Lëkurë lëkurë - shkakton lëkurës flaking dhe se si të shpëtoj prej tij


Lëkurë të lëkurës - një refuzim i qelizave të tepërta të vdekur e veshje e guaskës. Kushti i lëkurës është shpesh një reflektim i higjienës dhe kujdesen për të. Duke përdorur ujë shumë të nxehtë, kur të larë, duke përdorur kremra dhe sapun në alkool, është provokuar flaking lëkurës.
Shenjat lëkurë njohur shumë gra dhe burra, problemi nuk është i strukur larg. Megjithatë, gratë janë duke i kushtuar më shumë vëmendje për pamjen e tyre të përditshme, kështu që më shumë të shqetësuar në lidhje me lëkurë. Përveç kësaj, gjëndra dhjamor burrat janë duke funksionuar ndryshe se femrat. Kjo është arsyeja pse njerëzit e rrallë vërehet tregon të dhënave.


Lëkurë të lëkurës mund të jetë ekspozuar ndaj të gjitha llojet e lëkurës: lëkurë me vaj, lëkurë të thatë dhe të përziera. Por, para së gjithash, të prirur për të flaking llojin e lëkurës thatë.


Shkaqet lëkurë lëkurë


Shefi në mesin e faktorëve që ndikojnë në gjendjen e lëkurës, mjedisi konsiderohet, edhe pse lëkura shpesh krisur shkaktuar sëmundje të rënda dermatologjike, të cilat konsiderohen të zakonshme në ditët e sotme.
Shenjat e lëkurë të lëkurës janë: skuqje e zonave të veçanta të lëkurës, dhimbje në fërkim, periodike ose kruarje të vazhdueshme. Mund të ketë të çara. Në prekjen e lëkurës bëhet e ashpër, humb smoothness e saj të zakonshme dhe elasticitet.

Përveç arsyeve që shkaktojnë defekte kozmetike të lëkurës të shkaktuara nga kushtet e mjedisit shkakton ose kujdesi i dobët të lëkurës mund të paraqitet bazë më të frikshëm. Shumë sëmundje dermatologjike kombinuar edhe me lëkurë lëkurë.
Ichthyosis është konsideruar si një sëmundje e trashëguar, dhe shkaku i shfaqjes së saj ende nuk është kuptuar. Kur lëkura yhtyoze lëkurë, kruajtje mund të bashkohen. Ngjyra e lëkurës bëhet gri të pista, ka peshore të vogla. Pamja e tyre shkaktoi simptomat e ichthyosis klinike foto. Ndoshta bardhë, perla, kseroderma, ichthyosis shkëlqyer dhe të tjerët. Lëkura e njeriut që vuajnë nga ichthyosis, rëndë i përflakur dhe nuk toleron irritues kimike të tilla si sapun. Prej tij lëkurë rritjet mund të duket dermatit.

Sëmundje të tjera që shkaktojnë lëkurë të lëkurës përfshijnë: psoriasis, dermatit seborrheic, eritemës, e thatë, sëmundjet e organeve të brendshme, sistemik lupus kuqe, rozë, zoster infeksionet fungale, fruth i keq, sifilizi mesme.
Në këtë sëmundje, një ichthyosis dominante, dhe shkallët lokalizuar lëshohen në formën e një drejtkëndësh.
Lëkurë të lëkurës zakonisht shfaqet papritmas. Me këtë sëmundje mund të jetë arsyeja kryesore për thatësi e saj. Kjo është shtresat e thella të epidermë mungesa e lagështisë. Alkooli kontribuojnë të thatë kremra lëkurës dhe tonics, uyazyka motit, peels dhe disa sëmundje sistemike.

