Veshkave Nephroptosis, rotacioni veshkave - se si të merren me patologji ekonomisë


Nephroptosis quajtur veshkë lëvizshmërinë lartë, rotacioni veshkave dhe lëshim të saj. Kjo bud fillon të zhvendoset nga shtrati i saj, vendndodhja e saj është e shqetësuar, pasi ajo është më poshtë.

Kjo është e rëndësishme!
Në të njëjtën kohë rrit lëvizjen e veshkës krahasuar me norme fiziologjik. Më mobiliteti ndodh kur një person merr një qëndrim vertikal. Prandaj një tjetër emër patologji - një autoritet patologjike lëvizshmëri. Në gjendje normale mund të zhvendoset qëndrimin e veshkave gjatë frymëmarrje 2 - 4 cm.

Simptomat


Simptomet e patologji varet nga shkalla e zhvillimit. Kur mosveprimi veshkave jo vetëm që lë shtratin e tij, ai gjithashtu proceset patologjike të ndodhë - enët e tensionit dhe rotacionin rreth boshtit të saj. Në këtë drejtim, përkeqësuar rrjedhjen e gjakut në trup, uretër kërrusur, duke shkaktuar formimin e gurëve.
Në varësi të fazën e sëmundjes në simptomat e pacientit janë të ndryshme. Në fazën e parë të simptomave të sëmundjes janë krejtësisht mungon ose tregojnë përkeqësim të lehtë në performancën dhe shëndetin e përgjithshëm, pa dhimbje. Në fazën e dytë të sëmundjes përsëritur pacienti ankohet për dhimbje në rajonin e mesit, e cila manifestohet më të fuqishëm në pozicionin vertikal të trupit, ndërsa ekzaminimi laboratorik i urinës zbuloi një përqendrim të lartë të proteinave dhe të qelizave të kuqe të gjakut. Në fazën e tretë të sëmundjes, dhimbje intensifikuar, dhe ka ndryshime të mëdha në veshka. Kjo pacienti ankohet për përkeqësimit të ashpër të kapacitetit.

Ndonjëherë dhimbje radiating në organet e sistemit riprodhues, pacienti humb oreksin, ankohet për kapsllëk vazhdueshëm ose diarre. Pas zhvillimit funksionimin devijimin e sistemit nervor, e karakterizuar nga rritja e excitability, krizë nervash dhe nervozizëm. Nephroptosis shpesh vërehet në gratë në moshë të re me një physique të brishtë, dhe statusin e shtatzënisë në mënyrë të konsiderueshme më e keqe.
Kur Nephroptosis shpesh dështon për të diagnostikuar një kohë të gjatë, ose të kthehet diagnoza e gabuar. Kur veshkat mosveprim mund të dyshojnë apendiksit akute, kolit, etj, terapi të organizuar në mënyrë të gabuar dhe shëndetin përkeqësohet.

Zakonisht mjeku viziton pacientët në fazën e dytë të sëmundjes, kur ajo fillon të shqetësojë dhimbje në anën dhe të barkut, duke i dhënë fund të barkut. Njeriu i sëmurë dhe ethe manifestuar herë pas here. Në disa raste, pacientët ankohen për dhimbje në bazë të dhimbje barku i veshkave dhe të gjakut në urinë.


Trajtimi i sëmundjeve

Mjekësia moderne trajton Nephroptosis veshkave, duke zbatuar si metodat konservative dhe kirurgjikale. Kur konservatore terapi pacienti duhet të kufizojë ushtrimin e rëndë karakterin statik, i veshur me një fashë të kryejnë ushtrime të veçanta dhe terapi fizike.

Fashë të veshin në mënyrë të përhershme, duke e vënë atë në Nxjerr mëngjes në një pozicion horizontal dhe duke marrë në mbrëmje. Ka ushtrime të veçanta për të forcuar muskujt e barkut, të cilat janë kryer në mëngjes për 20 - 30 minuta.

Kjo është e rëndësishme!
Njerëzit me peshë të ulët rekomandohet një dietë të lartë-kalori. Pacientët me mosveprim veshkave të rënda e dëshirueshme për të organizuar hidroterapi - domethënë, fasha, dush të ftohtë dhe banje. Ne gjithashtu tregojnë masazh barkut.


Kirurgjia organizuar nga uyazyka se pacienti veshka bie më shumë se tre rruaza ose sëmundje manifestohet rënda klinike. si operacioni është kryer në zhvillimin e përkeqësimit të qarkullimit të gjakut në veshka, mosfunksionim të veshkave, përsëritje e përhershme lezioni i infeksionit të traktit urinar. Mjeku rekomanduar një operacion vetëm uyazyka njohje të plotë me historinë e sëmundjes dhe nuk ka efektin e trajtime të tjera.