnë nga pesha e tepërt. Ndërkohë, shtoni lutem çokollatë, raki, verë, kafe, bajame, rrush, fruta ëmbëlsuar dhe toppings tjera shpiku atë mjeshtrit tanë. Këto connoisseurs "raste çokollatë" Swiss janë shtuar vetëm në thërrime arre çokollatë.

Për njerëzit që e duan këtë produkt, por frika e sasive të tepërta të sheqerit dhe yndyrës, ekzistojnë varietetet dietë, që është çokollatë e hidhur. Hidhërim e tij është mjaft e natyrshme dhe është rezultat i mungesës së sheqerit, i cili ndërpret hidhërimin e produkteve kakao-bazuar. Si pjesë e çokollatë të hidhur vetëm gjetur produkte të ulët-yndyrë qumështit, por ata kurrë nuk do të jetë i lartë kalori mbushje ëmbël. Në të shkurtër, çokollatë diete më të lirë të kalorive të panevojshme.


Shkencëtarët kanë gjetur se cilësitë e dobishme edhe të ketë aromën e një çokollate. Aromë e tij të hollë dhe unike krijuar një koktej prej gati 40 komponimeve të paqëndrueshme. Ndoshta midis nesh nuk ka dikush që erë e çokollatë duket të jetë e pakëndshme. Sipas psikologëve, aroma e efektit të produktit të dobishme në psikikë, duke hequr acarim, soothes, duke u kthyer qetësinë. Kjo mund të shpjegohet me faktin se çokollata lidhje kujtime të këndshme të fëmijërisë. Por të gjitha shqisat e njeriut është erë janë memoria më e qëndrueshme associative.


Për të ruajtur shije çokollatë dhe pronat e dobishme për një kohë të gjatë, ajo duhet të ruhen siç duhet. Urtësia konvencionale se vendi më i mirë për të ruajtur çokollatë - frigorifer gabimisht. Temperatura optimale e produktit është konsideruar të jetë 20 gradë Celsius. Në temperatura të larta gjalpë kakao zbut dhe shkrihet, duke shkaktuar sipërfaqja e çokollatë duket një lloj "graying yndyrë", dhe çokollatë bëhet shije prishur dhe erë. Përveç shërbimeve të saj sa më shumë të prekur. Nëse ju ruani ushqimet në frigorifer, ekziston një "plakjes sheqerit" e ujit ngrirjes. Si rezultat, tjegull është spote të lehta me ngjyrë të ndodhë, ajo është sheqer kristal.