Kur hypoavytamynoze gjithashtu vërejti lëkurë. Në mungesë të vitaminës B2 kanë filluar të zhvishem off ballin e tij, hunda, veshët. Shenja të tjera të mungesës së kësaj vitamine, të çara në buzë dhe në qoshet e gojës, ngjyra gjuha vjollcë.
Me një mungesë të vitaminës A, gjithashtu shfaqet në lëkurë të lëkurës. Nuk mund të jetë bashkuar ulcerat dhe thatësi e mukozës së syve. Gjithashtu simptomë karakteristikë e mangësi në vitaminë A, është një "verbëri natën" - një rënie të mprehtë në vizion natën.
Hormonet gjithashtu luajnë një rol në lëkurë. Me rëndësi të veçantë janë: niveli i gonads dhe nivelin e hormoneve të hormoneve tiroide. Me një mungesë të hormoneve ose kur ata shkelin lëkura menjëherë reagon thatësi, fleksibilitet reduktuar dhe shkallë. Një shembull mund të shërbejë si një sëmundje të quajtur hypothyroidism.

Gratë në menopauzë ka një përkeqësim të rëndësishme të lëkurës. Nuk ka lëkurë dhe rrudhat. Ka edhe butësi, për shkak të niveleve të hormoneve seksuale, sidomos estrogjenit.
Dermatitis gjithashtu zënë një vend në mesin e shkaqeve të lëkurë lëkurë. Për shembull, dermatit kontakti, psoriasis, dermatit alergjik, seborrheic dhe dermatit atopic dhe të tjerët. Në këtë rast, shkaku lëkurë e lëkurës - në rritje të ngjeshur dhe formimin e qelizave të lëkurës të vdekur dhe peshore. Në rezultat, lëkura duket shtresë e qelizave të vdekur, e cila shkakton lëkurë.Lëkurë e lëkurës në fytyrë


Në mesin e grave lëkurë e lëkurës në fytyrë janë problemi mjaft të zakonshme. Meshkujt zakonisht nuk e bëjnë simptome nga drive. Kjo është për shkak se gjëndra dhjamor në njerëz të ndryshëm nga femrat. Nga një moshë të re kanë nevojë për kujdes dhe se si për të monitoruar gjendjen e lëkurës në fytyrë.
Lëkurë e lëkurës fytyrës ndodh për shkak të lëkurë të thatë që mund të shkaktohet nga ndryshimi i klimës. Subjektet e tepërt ose të pahijshme të kujdesit të lëkurës (duke përdorur tonik, scrubs dhe kremra) mund të çojë në thatësi, dhe më vonë në lëkurë. Konsiderohet sapun ose larë fytyrën të papranueshme produktet që përmbajnë alkali.

Femrat me lëkurë të ndjeshme në fytyrë, lëkurë ndodh kundër një sfond të fërkim të tepërt të lëkurës pas larjes, duke shkaktuar dëme. Për të parandaluar lëvizjet e traumave të lëkurës fytyrës promakuvalnymy duhet të hiqni çdo lagështi mbetur pas personi larjes.
Vitamina mangësi mund të jetë gjithashtu një shkak i lëkurë lëkurë në fytyrën e tij. Ajo mund të jetë një periudha sezonale. Zyyazykay parandaluar vitaminë mangësi mund të përdorni krem ​​ushqyes për bazë vaj, shtojcave multivitamin dhe të hahet fruta dhe perime.

Provokatorë lëkurë lëkurë në fytyrë, si reaksione alergjike mund të ketë disa substanca kimike që gjenden në përbërjen e produkteve kozmetike për larje. Zakonisht lanolynovaya acid lanolinë vetvete është alergeneve fortë. Përveç kësaj, bimët lulëzuar dhe ushqime mund të shkaktojë alergji, dhe pas saj dhe lëkurë lëkurë në fytyrën e tij.
Që dehidratim është konsideruar si shkaku kryesor i thatësi e lëkurës dhe lëkurë të lëkurës - është e rëndësishme për të eliminuar faktorët e ndryshme negative që provokojnë këtë problem. Kjo është, ju duhet të ndaluar përdorimin e sapun për të larë fytyrën tuaj dhe të bëjnë atë një zëvendësim për detergjenteve delikate pa alkool me përbërje hypoallergenic.

Nëse nuk është e mundur që të përdorni pastrues të tillë lëkurës, ju duhet të përdorni sapun, e cila është e pranishme në krem ​​përbërjen ose vaj me efekt hidratues. Pas larjes fytyrën, ju duhet të përdorni një moisturizer për përpunimin, pasi ajo parandalon thatësi të tepërt të lëkurës.

Ju gjithashtu duhet të përjashtojnë përdorimin e fondeve për lëkurën alkooli që përmbajnë lëkurë fytyrë.

