Bakrit në trup Cili është roli i sajElementi njëzet e nëntë të tabelës periodike duket e nevojshme jo vetëm për prodhimin e kabllove dhe samovars, por edhe për funksionimin normal të trupit të njeriut!
Bakrit në trupin e njeriut është i përfshirë në shumë procese të rëndësishme, të tilla si ndërtimi i proteinave, rritjen e qelizave dhe indeve, gjakut.

Përmbajtja e bakrit norma në trupin e njeriut është konsideruar të jetë 70-120 mg, dhe kërkesa e përditshme është rreth 15-3 mg. Përafërsisht 30% të përfshijë mëlçisë dhe trurit, dhe në masë të tjera të shpërndara në muskujt, kockat, gjakun dhe veshkat.


Pjesa më e madhe e nevojave të përditshme të një personi të merr nga ushqimi, uji apo pjesa tjetër e lëkurës. Ka shumë produkte që përmbajnë bakër, një mungesë shkaktohet zakonisht nga metabolizmin pahijshme.


Cili është roli i bakrit në trup?


Bakri ka rëndësi të madhe, sepse gjaku është një nga elementet që sintetizojnë eritrocitet dhe leukocite. Ajo gjithashtu e angazhuar në transportin e hekurit dhe të bakrit në qoftë se nuk është e mjaftueshme, hekuri do të grumbulluar aty ku nuk ka.
Bakri luan një rol të rëndësishëm në enët e gjakut. Kjo u jep atyre formën e duhur, elasticitetin dhe forcën.

Mangësi bakrit mund të shkaktojë thyerje të shpeshta, pasi ajo është një përbërës i rëndësishëm i eshtrave proteina skelet.
Bakri gjithashtu rrit sintezën e kolagjenit dhe proteina e bën bukur lëkurës dhe elastike. Për këtë arsye, Kleopatra, e njohur për bukurinë e saj, shpesh të veshur rrathë prej metali të çmuar.
Bakrit në trupin e njeriut luan edhe një rol shumë të rëndësishëm - eliminon infeksion. Historia njeh shumë konfirmimet. Në kohën e epidemive të murtajës dhe kolerës rrallë të gjithë njerëzit e sëmurë të cilët punojnë në minierat e bakrit ose fabrika. Nga rruga këta njerëz gjithashtu vuajnë kancer më pak se të tjerët.

Duhet të theksohet se bakrit është i famshëm për pronat e saj medicinale dhe është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Këtu janë disa shembuj.
Kur ju goditi apo hematoma duhet të aplikohet në vendet e dëmtuara nickle bakri, atëherë dhimbja do të kalojë, dhe nuk do të vras.
E njëjta nickle bakrit e Vjetër ngrohur në të kuqe, hedhur në ujë dhe ia dha për të pacientit për të pirë një ethe. Ndihmoi.
Ja një tjetër mënyrë për të përdorur të gjitha të së njëjtës medalje. Ata thonë se në qoftë se dhimbje koke të bashkëngjitni tempuj për nickle dhe të mbajë 15 minuta dhimbja do të kalojë. Në këtë mënyrë unë jam gjithmonë kontrolloni për veten tuaj. Thjesht nuk e di se ku për të gjetur një bucks

Dhe farkëtarët Rus girdled me një tel bakri dhe puna e tyre e vështirë nuk është lënduar dhimbje të nervit shiatik.
Siç mund ta shikoni, bakri luan një rol jetik në trupin tonë dhe ka disa veti shëruese. Por si të gjithë të mirë! Ajo rezulton bakrit mund të jetë helmues dhe mbledh diçka një probleme, por kjo në artikullin e ardhshëm.