Dispozitat gjatë gjumit se nga e drejta


Gjumi - një gjendje në të cilën pjesa tjetër e trupit tuaj, të gjitha organet dhe sistemet. Gjatë gjumit, ne kemi shpenzuar një të tretën e jetës sonë. Në ëndërr, ngadalësuar punën e të gjitha sistemet e trupit: kardiovaskulare, nervor, të frymëmarrjes. Relax gjithë muskujt. Gjatë gjumit, kemi marrë pozicione të ndryshme, në shumicën e rasteve ata që duan çdo person. Që i pëlqen të fle në anën e tij, një në anën e pasme, por dikush ka fjetur në stomak. Ne e dimë se vetëm pozitën gjatë gjumit se nga e drejta? E cila na sjellë jo vetëm rekreative, por edhe shëndetin dhe të mbrojtur kundër shumë sëmundjeve në të ardhmen.


Nuk është aq e thjeshtë. Shpesh ne gjumë, "i gabuar" dhe dëmtojnë trupin tuaj. Pas zgjohen ndonjëherë ndjehen plotësisht të thyer dhe të lodhur. Fle si duhet dhe kanë nevojë për sjellje gjumë gjithashtu duhet të zgjedhin të drejtën.

Cilat janë pozita dhe sjellje e gjumit? Ata nuk janë aq shumë: jashtë "Fjetur në anën tuaj", Jashtë "fle në barkun tuaj" dhe më tej "fle mbi kurrizin tuaj". Për më shumë informacion, ne do të fokusohemi në secilin prej tyre.

Jashtë "Fjetur në anën tuaj"

Shumë e preferuar nga që se diçka si një embrion, në mitrën. Shumë shkencëtarë janë të bindur se kjo do të vazhdojë përtej jetës sonë. Ka një perceptim se në qoftë se ju të ngrijë dhe ju të ftohtë, ju shtrihen në anën tuaj të majtë dhe ju do të shpejt të zihriyetesya. Në anën tjetër, kur një kohë të gjatë nuk mund të fle në të ngrohjes, topovernitsya anën e djathtë dhe të flenë nëpër flladin e dhënë për ju.

Çfarë sjellje të mirë "Fjetur në anën tuaj" dhe nëse ajo mund të quhet i saktë? Në një farë mase, po. Gjatë fle në anën e relakson tërë indet e muskujve të trupit, shpinë është në vend dhe njeriu prapa pushimi në një ëndërr. Veçanërisht e dobishme kjo për të njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e mbrapa. E njëjta ndihmë jashtë dhe me fryrje dhe urth gjatë pjekjes. Ajo është në këtë pozicion pak të tingujve snorers.


Megjithatë, ky pozicion ka disavantazhet e saj. Njerëzit të cilët kanë probleme me zemrën ose rrisë presionin e gjakut në këtë pozicion në gjumë nuk është e rekomanduar, sidomos në anën e majtë, ka një peshë të rëndë në zemër. Pas fjetur në anën mund të jetë dhimbje në shtyllën kurrizore qafës së mitrës, i cili nga ana çojë në dhimbje koke. E pra, gratë jashtë në anën e kërcënon rrudhat shtesë.

Jashtë "fle në barkun tuaj"
Avantazhi më i vogël në këtë pozicion. Ose më mirë nuk janë vetëm dy: në bark mund të bjerë në gjumë shpejt, veçanërisht nëse ju jeni duke vuajtur nga pagjumësi dhe kjo mund të ndihmojë për të ulur dhimbjen në traktin gastrointestinal, dhe në gratë gjatë menstruacioneve.


Gjumë klasik jashtë në stomak - kreu përballet në anën. Në mëngjes ne peredavlennuyu arterien vertebral, dhimbje koke dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit. Ënjtje të fytyrës rrudhave dhe trekëndësh nasolabial squeezing organet e brendshme dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut në legen në gratë dhe sistemit urogjenital në meshkuj - hapin e parë për abuzim seksual.

Jashtë "fle mbi kurrizin tuaj"
Sjellje "fle mbi kurrizin tuaj" mund të quhet më i sakti. Ajo është në këtë pozicion, të detyruar për të fjetur në ndonjë princ vjetër kurorës apo princeshë, në të njëjtën fjetur sjellje dhe murgjit gjumi. Dhe me të drejtë. Ky pozicion është treguar për njerëzit që vuajnë nga osteokondroza, lakim kurrizore, vuajtje hipertensionit. Personi lëkurës, këta njerëz janë rrudhur kështu, pasi ajo nuk është në kontakt me ndonjë batanije as jastëk. Ajo është në këtë pozicion për të marrë gjumë të mirë dhe të zgjoheni në mëngjes dhe e zuri gjumi i gëzuar.


Ky pozicion nuk rekomandohet vetëm për njerëzit që vuajnë nga gërhitës. Sepse, ndërsa gjumi mbi kurrizin tuaj mund të përkeqësohet vetëm gërhitës dhe të shkaktojë apnea fle.
Secili nga gjumi në të drejtën e tij. Ju zgjidhni, kushti kryesor - zgjidhni një jastëk të mirë. Dhe ëndrrat e këndshme për ju!