Përveç kësaj, është e rëndësishme të përdorni një krem ​​me veprim mbrojtës që është e përshtatshme për sezonin. Por mos harroni se ju mund të aplikoni atë jo më vonë se një orë e gjysmë para se të shkojnë jashtë.

Lëkurë lëkurë qepallë mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme: mungesa e trupit mikro - dhe makro, lagështi dhe alergji, thatësi të tepërt të lëkurës në të gjithë. Kozmetike dekorative që të zgjedhura siç duhet dhe të përdorni sapun mund të shkaktojnë thatësi dhe lëkurë të lëkurës në qepallat.
Tryhynyllez, një sëmundje parazitare të shkaktuara nga krimbat, gjithashtu mund të çojë në qepallat lëkurë. Kjo moshë lëkurë konsiderohet si shenjë e besueshme e kësaj sëmundjeje të tmerrshme.

Ciliar mite mund të jetë gjithashtu një faktor tjetër nxitje. Lëkurë lëkurë dhe qepallat mund të shkaktojë demodicosis, e cila është e kombinuar zakonisht me skuqje e qepallave dhe qerpik humbje të.


Lëkurë e kokës


Lëkurë lëkurë e kokës mund të shkaktohet nga disa qëllime arsye.
Zgjedhja e një shampo për të larë flokët është e një rëndësie të madhe kur bëhet fjalë për të jo vetëm të lani flokët tuaj, por edhe në lidhje me kujdesin e duhur e kokës. Shampo zgjedhur gabimisht shpesh çon në zbokth dhe flaking kokës.

Duhet të zgjidhni shampoos pa përmbajtje sulfate lauryl dhe Parabens terezi. Këto substanca provokojnë lëkurë, thatësi dhe alergji.
Lëkurë psoriasis kokës mund të ndodhë. Kjo sëmundje shkaktohet nga kërpudhat që promovon shpejtë kokës vdekje qelizë është keratinization, dhe më vonë flaking kokës. Në këtë rast, ju duhet të kontaktoni dermatolog tuaj ose trichologist të caktojë trajtim adekuat.
Vetë gjithashtu kontribuon në zbokth flaking. Dhe shumë të zgjatur dhe kronike. Fakti se paraqitja e zbokth është rezultat i një çekuilibër të gjëndrave të follicles flokët. Shampoos zbokth provokuar ndryshime të shpeshta në larjen e flokëve, çrregullime të imunitetit (trazirat në gjëndrën tiroide, dysbiosis zorrëve, etj), ekologjinë e keqe e ujit, të cilat larë flokët dhe i vetë shpeshta larjes së flokëve. Zbokth zakonisht shoqërohet me kruajtje të rënda të kokës. Por jo të gjithë pacientët janë të vendosur këtë ankesë. Në trajtimin e zbokth shumë të mirë të dyfishtë makarona flokëve larë të kokës Sulsena 1 dhe 2%. Mos përdorni shampo me triclosan (p.sh. Heden Sholders ose Nizoral). Fakti, që ata të mund të jenë të kokës Addictive, zbokth mund atëherë të jetë një shoqërues i vazhdueshëm i pacientit.

Pezmatim i lëkurës seborrheic gjithashtu duket shkak i rëndësishëm i flaking kokës. Simptomat e Tij është krijimi i peshore dhe crusts e shkëlqim të verdhë me vaj në sipërfaqe. I shoqëruar nga kruarje dhe flaking e kokës dhe fytyrës. Shpesh ndodh në fëmijët. Dermatit seborrheic është trajtuar me një dietë të zgjedhur posaçërisht dhe medikamente si tableta dhe ointments.


Lëkurë lëkurë në duart e


Shkaku i parë i thatësi dhe si pasojë, lëkura e tij lëkurë në duar është një mosfunksionim i gjëndra dhjamor, të cilat janë përgjegjëse për lagështi e saj. Duke provokuar flaking lëkurës në duar faktorë përfshijnë: lagështia më të ulët brenda, kimikatet shtëpiake (pastrues dishwashing, pluhur larës, zbardhues), ndryshimet e temperaturës (era, ngrohje, etj), Hypo - dhe avitaminosis, trashëgim, diabetin, dermatit ndryshme.

Nuk mund të ketë lëkurë i krisur në gishta, të cilat mund të jenë shkaktuar nga faktorë të përshkruara më sipër, por më shpesh ajo flet për natyrën sistematike të sëmundjes (problemet me mëlçi dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, diabet, anemi mangësi hekuri dhe dysbacteriosis zorrëve). Gjithashtu infektimi krimb mund të shkaktojnë lëkurës lëkurë gishtat, sidomos tek fëmijët.
Mungesa e multivitamina si shkakun e lëkurë lëkurë në gishtat dhe duart në përgjithësi mund të çojë në komplikacione septike dhe të çara. Ajo duhet të japin një avantazh në këtë rast marrjen e shtojcave multivitamin me përqendrime të larta të pasura me vitamina A, C, B, E dhe dietë të ekuilibruar.

Në rastin e lëkurë lëkurë në duart pas përdorimit të detergjenteve shtëpiake duhet të përdorni doreza, ndërsa pastrimi ose larje. Në mot të keq, është e rëndësishme që të vajos duart krem ​​tuaj në ngrohjes - është e rëndësishme që të pini të paktën 25 litra ujë në ditë, përveç ushqimeve të lëngshme.
Ju duhet të jetë i vetëdijshëm për faktin se për të hequr qafe e lëkurë lëkurë mund të jetë shumë e vështirë, veçanërisht nëse ajo është shkaktuar nga sëmundjet e organeve të brendshme. Në këtë rast është e rëndësishme për të bërë terapi shkakësore e sëmundjeve kronike, e cila çoi në lëkurë e lëkurës në duar.

Shfaqja e dermatit dhe sëmundjes çon parë për lëkurë lëkurë. Kjo vërehet sidomos në dermatit kontakti. Më vonë u bashkua me inflamacion dhe skuqje e lëkurës në duar. Në mënyrë tipike, lëkurë lëkurë në gishtat dhe duart e dermatit shoqëruar me kruarje të rënda. Në këtë rast, është e domosdoshme që të konsultoheni me një specialist të kualifikuar dhe për të gjetur shkakun e dermatit. Pastaj do të vazhdojë me trajtimin si përdorimi i kortikosteroideve dhe antihistamines.


Në disa raste, lëkurë lëkurë në duart masazh mund të ndihmojë me vajra ushqyes që stimulojnë qarkullimin e gjakut në shtresën e sipërme të lëkurës. Ajo gjithashtu ndihmon stimulimin e gjëndra dhjamor.


Lëkurë lëkurë në këmbë


Për fat të keq, lëkura në këmbë është gjithashtu shpesh subjekt i lëkurë. Nëse personi në fjalë lëkurë lëkurë në këmbë, atëherë ajo është e dobishme për të vizituar një dermatolog për shqyrtim në aspektin e infeksionit fungale. Që nga fillimi, dhimbja fillon zonë fungale. Kjo mund të shihet duke mbuluar lëkurës flluska të vogla këmbë, sidomos në zonën në mes të këmbëve, ku ka edhe një kruarje të forta të padurueshme. Më vonë i bashkohet infeksionet gozhdë dhe gozhdë krevat, po zhvillohet këmbët lëkurë.

Ichthyosis (kërpudhat e lëkurës) është një sëmundje ngjitëse. Ajo është shumë e yyazytsirnosti transmetohet nepermjet formularit te kontaktimit të transmetimit (në sauna, veshur këpucë të përgjithshëm). Infeksion fungale në yhtyoze pëlqen lagështia. Simptomet e formave kronike të ichthyosis mund të jetë trashje dhe yellowing e shtrat gozhdë dhe gozhdë razrushymost vërejtur. Çarje në këmbë zbatohen edhe për yhtyozu kronike që gjithmonë të shoqëruar nga thatësi dhe këmbët lëkurë. Në trajtimin pikë e rëndësishme është përdorimi i vajrave antifungal, likuidimit apo prekur gozhdë prerja, të kujdesshëm këmbët e higjienës të lëkurës. Në raste të avancuara mund të kërkojë droga me gojë antifungal (Fluconazole 150mg tre herë në javë për disa muaj).

Ndonjëherë mund të ketë lëkurë i krisur për këmbët dhe kofshët dhe viçat në këtë fushë. Arsyeja është lëkurë e fortë e thatë. Futje e pamjaftueshme fluide (më pak se 15 litra në ditë) edhe promovon thatësi e lëkurës. Hani të paktën 25 litra ujë, dhe vetëm në formë të pastër. Të shkaktojë lëkurë të lëkurës në këmbë në kofshët mund të duket një procedurë të plotë lulëzim ose duke aplikuar trajtimet anti-celulitit, të cilat janë shpesh të "thatë" lëkurës, duke i dhënë lëngjeve ekstra nga ajo.

Këtu ajo është konsideruar vlerë se grumbullimi i lëngjeve të tepërta në indet, e cila çon në zhvillimin e celulitit zhvillon për shkak të metabolizmit të dëmtuar dhe për këtë arsye celulitin në këmbët nuk duhet të trajtojnë masazhet dhe të zgjedhur si duhet dietë me emërimin e llojeve të caktuara të barnave (Hofytol, Essenciale, Wobenzym etj).
Diabeti, sa më shumë tashmë e dini, të çon në lëkurë itchy dhe lëkurë. Prandaj, lëkurë i krisur në këmbë mund të rezultojë nga diabeti. A udhëtimet mos lënë pas dore te mjeku me pamjen e lëkurës krisur në këmbë, pasi kjo mund të jetë një shenjë e një i frikshëm, sidomos në pleqëri, kur rreziku i zhvillimit mbi disa herë, për shkak të faktit se diabeti shfaqet nga parregullsitë në hartimin insulinë, ku organi kryesor që prodhon konsiderohet pankreasit. Prandaj, parandalimi i saj dhe diagnoza e hershme është shumë e rëndësishme.

Lëkurë lëkurë në këmbët si ato shpesh shfaqen kur djersitja. Thjesht zbut lëkurën fillon shkëputjen, pas rënies së lagështisë dhe nuk është e lëkurë. Këmbët lufta djersitje duhet tërësisht. Është e nevojshme për të kontrolluar statusin hormonal, sepse shkaku mund të jetë djersitje këmbët këmbët hyperhidrosis. Pas kësaj është e rëndësishme për të hequr qafe e këpucë me cilësi të ulët, dhe shkoni për këpucë të bëra nga materiale natyrore. Veshin këpucë të mirë me vlerë të sezonit. Zgjedhja e çorape e triko janë gjithashtu të rëndësishme në këtë drejtim. Pambuku është ideal kur djersitja këmbët. Deodorants për këpucë mund të japë vetëm një efekt i përkohshëm, por ju mund të provoni. Mund të ndihmojë pluhur Halmanin pluhur, paste Teymurova 1% zgjidhje formalinë dhe banjot këmbë duke infusions e leh lisi, kamomil.Lëkurë lëkurë e një fëmije


Në një numër të fëmijëve lëkurë mund të jetë i pranishëm deri në adoleshencë. Prandaj, ju duhet të dini se struktura e lëkurës te fëmijët ndryshon në mënyrë të konsiderueshme nga struktura e lëkurës në të rriturit, sepse fëmijët është më delikate, sidomos në corneum shtrese. Për shkak të kësaj, lagështi lëkurës është ruajtur një kohë të shkurtër, duke shkaktuar lëkurë të thatë.
Faktorët e mëposhtme mund të provokojë lëkurë një fëmijë:
- Stimujve të jashtëm, të tilla si era lagësht, ajrit të ftohtë dhe motit të nxehtë në verë.

- Infeksionet e ndryshme fungale, dermatiti seborrheic, ethet e të kuqe të ndezur dhe dhenve.
- Sëmundjet e organeve të brendshme, të tilla si dysbiosis zorrëve, mëlçisë dhe patologjisë të veshkave mund të veprojë si shkaqet kryesore për shfaqjen e lëkurës lëkurë tek fëmijët.
Duhet të theksohet se dysbiosis zorrëve mund të provokojë lëkurë lëkurë në të sapolindur, sepse fëmijët në këtë moshë janë shumë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve në përbërjen e microflora zorrëve.
Vetëm provokuar vitamina rol. Disavantazhi i tyre, si në të rriturit, fëmijët provokon lëkurë.

Alergji është një shumë e zakonshme lëkurë dukuri provokator. Fëmijët mund të tregojnë një alergji ndaj alergeneve ushqimore (gluten, lactose, fruktoza, etj). Prandaj, parandalimi i alergji ushqimore është të respektojë nënën e ardhshëm të një dietë (buke kufi, agrume, etj). Dhe, sigurisht, fëmija natyrore të ushqyerit gjithashtu një faktor i rëndësishëm për parandalimin e alergjive në fëmijën.
Lëkurë lëkurë në foshnjat shpesh ndodh në kokë për shkak të fiziologjik "strupykov." Ata kanë diçka në pamjen e tyre të jashtme i ngjan dermatit seborrheic, por dallimet e tyre në strupyky të tillë janë vetëm në periudhën neonatale - 2-3 javë pas lindjes.

Dështimi higjiena e mjaftueshme, kur u kujdesur për një fëmijë apo, anasjelltas, kujdes për lëkurën tepruar provokon lëkurë.
Është e rëndësishme për t'u marrë parasysh kohën që fëmijët janë infektimi krimb përbashkët (otsrytsы, roundworm, toxocara dhe Giardia). Kjo ndodh se e vetmja shenjë e pranisë së tyre në trupin e fëmijës është lëkurë. Kjo shpesh paraqet prindërit marshojnë të ekspertit, si ata përpiqen për të përballuar më vete, lëkurën e tyre me luspa, duke menduar se kjo është vetëm faktorët e jashtëm. Në këtë rast, paraqitja e flaking mbi faqet, duart dhe parakrahët e një fëmije është e rëndësishme të theksohet prania e simptomave të tjera të pushtimeve krimba. Në mënyrë tipike kjo: shkelje zbrazjes, mostretje (nauze, vjellje), drooling gjatë natës. Gjithashtu, bruxism (dhëmbët skrehotinnya natën), ethe pamotivuar për subfebrile shifra, kollë (bronkit si në E). Humbja e oreksit është edhe një shenjë karakteristike e pranisë së parazitëve në fëmijë. Dhe ne duhet të kujtojmë se infestations parazitare të kontribuojë në zhvillimin e beriberi dhe, rrjedhimisht, imunitet të reduktuar. Fëmija bëhet më i ndjeshëm ndaj infeksioneve virale dhe bakteriale. Sistemi nervor gjithashtu pryterpevaet ndryshime të rëndësishme - fëmija bëhet nervoz dhe i mbytur në lot.

Trajtimi fëmijët lëkurë duhet të jepet vetëm pas pediatër. Gjëja kryesore është për të gjetur shkaqet e veta, për shkak se faktorët e jashtëm mund vetëm të jetë "mbuluar" për diagnozën e saktë të shkaqeve të lëkurë lëkurë. Ndihmë para të zbutur gjendjen e fëmijës duke aplikuar krem ​​mbrojtës dhe ushqyes.
Lëkurë lëkurë në sapolindur çliron si shumë bezdi. Në trajtimin e saj është e rëndësishme që të përdorin disa krem. Aplikimi i rregullt i një gjendje të tillë është konsideruar nën krem ​​pelenë. Banje fëmijën duhet të bëhet çdo ditë, si higjienës personale për të porsalindurit - parandalimin e shumë problemeve të lëkurës, si dhe banjot e ajrit kryerjen.Getting shpëtoj e lëkurë i krisur


Terapia lëkurë lëkurë është e rëndësishme të kompleksit. Ne trajtimin e lëkurë lëkurës mund porekomendovatsya përdorimin e krem ​​hydrocortisone. Në këtë rast, përmbajtja e hydrocortisone duhet të jetë 05%. Ky krem ​​zonat problematike trajtohen me 1 g. Në ditë për dy javë. Megjithatë, duhet të mbahet mend se të kalojë më shumë se dy javë e trajtimit nuk është e rekomanduar, për shkak të varësisë mund të ndodhë me atë të lëkurës.
Nëse keni lëkurë të fortë lëkurë, dhe kur të aplikoni Moisturizers nuk japin një efekt pozitiv, ju mund të mbështetet në mjetet e deksapantenolom. Panthenol medikament përdoret zakonisht djegie të lëkurës, mund të reduktojnë ndjeshëm fushat e lëkurës nga lëkurë. Është shumë mirë që të njomet lëkurën. Ky medikament është shumë i përshtatshëm për t'u përdorur si një llak. Aplikoni atë 3-4 herë në ditë në zonën e prekur, pastaj fshij me një disk pambuku. Në disa raste, sidomos kur lëkurë tek fëmijët, mund të përdoret si krem ​​Panthenol, dhe njëkohësisht e përdorin atë si një krem ​​para se të shkojnë jashtë.

Ne trajtimin e flaking lëkurë në femijet dhe foshnjat mund të aplikohen krem ​​Bepanten. Ajo është themeluar shumë mirë si kalori, shërim dhe agjent hidratues.
Nëse lëkurë është një nga shenjat e sëmundjes sistemike ose të sëmundjeve të organeve të brendshme, duhet të kalojë një provim të plotë dhe trajtimin e duhur të sëmundjes themelore.
Dhe sigurisht, një tjetër metodë në dispozicion në trajtim e lëkurë është receta popullore.
Një efekt të mirë exfoliating është dhënë një maskë me vajra dhe qumësht. Në kënaqur qumështit zier, qull si zakonisht. Pas gatim një lugë gjelle bollgur përzier me mjaltë ose gjalpë vajra (1 lugë). Aplikoni këtë përzierje në fushat me probleme, të qëndrojë 15 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë. Oats gjithashtu nuk mund të gatuaj dhe të bluaj në një mulli kafeje. Të gjithë përbërësit e mësipërme janë të përziera dhe të aplikohet në zonat e problemit të lëkurës.

Ju mund të përpiquni të përdorni scrubs shtëpi. Ata nuk janë aq shumë të plagosë të lëkurës si trajtimet sallon dhe krem ​​të blera në dyqane. Mund të përdoret si një pastrim me çaj krijoj gjobë, llum kafeje, copa mollë ose shalqi. Ju mund të thith bukë të bardhë në qumësht dhe slurry rezultojnë fshij lëkurën e prekur, pastaj 20 minuta pije me ujë të ftohtë.
Kundër lëkurë perimet ndihmojnë gjithashtu maskë me karrota dhe banane. Flokëkuq gjithashtu të zëvendësojë patate hekura. Nivelet e karrota, banane dhe vaj ulliri janë të përziera, aplikuar në lëkurë, i cili është i prirur për të flaking, mund të përballoj 20 minuta dhe lani me ujë të rrjedhshëm në temperaturë dhome. Pas përdorimit të krem ​​ushqyes.

Është e rëndësishme të kujtojmë se mungesa e vitaminave dhe mineraleve shpesh çon në lëkurë. Prandaj, në mënyrë për të hequr qafe këtë sëmundje, është e rëndësishme kurse pije alkoolike shtesa multivitamin.
Gjithashtu, për të shmangur ekspozimit të tepërt të rrezeve UV, ndryshimet e temperaturës. Shpesh zyyazykay kohë nuk është thatësi dhe lëkurë. Pra, para se të shkojnë jashtë në të ftohtë, është e rëndësishme që të lyej zonat e ekspozuar e trupit krem ​​mbrojtës.
Më të vogla duhet të përdoret për peels fytyrë dhe scrubs të lëkurës (jo më shumë se një herë në javë, me lëkurë të ndjeshme jo më shumë se një herë në dy javë).

Parandalimin e rëndësishme e llojeve të ndryshme të pezmatim të lëkurës, yhtyozov dhe reaksione alergjike në lëkurë. Sëmundjet kronike tilla gjithmonë çon në lëkurë e lëkurës dhe / ose të thatësirës.
Përdorimi i një sasi të mjaftueshme të lëngjeve, sidomos gjatë verës kursen nga lëkurë lëkurë, si dehidratim është një shkak i madh nga këto simptoma. Gjithkush në të nxehtit e verës humb një shumë e lëngjeve përmes djersës, kështu që është e nevojshme për të plotësuar në sasi të mëdha të mjaftueshme.